Ważne
  Niebezpieczne skrzyżowanie na drodze wojewódzkiej 948 w...

  Niebezpieczne skrzyżowanie na drodze wojewódzkiej 948 w Grojcu będzie przebudowane

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Starania o tę inwestycję trwały blisko 10 lat. W tym czasie w rejonie krzyżówki doszło do serii groźnych wypadków. W czterech były ofiary śmiertelne
  Sołtys Grojca Krzysztof Wolak mówi, że decyzja o przebudowie skrzyżowania ucieszyła mieszkańców wsi, ale jeszcze nie wszyscy będą mogli czuć się bez
  1/9
  przejdź do galerii

  Sołtys Grojca Krzysztof Wolak mówi, że decyzja o przebudowie skrzyżowania ucieszyła mieszkańców wsi, ale jeszcze nie wszyscy będą mogli czuć się bezpiecznie. ©Bogusław Kwiecień

  Na skrzyżowaniu ulic: Beskidzkiej, Jagiellończyka i Czajki w Grojcu (gm. Oświęcim) będzie bezpieczniej. Zarząd Dróg Wojewódzkich podjął decyzję o jego przebudowie.
  Sołtys Krzysztof Wolak podkreśla, że starania o to trwały blisko 10 lat. W tym czasie w rejonie krzyżówki doszło do serii groźnych wypadków. W czterech były ofiary śmiertelne. Zginęło dwoje pieszych, rowerzysta i motocyklista.
  Bardzo często dochodzi tu do kolizji. – W ubiegłym roku odnotowaliśmy w tym miejscu trzy takie zdarzenia – mówi Małgorzata Jurecka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
  Skrzyżowanie znajduje się tuż przed Górą Grojecką. Z jednej strony samochody, w tym ciężkie tiry, rozpędzają się przed wjazdem na wzniesienie, a z drugiej pędem zjeżdżają z góry.
  Teoretycznie obowiązuje tutaj ograniczenie prędkości do 70 km/h, ale wielu kierowców go nie przestrzega.
  – Włączenie się do ruchu od ul. Jagiellończyka czy Czajki jest bardzo ryzykownym manewrem – mówią kierowcy z Groj­ca.
  Niewiele bezpieczniej jest przy skręcie z ul. Beskidzkiej w Jagiellończyka, która stanowi fragment drogi wojewódzkiej 948.

  Będzie lewoskręt


  W grudniu ubiegłego roku władze gminy Oświęcim podpisały umowę w sprawie przebudowy skrzyżowania z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
  – To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie. Stąd jego modernizacja była dla nas jednym z priorytetów – twierdzi wójt Albert Bartosz.
  ZDW planuje budowę w tym miejscu lewoskrętu z ul. Beskidzkiej w ul. Jagiel­lończyka. Co ważne dla pieszych, wybudowane zostaną chodniki do przystanków po obu stronach drogi i oznakowanie przejście dla pieszych.
  Do tej pory do przystanków prowadziły jedynie wąskie pobocza. Jak podkreśla sołtys Grojca, chodzi nie tylko o kwestię bezpieczeństwa pasażerów komunikacji, ale także wielu innych mieszkańców.
  – W tym rejonie są także sklepy – dodaje Krzysztof Wolak.
  Tędy także mnóstwo pieszych, w tym dzieci, przechodzi z ul. Czajki do centrum Grojca.
  Koszt przebudowy skrzyżowania wraz z chodnikami wyniesie ok. 800 tys. zł. Tę sumę pokryje w większości ZDW. Udział gminy w tym przedsięwzięciu to 54,7 tys. zł.
  Inwestycja będzie prowadzona w cyklu dwuletnim, tj. rozpocznie się w tym roku i zakończy w 2018.
  – Jest to odcinek o dużym natężeniu ruchu. Taka inwestycja powinna poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu – podkreśla rzecznik oświęcimskiej policji.
  Sołtys Wolak potwierdza, że decyzja o przebudowie skrzyżowania ucieszyła wielu grojczan, ale jak dodaje, nie wszyscy, którzy korzystają z tego odcinka drogi, będą mogli czuć się bezpieczniej.

  Za krótkie chodniki


  Chodzi o mieszkańców domów przy Górze Grojeckiej. Według ostatnich planów ZDW, wspomniane chodniki kończą się kilkanaście metrów za krzyżówką, gdzie wyznaczono przejście dla pieszych. Dalej jest bez zmian, czyli są jedynie bardzo wąskie pobocza. Zdaniem sołtysa, na pierwotnym projekcie były zaznaczone dłuższe chodniki.
  – Byliśmy przekonani, że wraz z przebudową krzyżówki, powstaną także chodniki pod Górę Grojecką – mówią mieszkańcy tej części Grojca.
  Przy tym odcinku ul. Beskidzkiej jest 13 domów. – Tutaj chodzi o 80 – 100 metrów chodnika. Czy to tak dużo, żeby poprawić nasze bezpieczeństwo? – pytają miejscowi. W sumie mieszka tutaj ok. 70 – 80 osób. Zaczęli zbierać podpisy pod pismem w tej sprawie do ZDW, wójta gminy, policji. – Jest przecież trochę czasu, aby uwzględnić przedłużenie tych chodników w projekcie – uważa Krzysztof Wolak.
  Wójt gminy zaznacza, że nie ma mowy o rezygnacji z budowy chodników na tym odcinku ul. Beskidzkiej. Zapowiada, że będą ujęte w kolejnym etapie inwestycji, która zakłada dalszą poprawę bezpieczeństwa wzdłuż drogi 948 na terenie gminy Oświęcim.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przejscie

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciekawe czemu nikt od lat nie pomyśli o przejściu dla pieszych o przystanku przy ul. Leśna Grobel . Są dwa przystanki a przejścia niema i aby dostać się na drugą stronę drogi potrzeba czasem 5 min...rozwiń całość

  Ciekawe czemu nikt od lat nie pomyśli o przejściu dla pieszych o przystanku przy ul. Leśna Grobel . Są dwa przystanki a przejścia niema i aby dostać się na drugą stronę drogi potrzeba czasem 5 min oczekiwania a tym bardziej że dzieci przechodzą tamtędy co dzień na szkolny autobus.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodnik

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zgadzam się przejścia nie ma i dostać się na drugą stronę to sukces. Ale czy zamiast szerokiego chodnika na dwa metry nie można zrobić metrowego a dłuższego? ????A nawet jeśli już się wyjdzie na...rozwiń całość

  Zgadzam się przejścia nie ma i dostać się na drugą stronę to sukces. Ale czy zamiast szerokiego chodnika na dwa metry nie można zrobić metrowego a dłuższego? ????A nawet jeśli już się wyjdzie na UTWARDZONE POBOCZE to kierowcy i tak uważają że to ich i Trafia. ZAPRASZAM pana Bartosza żeby przeszedł się całym poboczemzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!