Nie zgadzają się na ograniczenie klas. Domagają się pełnych...

  Nie zgadzają się na ograniczenie klas. Domagają się pełnych podstawówek

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Bromboszcz

  , Katarzyna Ponikowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Gimnazjum nr 1 w Trzebini
  1/3
  przejdź do galerii

  Gimnazjum nr 1 w Trzebini ©Sławomir Bromboszcz

  Podczas przygotowań do reformy oświatowej w gminach pojawił się pomysł, by w niektórych placówkach zostawić tylko młodsze klasy. Starsi uczniowie mieliby dojeżdżać do szkół w sąsiednich miejscowościach. Rodzice zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.
  - Nie wyobrażam sobie, żeby moje 10-letnie dziecko stało na deszczu czy mrozie w oczekiwaniu na autobus - podkreśla jedna z mam, która ma dwie córki w Szkole Podstawowej w Rodakach. Według planów gminy, w tej placówce miałyby zostać tylko klasy 1-3. Reszta uczniów musiałaby już dojeżdżać do Ryczówka.

  Chcą mieć własne szkoły

  Rodzice i nauczyciele skierowali w tej sprawie apel do wójta i radnych gminy Klucze. Pod dokumentem podpisało się ok. 400 osób.

  - Część osób po takich zmianach musiałaby całkowicie przeorganizować swoje życie, żeby dowieźć dzieci do szkoły. Nie wyobrażamy sobie tego - mówi nasza rozmówczyni. - Szkoła jest przygotowana na osiem klas. Mamy klasę informatyczną, salę gimnastyczną, orlika, stołówkę. Będziemy o naszą szkołę walczyć. Jeśli będzie trzeba, wyjdziemy na ulice z transparentami - zapowiada.

  Wójt Klucz Norbert Bień uspokaja, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a rozmowy trwają.

  - Szkoły w Rodakach i Ryczówku są od siebie oddalone o niewiele ponad 2 km, więc stąd pomysł, żeby podzielić uczniów. Klasy 1-4 chodziłyby do Rodak, natomiast klasy 5-8 do Ryczówka. To moim zdaniem polepszyłoby jakość nauczania - wyjaśnia wójt.

  Obecnie w Rodakach jest 49 uczniów, a w Ryczówku - 61, więc w większości klas nie ma nawet 10 dzieci. Okazało się jednak, że takiej możliwości nie dopuszcza Kuratorium Oświaty. W jednej szkole mogą być tylko klasy 1-3, 4-8 lub 1-8.

  Gmina rozmawia też z fundacjami i osobami fizycznymi, które mogłyby poprowadzić te placówki, jako społeczne.

  Na ograniczanie liczby klas w szkołach nie zgadzają się także mieszkańcy Trzyciąża, Tarnawy i Michałówki.

  - Owszem, szkoły są dobrze przygotowane, ale co z tego, skoro uczniów ubywa - tłumaczy Roman Żelazny, wójt gminy Trzyciąż.

  Stąd pomysł, by w trzech wymienionych placówkach zrobić klasy 1-3, a w szkole w Trzyciążu dodatkowo zorganizować przedszkole, które byłoby bazą dla całej gminy.

  Na razie i tutaj również żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Ludzie żyją w niepewności.

  Protestowali skutecznie

  Z kolei w gminie Olkusz (a dokładnie w Sienicznie, Zawadzie i Kosmolowie) już wycofano się z podobnego rozwiązania.

  - Warto było powalczyć. Na obecną chwilę urzędnicy zapewniają nas, że będziemy mieć klasy 1-8 - mówi Monika Gałka, sołtys Sieniczna.

  W Trzebini toczy się batalia, by w centrum miasta reaktywowana została szkoła podstawowa. Miałaby ona znajdować się w budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Szkolnej.

  W miniony piątek odbyło się tam spotkanie władz miasta z zaniepokojonymi nauczycielami i rodzicami. Ludzi było tak dużo, że niektórzy przysłuchiwali się debacie, stojąc na korytarzu.

  - Nie chcemy, by nasze dzieci musiały chodzić do szkół na obrzeżach miasta. W centrum powinna zostać uruchomiona mała, bezpieczna szkoła podstawowa - mówiła Anna Sadło-Ostafin, przewodnicząca rady os. Centrum w Trzebini. Podobnego zdania byli inni.

  Radny Paweł Jasic zaapelował, by dać szansę tej placówce, skoro podobnie postąpiono w przypadku gimnazjum na os. Siersza. Już wiadomo, że powstanie podstawówka.

  - Będziemy podążać w kierunku, którego chcą mieszkańcy - zapewnił Jarosław Okoczuk, wiceburmistrz Trzebini.

  Podczas spotkania zbierane były podpisy pod petycją w tej sprawie.

  Propozycje gmin muszą być zaakceptowane przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Nowa sieć szkół powinna być znana do końca lutego.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z dziećmi

  Mili (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A czy ktoś pomyślał w takim razie o dzieciach? Teraz w szkole nr 6 w gaju są w klasach dzieci również z sierszy, po otwarciu szkoły podstawowej w sierszy cześć dzieci zostanie przepisana do szkoły...rozwiń całość

  A czy ktoś pomyślał w takim razie o dzieciach? Teraz w szkole nr 6 w gaju są w klasach dzieci również z sierszy, po otwarciu szkoły podstawowej w sierszy cześć dzieci zostanie przepisana do szkoły podstawowej w sierszy. Co za tym idzie zostaną wyrwane z dotychczasowych społeczności szkolnych klasy w gaju zostaną pomniejszone i złączone z innymi. A za tym poleca również etaty. I tak oto powstaje nowa szkoła w sierszy gdzie znajda posadkę nauczyciele z gimnazjum a stracą nauczyciele z podstawówki w gaju. Jeśli chodzi o finanse to raczej taniej dla gminy finansować transport do szkoły w gaju niż utrzymać nowa szkole w sierszy . Tak wypada w finansach raczej, wiec w jakim celu jest otwierana nowa podstawówka w sierszy? W sąsiednim Chrzanowie wcale nie otwiera się nowych podstawówek .....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ekspert od edukacji

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Trzebini ekspertem od edukacji jest osoba o której Małopolski kurator oświaty powiedziała "te osoby już nigdy nie powinny mieć do czynienia z edukacja". Teraz szuka poparcia w miescie, bo wsrod...rozwiń całość

  W Trzebini ekspertem od edukacji jest osoba o której Małopolski kurator oświaty powiedziała "te osoby już nigdy nie powinny mieć do czynienia z edukacja". Teraz szuka poparcia w miescie, bo wsrod swoich wyborców jest spalony, a msciwosc za odebranie szkoly siega zenitu. Trzebincy radni, gratuluje tupetu, ale czego się nie robi dla zdobycia glosow, wszak wybory juz wkrótce..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ekspert od edukacji

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Trzebini ekspertem od reformy jest osoba, o której Malopolska Kurator Oświaty powiedziala "Te osoby juz nigdy nie beda mialy nic wspolnego z edukacja" teraz walczy o poparcie w Trzebini, bo...rozwiń całość

  W Trzebini ekspertem od reformy jest osoba, o której Malopolska Kurator Oświaty powiedziala "Te osoby juz nigdy nie beda mialy nic wspolnego z edukacja" teraz walczy o poparcie w Trzebini, bo wsrod swoich miejscowych wyborcow juz jest spalony, a msciwosc za odebranie szkoly siega zenitu. Trzebinscy radni gratuluje tupetu... ale czego sie nie robi dla zdobycia poparcia, wszak nowe wybory juz wkrotce..zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!