Nic nie widać przez trawy

  B. Storch, M. Pawłowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nic nie widać przez trawy
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Bogusław Storch

  Mieszkańcy Chrząstowic (gmina Brzeźnica) nie mogą się doprosić o wycięcie traw i chaszczy w pobliżu przejazdu kolejowego na ulicy prowadzącej od drogi krajowej nr 44 w Kossowej do Chrząstowic i Łączan. Również mieszkańcy gminy Oświęcim mają problem z wybujałą trawą.
  Pociągu nie widać
  Do przejazdu z obu stron zjeżdża się w dół po łukach. Dopiero, gdy jesteśmy ok. 10 metrów od torów można zauważyć, że jest tam przejazd i słupy ze sygnalizacją świetlną. Po bokach jednak nadal nic nie widać. W dodatku od strony Kossowej widoczność utrudniają krzaki i stojący obok przejazdu budynek mieszkalny.
  - Przy tylu krzakach i trawach nie ma innej możliwości, niż prawie wjechać na tory, by sprawdzić czy nie pędzi pociąg. Wtedy może kogoś ściąć, bo składy tu przecież nie zwalniają - mówi Marcin Miłek, mieszkaniec gminy Brzeźnica. - Co z tego, że jest sygnalizacja? A gdyby się zepsuła?

  Jak twierdzą miejscowi, w takich warunkach wypadek jest tylko kwestią czasu.

  - Ci, którzy jadą tu pierwszy raz często dopiero w ostatniej chwili hamują, bo znaków drogowych też za bardzo nie widać - dodaje Jerzy Balcer z Kossowej.

  To nie jest wcale odosobniony przypadek. Wiele miejscowości powiatu wadowickiego poprzecinanych jest przejazdami kolejowymi, w tym niestrzeżonymi. Tylko na jednej linii Kalwaria - Bielsko -Biała, liczącej 60 km jest aż 158 przejazdów kolejowych.

  Magdalena Mitońska, która odpowiada w naszym regionie za kampanię „Bezpieczny Przejazd”, zapewnia, że spółka Zakład Linii Kolejowych w Krakowie nie zostawia bez odzewu żadnego sygnału.
  - Na stronie bezpieczny-przejazd.pl jest formularz „Zgłoś Usterkę”. W ten sposób Zakład Linii Kolejowych w Krakowie na bieżąco reaguje na zgłoszenia - wyjaśnia. To dotyczące Chrząstowic zostało wczoraj przyjęte.

  Gmina niczym puszcza
  Problem z trawami jest też w gminie Oświęcim. Jej mieszkańcy drwią sobie, że wiosna zaskoczyła tutejszy Zakład Komunalny.
  Na wsiach są miejsca, gdzie trawy sięgają półtora metra i więcej. Zagrażają bezpieczeństwu, zwłaszcza tam, gdzie nie ma poboczy. Kto ma więcej sił i możliwości, bierze sprawy w swoje ręce. - Ludzie koszą pobocza i rowy, żeby coś widzieć - mówi Tomasz Mydlarz z Poręby Wielkiej. Ale całego sołectwa nie wykoszą. Co roku zgłaszają problem na zebraniach wiejskich. Sugerowali, aby pierwsze koszenie było nie później niż do 15 maja.

  W Zakładzie Komunalnym Gminy Oświęcim wyjaśniają, że spółka rozpoczęła akcję koszenia gminnych terenów dopiero 22 maja, natomiast koszenie poboczy dróg trwa od 26 maja. Za to od dziś prace pójdą ze zdwojoną siłą. - Będziemy pracować w systemie dwuzmianowym od 6 do 20 - wyjaśnia dr Tomasz Czubek, prezes ZKGO.

  Ustawa porządkuje
  Gminy mają obowiązek koszenia swoich terenów zielonych, m.in. poboczy dróg, a każdy, także prywatny właściciel posesji, jest zobowiązany do utrzymywania porządku i czystości na swoim terenie.

  Dotąd tereny gminy Oświęcim zostały wykoszone w sołectwach: Zaborze, Pławy, Rajsko, Dwory Drugie oraz w części Brzezinki. Z kolei pobocza dróg gminnych w sołectwach Broszkowice, Pławy, Dwory Drugie oraz części Rajska.
  Harmonogram ZKGO
  Zakład Komunalny Gminy Oświęcim ma dwa traktory z potężnymi kosiarkami, kosiarkę bijakowa oraz mniejsze kosiarki i podkoszarkami. Wszystkie wyruszyły w teren i będą pracowały w terenie od rana do wieczora. Jeśli aura nie pokrzyżuje planów to:
  Od 5 do 9 czerwca będą koszone zarówno pobocza dróg jak i tereny gminne w sołectwach: Rajsko część druga, Stawy Monowskie, Stawy Grojeckie, Grojec, Poręba Wielka oraz w części Zaborza. Od 12 do 17 czerwca w sołectwach: druga część Zaborza, Włosienica, Harmęże, Brzezinka, Babice.
  Zobacz także: Chrzanów. Seniorzy z pasją malują i rysują
  Chrzanów. Seniorzy z pasją malują i rysują

  Autor: Sławomir Bromboszcz, Gazeta Krakowska

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co z tego

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a przy domach, gdzi epas nalezy do gminy dalej rosną :D MY MAMY KOSIC ZA GMINE???? MY ZŁOTÓWEK NIE OBRACMY 100 RAZY ZANIM JE WYDAMY? PORTFELE MAMY WYPCHANE???? A PODATKI NA CO PŁACIMY??? A ROWY...rozwiń całość

   a przy domach, gdzi epas nalezy do gminy dalej rosną :D MY MAMY KOSIC ZA GMINE???? MY ZŁOTÓWEK NIE OBRACMY 100 RAZY ZANIM JE WYDAMY? PORTFELE MAMY WYPCHANE???? A PODATKI NA CO PŁACIMY??? A ROWY MELIORACYJNE???? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?