Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania i stypendia mają przyciągnąć lekarzy

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Siedziba ZLA w Chrzanowie
Siedziba ZLA w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz
Brak lekarzy to problem, który spędza sen z powiek wielu dyrektorom zakładów opieki zdrowotnej i szpitali w Małopolsce zachodniej.

Na razie działalność żadnego z nich nie jest zagrożona, choć w Oświęcimiu z powodu braku diabetologa ograniczono przyjmowanie w poradni. Jeśli nie uda się zatrudnić młodych medyków placówki medyczne będą w kłopocie, bo wielu pracujących obecnie lekarzy jest blisko wieku emerytalnego lub już go osiągnęła.

- Trzeba podjąć zdecydowane działania, bo inaczej za kilka lat może w chrzanowskim szpitalu zabraknąć lekarzy - mówi Krzysztof Niemiec, wiceprzewodniczący NZZS „Solidarność” w Chrzanowie. W tej placówce starają się zachęcić nowych lekarzy do podjęcia tu pracy oferując im dodatki do pensji.

Mieszkania dla lekarzy

Na bardziej zdecydowane kroki zdecydował się Jacek Bojdoł, prezes Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie.

By ściągnąć lekarzy postanowił oprócz konkurencyjnego wynagrodzenia i dowolnej formy zatrudnienia zaproponować im mieszkanie.

- Jego brak to największy problem, z którym muszą zmierzyć się teraz młodzi ludzie, w tym także lekarze - tłumaczy Bojdoł. Nie jest to wcale nowe rozwiązanie.

Bojdoł, gdy jako lekarz w 80-latach podjął pracę w Chrzanowie otrzymał mieszkanie na os. Młodości. Teraz medycy zainteresowani pracą w ZLA indywidualnie będą negocjować warunki mieszkaniowe.

- Trwają już rozmowy. Potrzebujemy lekarzy m.in. do pracy w nowej przychodni na osiedlu Młodości - nie kryje Jacek Bojdoł.

Stawiają na studentów

W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu pomysłem na pozyskanie nowych lekarzy są stypendia dla studentów medycyny na trzecim roku. Muszą oni pochodzić z powiatu oświęcimskiego i dobrze się uczyć. Rekrutacja już ruszyła.

- Zainteresowanie programem jest, dzwonią do nas studenci z pytaniami - mówi Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor szpitala w Oświęcimiu.

Ci, z którymi podpisana zostanie umowa otrzymać będą miesięcznie po 2 tys. zł. Dzięki temu mogliby studiować nie martwiąc się po pieniądze. W zamian jednak po zakończeniu edukacji będą musieli pracować w szpitalu przez tyle miesięcy, ile pobierali stypendium.

- Liczymy, że zakotwiczą u nas i po odpracowaniu okresu zostaną - dodaje Sabina Bigos-Jaworowska. Podkreśla, że świeżo upieczonym lekarzom proponuje dobrą płace i etaty. Nie ma z góry określonego limitu stypendystów.

- Zakładamy, że będzie to co najmniej pięć osób. Jednak z chęcią przyjmiemy wszystkich tych, którzy są zainteresowani specjalizacjami deficytowymi w naszym szpitalu - mówi Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski. Brak internistów, lekarzy medycyny ratunkowej i radiologa.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska