Ważne
  Mieszkańcy Trzebini czekają na nowe bloki. Jeden z nich ma...

  Mieszkańcy Trzebini czekają na nowe bloki. Jeden z nich ma powstać na osiedlu ZWM

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Bromboszcz

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wojciech Hajduk pokazuje plac na os. ZWM w Trzebini, gdzie ma stanąć trzeci blok budowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Chrzanowie
  1/2
  przejdź do galerii

  Wojciech Hajduk pokazuje plac na os. ZWM w Trzebini, gdzie ma stanąć trzeci blok budowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Chrzanowie ©Sławomir Bromboszcz

  Tymczasem niektórzy radni mają wątpliwości, czy miasto powinno tak angażować się we wspieranie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. \
  Anna Ścigaj z Trzebini codziennie przegląda oferty sprzedaży mieszkań. Marzą jej się własne cztery kąty, jednak ceny nie są na jej kieszeń.

  - Musiałabym zaciągnąć kredyt, który spłacałabym przez 30 lat, ale i tak przy obecnych zarobkach nie wiem, czy bym go dostała - mówi kobieta. Za 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta trzeba zapłacić ok. 150 tys. zł. To dla niej i wielu innych ludzi za dużo. Czekają na planowaną przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego budowę nowych bloków oraz uruchomienie programu Mieszkanie Plus.

  Radni są świadomi, że nowe mieszkania w Trzebini są potrzebne. Mają jednak wątpliwości, co do inwestowania w TBS-y. - Gmina nie szczędzi grosza na TBS, choć my nic z tego nie mamy, poza radością ludzi - mówi Ewa Siemek, radna gminy Trzebinia. Mówi jednak, iż jest za tym, by miasto się rozwijało i realizowało politykę prorodzinną. Wątpliwości radnych budzi to, że nie wiadomo, jaki będzie końcowy wkład gminy w budowę nowego bloku. Niewykluczone, że będzie musiała się dołożyć do wykończenia infrastruktury wokół niego m.in. budowy parkingów.

  Wątpliwości wzbudziło także to, że pierwotnie TBS w Chrzanowie bez udziału gminy Trzebinia planowało budowę bloku, jednak niespodziewanie zmieniło decyzję. - Nie przedstawiono radnym żadnych szczegółów dotyczących inwestycji - podkreśla Wojciech Hajduk, radny z Trzebini.

  Pomimo tych niejasności radni przyjęli uchwałę, na mocy której gmina Trzebinia przekaże TBS-owi w Chrzanowie kwotę 95 tys. zł. Pieniądze te zostaną wydane na opracowanie dokumentacji projektowej bloku. W zamian gmina otrzyma 95 udziałów.

  Pośpiech TBS-u tłumaczy Maciej Kozub, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów w gminie Trzebinia. - TBS ma teraz okazję, by otrzymać kredyt na korzystnych warunkach - wyjaśnia.

  Po sporządzeniu dokumentacji TBS będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie kredytu do Banku Gospodarstwa Krajowego. W bloku ma być 28 mieszkań. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata, zależne będzie to od daty przyznania kredytu. Prezes chrzanowskich TBS-ów Stanisław Fudała na razie nie chce komentować sprawy.

  Do tej pory inwestycje realizowane przez TBS-y przebiegały sprawnie. - Budowa poprzedniego bloku trwała ok. roku. Zapewne tym razem będzie podobnie - mówi Maciej Kozub.

  Gmina Trzebinia do budowy poprzedniego, mniejszego bloku, w którym jest 18 mieszkań, dołożyła 2,2 mln zł. Dzięki temu mieszkańcy Trzebini mieli pierwszeństwo w wynajmowaniu mieszkań. Chętnych było wielu, dlatego odbyło się losowanie. Jedynie kawalerki cieszyły się mniejszym zainteresowaniem.

  - Kilka osób zrezygnowało z ubiegania się o mieszkanie, gdy TBS-y ogłosiły wysokość wadium, jakie należy wpłacić - wspomina Wojciech Hajduk. - W sumie najemcy tego bloku mają wpłacić ok. 400 tys. zł.

  Gmina Trzebinia jako jedna z pierwszy w Polsce została zakwalifikowana do nowego rządowego programu Mieszkanie Plus. Nowe bloki mają powstać na działce przy ul. Młoszowskiej obok osiedla ZWM. - W tym roku firma Tauron ma przestawić tam słupy, by przygotować działkę pod budowę - mówi Wojciech Hajduk.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Więcej mieszkań.

  Julka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W Trzebini brakuje mieszkań. Te co są stały się drogie jakby tu co najmniej Kraków był. Cieszę się, że buduje się tu nowe bloki, nawet jeśli to tbs, jednak pytanie jest czy w Trzebini jest popyt na...rozwiń całość

  W Trzebini brakuje mieszkań. Te co są stały się drogie jakby tu co najmniej Kraków był. Cieszę się, że buduje się tu nowe bloki, nawet jeśli to tbs, jednak pytanie jest czy w Trzebini jest popyt na kawalerki? Przecież tu jest dużo rodzin z dziećmi, a nie kawalerów studiujących czy pracujących w drogim burze. Potrzebne są też 3 pokojowe mieszkania. Nie jestem za tym, żeby miasto (czyli tak naprawdę my, jego mieszkańcy) dopłacało to kolejnych tbsów. Może by tak zachęcić do wybudowania zwykłych bloków z mieszkaniami na sprzedaż?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!