Małopolska zachodnia. Powiatowe mosty w opłakanym stanie...

  Małopolska zachodnia. Powiatowe mosty w opłakanym stanie [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Mosty w Brzeźnicy, Izdebniku i w Ryczowie wyglądają teraz tak
  1/17
  przejdź do galerii

  Mosty w Brzeźnicy, Izdebniku i w Ryczowie wyglądają teraz tak ©Starostawadowicki/facebook

  W powiecie wadowickim trzy przeprawy dla samochodów oraz kładka dla pieszych będą zburzone i zastąpione nowymi. W sumie w złym stanie technicznym jest tu większość z ok. 50 mostów.
  Andrzej Frączek codziennie swoim samochodem dostawczym pokonuje tę samą trasę: z Tłuczania przez Ryczów do Łączan. Rozwozi towar do sklepów w gminach Brzeźnica i Spytkowice. Przyznaje, że przed mostem nad potokiem w Ryczowie, w przysiółku Łęg, zawsze zwalnia.

  - Nie dość, że jest wąski, więc trudno się tu wyminąć, to jeszcze na dodatek trzeba na niego powoli wjeżdżać, bo stara, zardzewiała konstrukcja wygląda, jakby się miała zaraz zawalić. Strach tu jechać - opowiada.

  Takich przepraw w powiecie wadowickim, na drogach powiatowych, jest blisko pół setki. Większość z nich potrzebuje pilnego remontu. Postawiono je jeszcze w latach 60. i 70. ubiegłego wieku i od tego czasu często nie były wcale remontowane.

  Od początku istnienia powiatu wadowickiego te remonty odkładano „na potem”- głównie ze względu na ogromne koszty z nimi związane. Cenę budowy jednego mostu można bowiem porównać z modernizacją kilku kilometrów lokalnych dróg.

  W końcu jednak stan tych przepraw zaczął być na tyle groźny dla użytkowników, że nie dało się już odciągać prac dłużej. Groziłoby im zamknięcie, a okoliczni mieszkańcy zostaliby odcięci od świata.

  Starosta wadowicki Bartosz Kaliński przekonuje, że spora w tym wina jego poprzedników, którzy ten problem zaniedbali. Przez to w wielu przypadkach stare mosty trzeba będzie zburzyć i wybudować całkiem nowe.

  - Po objęciu przeze mnie urzędu w 2014 r. zastałem krajobraz jak po katastrofie, z 50 mostami, z których większość potrzebuje naprawy. Jednak krok po kroku staramy się je remontować - zapewnia.

  Starostwo Powiatowe przymierza się obecnie do przebudowy jednego mostu, wyburzenia i budowy od nowa dwóch oraz jednej kładki dla pieszych.

  Przygotowaniem dokumentacji zajmie się dwóch projektantów, wyłonionych w drodze przetargu. Jacek Ruppert-Gremlowski z firmy Jappco, wykona projekt na przebudowę mostu na Wiśle w Łączanach. Natomiast firma projektowa z Wrocławia Fasys Mosty przygotowuje trzy projekty na rozebranie i budowę mostów w Ryczowie (droga Tłuczań - Łączany), Izdebniku (droga Sułkowice - Izdebnik), oraz na budowę kładki dla pieszych w Brzeźnicy (droga Kalwaria - Brzeźnica).

  - W Izdebniku po rozbiórce drewnianego mostu, na którym obowiązuje dziś ograniczenie dla pojazdów powyżej siedmiu ton, będzie nowy obiekt spełniający wyższe wymagania techniczne - zapewnia Katarzyna Robaszyńska, asystent projektanta z firmy Fasys Mosty.

  Zobacz galerię

  Inwestycje pochłoną sporą część powiatowego budżetu. Ich ostateczny koszt, podobnie jak termin rozpoczęcia prac, poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na wykonawcę tych robót. Samo przygotowanie tych czterech projektów pochłonie ponad 160 tys. zł.

  Jeszcze we wrześniu ruszy natomiast budowa całkiem nowego mostu nad Cedronem, znajdującego się na granicy miejscowości Leśnica i Lanckorona. Już wiadomo, że koszt tego zadania wyniesie ponad 2,2 mln zł, z czego 1,3 mln zł to środki pozyskane przez starostwo w ramach rządowego dofinansowania.

  Dwa nowe mosty powstaną też na drodze krajowej nr 52 w Brodach. Tu już trwają przygotowania do rozbiórki starych. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obydwa łącznie mają kosztować 5 mln zł.
  30 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Kraków. Rynek Główny nocą. Widoczny kościół Mariacki i Sukiennice. http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63975/a068af5af29ad278e284eaa232cea258/

  Wyjątkowe zdjęcia nocnego Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Kraków. Rynek Główny nocą. Widoczny kościół Mariacki i Sukiennice. http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63975/a068af5af29ad278e284eaa232cea258/ ©NAC  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic to

   Krakus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mosty może i w złym stanie ,dla dzieci leki nie finansowane ale MIESIĘCZNICE mamy "obramkowane" i zabezpieczone ! Dzień swira na najwyższym poziomie .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama