Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Pacjenci z urazem oka nie znajdą u nas pomocy

Sławomir Bromboszcz
Tomasz Zając z trudem sam dojechał samochodem do szpitala w Chrzanowie. Tam pomocy nie otrzymał, odesłano go do Krakowa
Tomasz Zając z trudem sam dojechał samochodem do szpitala w Chrzanowie. Tam pomocy nie otrzymał, odesłano go do Krakowa Sławomir Bromboszcz
Tomasz Zając z Chrzanowa na długo zapamięta budowę szafy w swoim mieszkaniu. Podczas docinania jednej z desek opiłki drewna trafiły mu do oka, mimo że miał okulary ochronne. Mężczyzna poczuł ogromny ból. - Zagryzłem zęby, wsiadłem do auta i pojechałem do szpitala - relacjonuje.

Dotarł na Szpitalny Oddział Ratunkowy, lecz tam pomocy nie otrzymał. Dyspozytorka skierowała go do szpitala w Krakowie. W takim stanie nie mógł jednak jechać tak daleko.

Karetką do Krakowa

- Może od opiłka się nie umiera, ale jak z tak bolącym okiem miałem prowadzić samochód? Przecież to byłoby niebezpieczne - denerwuje się Tomasz Zając.

Lekarze tłumaczą, że z powodu braku oddziału okulistycznego zmuszeni są odsyłać pacjentów do innych placówek. Nie wszyscy z nich mogą być przewożeni karetką. Tak się dzieje tylko w najcięższych przypadkach. Według lekarzy, wbicie opiłka czy drzazgi do oka, choć bardzo bolesne, zazwyczaj nie jest groźne i w takich sytuacjach pacjent sam musi dotrzeć do placówki, gdzie znajduje się oddział okulistyczny.

No co idą składki?

Tomasz Zając jest zdenerwowany, że choć odprowadza wysokie składki zdrowotne, dostęp do okulisty w tym przypadku miał utrudniony. - Powinni zabierać mniej z wypłaty, skoro i tak pacjenci muszą dopłacać do leczenia - podkreśla Tomasz Zając. Ostatecznie po pomoc udał się do prywatnej poradni w Chrzanowie, gdzie był w stanie dojechać. Za wyciągnięcie opiłków i opatrunek zapłacił 100 zł.

W Małopolsce zach. w żadnym ze szpitali nie ma oddziału okulistycznego. Co prawda szpital w Chrzanowie ma podpisaną umowę z prywatną placówką Nowoczesne Centrum Medyczne Okoklinik, która ma siedzibę w szpitalu, ale przyjmuje pacjentów tylko kilka godzin dziennie.

- Okoklinik zajmuje się lżejszymi przypadkami, pacjenci z poważnymi urazami kierowani są do Krakowa - mówi Agnieszka Dyba, rzeczniczka szpitala w Chrzanowie.

Gdzie po pomoc?

W Małopolsce całodobowo oddziały okulistyczne działają w szpitalach w Krakowie, Gorlicach i Tarnowie.

Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie. Adres: ul. Wrocławska 1-3, 30-901 Kraków-Krowodrza.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Krakowie. Adres: ul. Kronikarza Galla 25, 30-053 Kraków-Krowodrza.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Adres: ul. Kopernika 38, 31-531 Kraków-Śródmieście.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Adres: os. Złotej Jesieni 1, 31-826 Kraków.

Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie. Adres: Osiedle Na Wzgórzach 17b, 31-723 Kraków-Nowa Huta.

Pacjenci po pomoc mogą jechać także do śląskich szpitali. Tam całodobowo pracują m.in. poniższe placówki.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Adres: Al. Armii Krajowej 101, 43-300 Bielsko-Biała.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Adres: ul.Ceglana 35, 40-514 Katowice.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach SPZOZ. Adres: ul.Panewnicka 65, 40-760 Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska