Małopolska zachodnia. Alarm, bo ludzie oddychają trucizną

  Małopolska zachodnia. Alarm, bo ludzie oddychają trucizną

  Zdjęcie autora materiału
  Magdalena Balicka

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Małopolska zachodnia. Alarm, bo ludzie oddychają trucizną
  Mieszkańcy całego regionu od kilku dni muszą wdychać niebezpieczny dla zdrowia smog, czyli mieszkankę różnych pyłów o nazwie PM10. Jego stężenie jest mierzone jednak tylko w Trzebini i Olkuszu.
  Małopolska zachodnia. Alarm, bo ludzie oddychają trucizną
  W Trzebini wczoraj normy zanieczyszczeń powietrza były przekroczone o osiem razy i wyniosły prawie 400 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów. Najgorzej był o godz. 10 rano. Równie źle było w Olkuszu, gdzie wartość PM10 o godz. 9 wyniosła 353 jednostek, czyli ponad siedem razy przekroczyła normę.

  W najbliższych dniach może być jeszcze gorzej. Nie ma zapowiedzi wiatru, który mógłby przepędzić zanieczyszczone chmury. Ludzie duszą się będąc na zewnątrz.

  - Nawet jadąc samochodem wdziera się do środka ten zapach. Zatyka płuca - denerwuje się Anna Kurek z Trzebini.

  Jak mówi zwykle najgorzej jest wieczorami, gdy ludzie wracają z pracy do domów i zaczynają grzać. Wtedy nad miastem unosi się gęsta czarna mgła.

  40 zdjęć


  - Wszyscy się od tego pochorujemy - prognozuje trzebinianka. W Trzebini, gdzie mieszka wielu byłych górników kopalni Siersza ludzie ogrzewają domy głównie węglem, bo takie lata temu kupowali piece.

  Wprawdzie gmina oferuje dotacje do zakupu pieców ekologicznych, ale jak dotychczas korzysta z nich niewiele osób. Wielu nie stać na pokrycie nawet połowy kosztów.

  Na wczorajszą fatalną jakość powietrza ma wpływ także utrzymujący się mróz i to, że mieszkańcy mocniej palą w piecach. Ci, których nie stać na dobry opał wrzucają do ognia, co popadnie, także plastikowe butelki i inne odpady.

  Tadeusz Arkit, były poseł Platformy Obywatelskiej, który zainicjował w Sejmie walkę ze smogiem teraz komentuje sytuację na facebooku.

  - „Gdyby nie to, że sprawa dotyczy życia i śmierci, to mógłbym mieć satysfakcję, oglądając informacje w kilku stacjach telewizyjnych, które ironizowały, kiedy przygotowywałem ustawę antysmogową” - pisze na swoim profilu.

  W Chrzanowie, Oświęcimiu, Wadowiach i w żadnym z innych miast regionu jakość powietrza nie jest monitorowana, ale to wcale nie oznacza, że jest tu czyściej. Cała Małopolska zachodnia była wczoraj zasnuta szarawą mgłą.

  Małgorzata Matysik, która wczoraj jechała w Oświęcimia do Wadowic była zaskoczona, że smog widoczny był też na niezamieszkałych terenach.

  - Szarawa mgiełka unosiła się nad polami między Oświęcimiem i Zatorem i dalej, już na górskich terenach. Od tego głowa bardzo boli - skarży się kobieta.

  Wczorajszy negatywny rekord w ilości smogu należał do śląskiego Rybnika, gdzie normy przekroczone były 30 razy! Z powodu tragicznej jakości powietrza prezydent Rybnika zdecydował o zawieszeniu zajęć 10 i 11 stycznia w miejskich przedszkolach i szkołach.

  Być może podobne decyzje powinny zapaść w Małopolsce zachodniej. Czy mamy świadomie wysyłać dzieci, by oddychały trucizną?

  Źródło: TVN24


  Fakty

  Wyniki automatycznych pomiarów jakości powietrza są przekazywane bezpośrednio ze stacji pomiarowych. Można je śledzić na bieżąco na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: www..krakow.pios.gov.pl.

  Smog zawiera m.in. rakotwórczy benzopiren, czyli substancję znaną z etykiet papierosów. Oddychając naszym m powietrzem „palimy” biernie.

  Nie wolno w smogu biegać czy spacerować. Szczególnie nie powinny w tym czasie wychodzić na zewnątrz osoby starsze, schorowane, dzieci i kobiety w ciąży. Warto zainwestować w odpowiednią maskę z filtrem, gdy musimy wyjść na zewnątrz.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100 lat temu

  jochen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To samo zdjęcie 100 lat temu https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/55033/d539eeda8a993cd26bdcf197ceb1dfb8/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z pisu

  pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wszystko z biedy. Ludzie zarabiają 1200 zł na miesiąc a węgiel 900 zł tona .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patologiczny kraj w którym łamanie zasad jest tolerowane

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a nawet dobrze widziane. Tak też było w Grecji dopóki się nie załamała. U nas przepisy są po to żeby je łamać, a głupoty nikt nie tępi, więc mamy efekty w postaci zabudowy miast na dziko i palenia...rozwiń całość

  a nawet dobrze widziane. Tak też było w Grecji dopóki się nie załamała. U nas przepisy są po to żeby je łamać, a głupoty nikt nie tępi, więc mamy efekty w postaci zabudowy miast na dziko i palenia w piecach plastikami. Głos uczciwych i co bardziej rozgarniętych jest zakrzykiwany przez masę idiotów którzy są liczniejsi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie dla węgla

  alarm smogowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  natychmiast zakazać kretom z małopolski zachodniej palić węgle! gminy zmusić do wprowadzenia zakazu, jak nie to zero kasy z budżetu województwa, wprowadzić kontrole czym ludzie palom i nie na...rozwiń całość

  natychmiast zakazać kretom z małopolski zachodniej palić węgle! gminy zmusić do wprowadzenia zakazu, jak nie to zero kasy z budżetu województwa, wprowadzić kontrole czym ludzie palom i nie na zgłoszenie tylko stałe bez zapowiedzi, wysokie mandaty, wprowadzić czasowe zakazy poruszania się samochodów prywatnych oprócz służb, wysokie dopłaty do wymiany pieców, siec ciepłownicza. ale przede wszystkim zakaz zabudowy miasteczek i ZAKAZ PALENIA WĘGLEM W CAŁEJ MAŁOPOLSCE !!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)