Jutro minie 77 lat od przybycia pierwszego transportu...

  Jutro minie 77 lat od przybycia pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Budynek Lagerhausu
  1/4
  przejdź do galerii

  Budynek Lagerhausu ©Bogusław Kwiecień

  W ramach obchodów w Oświęcimiu przewidziano m.in. podpisanie listu intencyjnego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze Starostwem Oświęcimskim w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz” poświęconego mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz
  Jutro przypada 77. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W ramach obchodów w Oświęcimiu przewidziano m.in. podpisanie listu intencyjnego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze Starostwem Oświęcimskim w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz” poświęconego mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz.


  Nazwa tej instytucji muzealnej wpisuje się w ideę Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych (obchodzonego 6 marca), którego pomysłodawcy tym mianem określają wszystkich, którzy ryzykowali własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstwa i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku. Mimo, że jest to święto stosunkowo młode (ustanowione przez Parlament Europejski 10 maja 2012 roku), to różnorodne formy jego upamiętniania w wielu krajach ukazują jak ważne dla Europejczyków jest zachowanie pamięci o ludziach dobrych, bezinteresownych, przyzwoitych i bohaterskich.

  Zobacz galerię

  Datę podpisania listu intencyjnego w sprawie powołania Muzeum Sprawiedliwi spod Auschwitz nie jest przypadkowy. 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci skierowali bowiem do Auschwitz pierwszy transport polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Jest to symboliczna data określająca początek funkcjonowania tego największego obozu koncentracyjnego. Podpisanie listu i główne obchody przewidziane są obok budynku tzw. Lagerhausu, w którym swoją siedzibę ma mieć nowo powołane muzeum. Lagerhaus należy do historycznego zespołu budynków dawnych Zakładów Zbożowo Młynarskich i Zakładów Tytoniowych. W latach 1940-44 wykorzystywany był do pomocy w funkcjonowaniu obozu KL Auschwitz jako magazyn SS „Lagerhaus”.

  23 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  77. Rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

  77. Rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

  Link do głównego zdjęcia


  Obok budynku zasadzone zostaną trzy sosny. To od tych drzew pochodzi nazwa operującego pod drutami Auschwitz oddziału partyzanckiego AK „Sosienki”. Sosny staną się symbolem ludzi, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność i życie drugiego człowieka. Pierwsze trzy drzewa zostaną poświęcone pamięci: mjr Jana Wawrzyczka „Danuty” oficera WP, komendanta obwodu oświęcimskiego AK i dowódcy oddziału partyzanckiego „Sosienki”; ppor. Stanisława Furdyny „Śmiecha”, więźnia KL Auschwitz pierwszego transportu (nr 193) dowódcy plutonu oddziału partyzanckiego „Sosienki”, poległego w walce pod obozem w grudniu 1944 roku i por. Antoniego Wykręta „Kirbiza”, więźnia KL Auschwitz pierwszego transportu (nr 613) dowódcy plutonu oddziałów AK „Sosienki” i „Garbnik”.

  KL Auschwitz był bodaj jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym, którego więźniowie mogli liczyć na tak szerokie wsparcie okolicznej ludności. Ich postawa szczególnie irytowała komendanta obozu Rudolfa Hössa, który w jednym z pism z lipca 1940 roku stwierdził: „Okoliczna ludność jest fanatycznie polska, gotowa do każdej akcji przeciwko znienawidzonym esesmanom, a każdy więzień, któremu uda się zbiec, otrzyma natychmiastową pomoc, gdy dotrze do pierwszej polskiej zagrody”.

  Program obchodów 14 czerwca w Oświęcimiu i Harmężach:
  • 11 – oddanie hołdu i zapalenie zniczy przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I
  • 11.30 – złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą przybicie pierwszego transportu do Auschwitz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego
  • 12 - główne obchody rocznicowe na terenie byłego Lagerhausu. Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego przez MKiDN i Starostwo Oświęcimskie o powołaniu Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”
  • 13.30 – Msza Święta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (Klasztor Franciszkanów). Przewodniczył jej będzie JE ks. Bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej
  • 14.30 – zwiedzanie wystawy Klisze Pamięci. Labirynty autorstwa byłego więźnia Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja połączone z odczytaniem nazwisk więźniów pierwszego transportu


  Dodatkowo przed głównym wejściem do Muzeum udostępniona zostanie wystawa plenerowa zatytułowana „Od 14.VI znajduję się w obozie koncentracyjnym Auschwitz...”, która zaprezentuje pozyskaną przez Miejsce Pamięci kolekcję listów obozowych więźnia pierwszego transportu Tadeusza Korczowskiego (nr. obozowy 373).

  Obchody rocznicowe odbędą się także 13 czerwca 2017 r. w Tarnowie o godz. 10.00 przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.
  WIDEO: Papież w obozie Auschwitz-Birkenau

  Źródło:

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?