Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działacz opozycji demokratycznej w PRL z Oświęcimia odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Anatoliusz Bielski (z lewej) podczas uroczystości w IPN w Krakowie
Anatoliusz Bielski (z lewej) podczas uroczystości w IPN w Krakowie Zbiory Janusza Januszewskiego
Dopiero 13 czerwca 1994 roku Sąd Najwyższy w Warszawie uchylił wobec Anatoliusza Bielskiego wyroki i uniewinnił od zarzucanych mu wobec PRL „przestępczych” czynów

Anatoliusz Bielski, działacz opozycyjny w czasach PRL z Oświęcimia został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności nadanym przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie.

Z opozycją antykomunistyczną był związany od lat 70, ale jak zwraca uwagę Janusz Januszewski, inny działacz opozycyjny, szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa dotknęły Anatoliusza Bielskiego już w październiku 1965 roku. Wtedy to wszczęto przeciwko niemu dochodzenie, przypisując mu spowodowanie pożaru na terenie Zakładów Chemicznych „Oświęcim”, co określono jako „celową wrogą działalność”.

Zobaczcie niesamowitą panoramę Krakowa [ZDJĘCIA]

Po wystąpieniach robotników w Radomiu w 1976 roku był współorganizatorem pomocy dla represjonowanych i aresztowanych podczas tamtych wydarzeń. W sierpniu 1980 roku był jednym z inicjatorów powołania Wolnych Związków Zawodowych w Zakładach Chemicznych, a następnie NSZZ Solidarność w Oświęcimiu i okolicach. Był kierownikiem oświęcimskiej delegatury „S” Małopolski. Po ogłoszeniu stanu wojennego w w grudniu 1981 roku został internowany a potem aresztowany pod zarzutem prowadzenia nielegalnej działalności związkowej. Został skazany na rok pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 5 lat. Następnie Sąd Najwyższy zmienił wyrok, wymierzając dodatkową karę grzywny 50 tys. zł. W latach 80. ub. wieku SB jeszcze dwukrotnie podejmowało przeciwko niemu działania, które trwały aż do lipca 1986 roku.

Dopiero 13 czerwca 1994 roku Sąd Najwyższy w Warszawie uchylił wobec Anatoliusza Bielskiego wyroki i uniewinnił od zarzucanych mu wobec PRL „przestępczych” czynów. Przed 8 laty został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" oraz otrzymał status działacza opozycji demokratycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych. - Jest także byłym komandosem z Jednostki Desantowej w Oświęcimiu, gdzie odbywał zasadniczą służbę wojskową – dodaje Janusz Januszewski.

Zobacz także: Chrzanów. Seniorzy z pasją malują i rysują
Chrzanów. Seniorzy z pasją malują i rysują

Autor: Sławomir Bromboszcz, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska