Dlaczego nie można się stąd nigdzie dodzwonić?

  Dlaczego nie można się stąd nigdzie dodzwonić?

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Gazeta Krakowska

  W Jaszczurowej zasięgi nie ma lub jest on bardzo ograniczony

  W Jaszczurowej zasięgi nie ma lub jest on bardzo ograniczony ©Bogumił Storch

  W wielu wsiach powiatu wadowickiego telefony komórkowe nie działają, a stacjonarnych nie ma. Operatorzy nowe nadajniki stawiają latami, bo trafiają na opór urzędników, ale i mieszkańców.
  W Jaszczurowej zasięgi nie ma lub jest on bardzo ograniczony

  W Jaszczurowej zasięgi nie ma lub jest on bardzo ograniczony ©Bogumił Storch

  Jaszczurowa, Kaczyna, Barwałd Średni, Rzyki, Tłuczań, Sułkowice, Targanice i niektóre części innych wsi nadal są białymi plamami na mapie powiatu wadowickiego, oznaczone jako obszar, w którym złapanie sygnału sieci komórkowej graniczy z cudem.

  Jaszczurowa gm. Mucharz) położona jest w górzystych terenach, a znaczna część wsi znajduje się w otoczonej wzniesieniami dolinie. Duża część mieszkańców tej wsi nigdy nie miała tu możliwości korzystania z telefonu komórkowego. Od szkoły przy drodze powiatowej aż do końca wsi i przysiółków na wyświetlaczu nie pojawia się ani jedna „kreska” lub też zasięg jest bardzo słaby i nie można się skutecznie do nikogo dodzwonić.

  W Barwałdzie Średnim koło Kalwarii Zebrzydowskiej brak sieci jest odczuwalny nie tylko dla mieszkańców, ale również przez przejeżdżających przez tę miejscowość drogą krajową nr 52. Jadąc od strony Wadowic, zasięg zanika już w Barwałdzie Dolnym, w pobliżu kościoła św. Erazma. Ta „biała plama” utrzymuje się aż do zjazdu na drogę powiatową w kierunku Stryszowa.

  Podobne problemy mają mieszkańcy Rzyk, górskiej, turystycznej miejscowości położonej koło Andrychowa. Turystom nieraz trudno uwierzyć, że zasięg to tu nadal luksus.

  Podobnie jest w sąsiednich w Sułkowicach Bolęcinie, Zagórniku i w Targanicach, gdzie zasięg podczas rozmowy telefonicznej jest bardzo słaby lub w ogóle go nie ma, nie mówiąc już o korzystaniu z Internetu w telefonie.

  Miała zmienić to inwestycja jednego z operatorów sieci komórkowych - Orange, który postanowił wybudować w Rzykach nową wieżę telekomunikacyjną, na polu w okolicach cmentarza. Nadajnik miał obejmować swoim zasięgiem również okoliczne wsie, co rozwiązałoby problemy z zasięgiem.

  Instalacja nadajnika najpierw się opóźniała przez kilka miesięcy, bo trzeba było czekać na zgodę starostwa powiatowego. Potem okazało się, że tej zgody nie będzie, bo urzędnicy wydali odmowną decyzję.

  W uzasadnieniu napisano, że plan zagospodarowania przestrzennego na ten moment nie przewiduje budowy wieży telekomunikacyjnej w tym miejscu, czyli obok cmentarza. Pojawił się pomysł, by nadajnik postawić więc koło miejscowego kościoła, tak by nie kolidował z planem zagospodarowania.

  - Na razie nic w tej sprawie nie ruszyło do przodu, a my tymczasem żyjemy z duszą na ramieniu, bo wiele przysiółków nie ma też dostępu do telefonów stacjonarnych. Gdy ktoś dostanie zawału albo wybuchnie pożar, to nie da rady szybko zadzwonić pod nr 112 - skarży się pan Mirosław z Rzyk.

  Operatorzy sieci komórkowych otrzymują wiele skarg od mieszkańców powiatu wadowickiego na brak zasięgu, ale bezradnie rozkładają ręce.

  W Rzykach ciągle chcą budować nadajnik, ale trwają procedury urzędowe, na których szybkość nie mają wpływu.

  - Planowana data uruchomienia nadajnika w tym miejscu to koniec pierwszego kwartału 2018 roku i jest to data przybliżona - informuje pracownik sieci telefonii komórkowej.

  Operatorom także zależy na większym zasięgu, bo to szansa na nowych klientów, ale problem mają, jak się już wiele razy okazywało, nie tylko z urzędowymi decyzjami.

  W Radoczy część mieszkańców nie zgadzała się na to, by firma telekomunikacyjna wybudowała pod ich oknami ogromną, 50-metrową wieżę nadajnikową, która miała stanąć w najwyższym punkcie wsi, w sąsiedztwie ul. Widokowej. - Nie chcemy chorować, te przekaźniki emitują szkodliwe fale - tłumaczyli ludzie.

  Sprawa spornej wieży trafiła w końcu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, do którego od pozytywnej dla operatora decyzji wojewody odwołali się mieszkańcy.

  W końcu udało się postawić go w nieco innej lokalizacji, ale wszystko przeciągnęło całą inwestycję o dobrych kilka lat.

  Na lepszym zasięgu sieci w małych przysiółkach i na wsiach powiatu wadowickiego zależy też ratownikom medycznym. Często wezwanie pomocy się opóźnia, bo w danej chwili w komórkach nie ma zasięgu

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam

  kinol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  w rzykach a2mobile odbiera najlepiej u mnie z tych co sprawdzałem jak działają

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potwierdzam

  turysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Liczne małe i większe wioski w okolicach Wadowic to faktycznie białe plamy komórkę można spokojnie wyłączyć nie wskoczy nawet jedna kreseczka zasięgu, przyjezdni i ktoś kto nie jest do tego...rozwiń całość

  Liczne małe i większe wioski w okolicach Wadowic to faktycznie białe plamy komórkę można spokojnie wyłączyć nie wskoczy nawet jedna kreseczka zasięgu, przyjezdni i ktoś kto nie jest do tego przyzwyczajony przeżywa szok i rozczarowanie myśląc że to jakaś wielka awaria , dziwne że to trwa już tyle lat i nic się nie zmienia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Średniowiecze

  Dziadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Byłem w Kenii 8 lat temu i tam telefony komórkowe działały w najdzikszych regionach!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tutaj tez dzialaja

  rem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wbrew temu co jest w artykule.
  Tylko zasiegu nie ma :)
  A to są dwie rozne rzeczy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)