Czy Olkusz miał swój zamek? [WIDEO]

  Czy Olkusz miał swój zamek? [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Elewacja domu parafialnego prowadzonego przez siostry zakonne pokazuje przebieg muru, który odnaleziono pod ziemią w 2001 r. Mógł to być fragment za
  1/24
  przejdź do galerii

  Elewacja domu parafialnego prowadzonego przez siostry zakonne pokazuje przebieg muru, który odnaleziono pod ziemią w 2001 r. Mógł to być fragment zamku ©Katarzyna Ponikowska

  To, czy w Srebrnym Mieście był kiedyś kasztel, nadal jest tajemnicą, nawet dla lokalnych historyków. Część osób uważa, że jest to prawdopodobne. Budowla byłaby dopełnieniem systemu obronnego Olkusza.
  Olkuskie podziemia wciąż skrywają wiele nieodkrytych tajemnic. Nadal nie wiadomo, czy w mieście stał kiedyś zamek obronny. Jednak jak podkreślają historycy, jest to możliwe, ponieważ Olkusz był kiedyś bogatym miastem i musiał mieć solidny system obronny.

  O zamku pisał XIV-wieczny kronikarz Janko z Czarnkowa. W swoich zapiskach użył słów „castrum hilcus”, czyli „zamek Olkusz”. Historycy uważali jednak, że w ten sposób mógł opisywać pobliski zamek Rabsztyn.


  W 2001 r. podczas budowy domu parafialnego przy Bazylice Św. Andrzeja archeolodzy dogrzebali się murów, które są zdecydowanie za grube jak na ściany kamienicy. Miały prawie dwa metry. - Wtedy pojawiła się hipoteza, że jeśli istniała w Olkuszu rezydencja obronna, to mogłaby być właśnie w tym miejscu - podkreśla Dariusz Rozmus, który wówczas kierował grupą archeologów prowadzących badania przy kościele. - Odkopaliśmy zarysy budowli. Mnóstwo elementów nadal jest nieodkopanych - zaznacza.

  Zamek stanowiłby doskonałe dopełnienie systemu obronnego miasta. Obecnie najbardziej okazałą budowlą dawnej fortyfikacji jest niewątpliwie olkuska baszta przy ul. Szpitalnej wraz z przylegającymi do niej murami. - Turyści odwiedzający Olkusz nie zdają sobie sprawy, iż są one współczesną rekonstrukcją fragmentu średniowiecznego systemu obronnego miasta - mówi Jacek Sypień, olkuski historyk i regionalista. - Kiedy w 1968 r. przypadkowo odkryto fundamenty baszty zainspirowało to grupę miłośników historii Olkusza skupioną w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, która podjęła się odbudowy - dodaje. Prace trwały kilkanaście lat. Zakończyły się w 1986 r.

  59 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Fragment miasta. Na ulicy widoczni przechodnie i stojący samochód osobowy

  Zobacz jak wyglądał Olkusz przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Fragment miasta. Na ulicy widoczni przechodnie i stojący samochód osobowy ©Narodowe Archiwum Cyfrowe  Jeśli dobrze przyjrzeć się budowlom w centrum miasta w wielu miejscach można natrafić na ślady i rekonstrukcje dawnych murów, m.in. w okolicy Bazyliki, na kamienicach przy ul. Szpitalnej, Krakowskiej czy choćby przy Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Floriańskiej. - Ciekawostką dla badaczy był przebieg obwarowań miejskich w północno - wschodnim narożniku. W 2012 r. w ul. Augustiańskiej odkryto mury wyburzonego na początku XIX w. kościoła i okazało się, iż przylegają one do miejskiego muru. Pierwotnie sądzono, iż pomiędzy ścianą kościoła, a obwarowaniami rozciągała się uliczka przymurna - zdradza historyk.

  Na początku XIX wieku mury rozebrano, a fosę zasypano. Na jej miejscu utworzono miejskie planty, z kolei fragmenty niektórych baszt i części murów wykorzystano w stawianych wtedy budynkach. Dlatego np. część kamienic przy ul. Szpitalnej jest odsunięta od ulicy. - Od lat 90-tych przy remontach zabytkowe mury są eksponowane i nadbudowywane. Działania rekonstrukcyjne pozwoliły przywrócić ten fragment dziedzictwa historycznego miasta - uważa Jacek Sypień.
  WIDEO: Czy Olkusz miał swój zamek?

  Autor: Katarzyna Ponikowska, Gazeta Krakowska

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama