Chrzanów. Bałagan z reformą NFZ

  Chrzanów. Bałagan z reformą NFZ

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Bromboszcz

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chrzanów. Bałagan z reformą NFZ
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Sławomir Bromboszcz

  Zmienione zostały zasady pracy punktu NFZ w Chrzanowie. Mieszkańcy są zdezorientowani. Na początku roku, gdy wydawane są zlecenia medyczne, ludzi jest pełno. W inne dni poczekalnia świeci pustkami.
  Na początku roku punkty Narodowego Funduszu Zdrowia szturmują wszyscy, którzy muszą zdobyć tzw. kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Dzięki niej chorzy otrzymają częściową refundację zakupu np. pielucho-majtek, cewników, zestawów do pomp insulinowych.

  Andrzej Rejdych z wnioskiem od lekarki po nową kartę poszedł do chrzanowskiego oddziału NFZ przy ul. Sokoła dwa tygodnie temu w poniedziałek i wrócił z kwitkiem. Okazało się, że od nowego roku zlecenia medyczne potwierdzane są tylko we wtorki, środy i piątki.

  - Nie wiedziałem o tym. Wcześniej można było to załatwić w każdy dzień - mówi Andrzej Rejdych. Gdy wszedł do poczekalni, nie było nikogo, więc postanowił wejść do środka. Pracownik NFZ powiedział mu jednak, żeby przyszedł jutro.

  - Nie rozumiem, dlaczego nie mógł wydać mi karty, skoro nie miał nic innego do roboty? - zastanawia się mężczyzna.

  Pan Andrzej potrzebował „papierka” na tańszy zakup pieluchomajtek dla swojej córki, 34-letniej Magdaleny. Kobieta nie chodzi, nie mówi, nie ma z nią kontaktu. Wymaga 24-godzinnej opieki. Cały czas jest przy niej żona pana Andrzeja, dlatego to on utrzymuje rodzinę i załatwia różne formalności, także te w Funduszu. - To, co refunduje NFZ, to połowa tego, ile potrzebujemy, ale i tak lepsze to niż nic - podkreśla.

  Andrzej Rejdych w kolejny dzień ponownie zwolnił się z pracy, by zdążyć przed zamknięciem. Do poczekalni wpadł tuż po 15.

  - Był tłum ludzi. Obsłużenie jednej osoby zajmowało ok. 10-15 minut - opowiada mężczyzna. Dopiero przy trzeciej wizycie udało mu się załatwić kartę. Nie obyło się jednak bez komplikacji. - Wszedłem do środka, zostawiłem dokumenty i musiałem biec zapłacić za parkomat, bo kończył mi się bilet - mówi. Gdy wrócił po kilku minutach, pracownik jeszcze wypełniał dokumenty.

  Odwiedziliśmy punkt NFZ w miniony poniedziałek. Było pusto. To akurat dzień na wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nikt nie przyszedł przez około godzinę.

  Ale już we wtorek rano w niewielkiej poczekalni wszystkie miejsca były zajęte. Niektórzy przyjechali tu wprost z nocnej zmiany.

  - Zaraz będę musiał iść wykupić kolejną godzinę parkowania. Myślałem, że szybciej to załatwię - mówi jeden z oczekujących. Inni dodają, że punkt choć w jeden dzień powinien być czynny dłużej. Większość osób, które opiekuje się chorymi, pracuje i musi się „urywać”, by załatwić tu sprawy. Uważają, że podział na dni, w które wydawane są karty zaopatrzenia comiesięcznego i EKUZ to delikatnie mówiąc, niefortunny pomysł.

  - Przecież teraz, zimą, mało kto jedzie na wakacje, to i kart nie potrzebuje - denerwuje się Teresa Janikowska.

  Decyzję o takim podziale podjęto w Małopolskim Oddziale NFZ. Twierdzą tam, że miało to ułatwić ludziom załatwienie swoich spraw. - Wcześniej, gdy takiego podziału nie było, obie grupy pacjentów narzekały na kolejki - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

  Statystyki potwierdzają, że z punktu w Chrzanowie w podobnym stopniu korzystają obie grupy ludzi. Tylko że kartę EKUZ załatwia się kilka minut, medyczną kilka razy dłużej. Kolejki w opinii władz Funduszu to problem przejściowy, bo na początku roku wydawanych jest najwięcej kart zaopatrzenia comiesięcznego. W NFZ zapewniają, że w przypadku powtarzających się problemów, będą szukać rozwiązania. Podobno obecnie zarówno warunki lokalowe jak i możliwości finansowe nie pozwalają na zatrudnienie dodatkowej osoby i wydłużenie godzin pracy punktu.

  Ważne informacje

  W chrzanowskim punkcie NFZ zlecenia medyczne można potwierdzić we wtorki i środy w godz. 8-16 oraz w piątki w godz. 8-12.
  Karty EKUZ wydawane są w poniedziałki i czwartki w godz. 8-16 oraz w piątki w godz. 12-16.
  W styczniu br. punkt NFZ w Chrzanowie w celu uzyskania karty EKUZ lub potwierdzenie zlecenia medycznego odwiedziło 1367 osób.
  Karty EKUZ odebrało 639 osób, natomiast medyczne 728. W ubiegłym roku wydano 7850 kart EKUZ oraz 6708 medycznych.

  Pacjenci mogą załatwić swoje sprawy Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie lub delegaturach w Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu.
  Możliwe jest to także w punktach ewidencyjnych, takich jak chrzanowski, których jest 18.

  Karty EKUZ i zlecenia można potwierdzić również korespondencyjnie, wysyłając dokumenty na adres:
  Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
  ul. Józefa 21, 31-056 Kraków
  Karty i zlecenie po potwierdzeniu do refundacji odsyłane są na wskazany adres.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmiany od listopada

  Weronika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja byłam po pieluchy w listopadzie i juz te godziny były przyszłam rano i załatwiłam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiesniaki nie jeżdżą

  Podróżujący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pewnie bo na wakacje jeździ się tylko latem. Wiesniactwo Chrzanowskie. Ja jeżdżę zima i na narty i ciepłe kraje wiec korzystam z karty o dobrze, że jest taka możliwość na miejscu. Co za paranoja....rozwiń całość

  Pewnie bo na wakacje jeździ się tylko latem. Wiesniactwo Chrzanowskie. Ja jeżdżę zima i na narty i ciepłe kraje wiec korzystam z karty o dobrze, że jest taka możliwość na miejscu. Co za paranoja. Nie do godzi się ludziom! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak myślenia u suwerena

  suweren (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  I znowu suweren zły. Bo 5 dni w kolejce stał a teraz moze tylko w 3 dni.I winni ekuz bo jak zima to kto jeździ na wakacje...No jeżdża ludzie, jeźdżą..Zimowiska, narty ,Alpy, Słowacja, Francja,...rozwiń całość

  I znowu suweren zły. Bo 5 dni w kolejce stał a teraz moze tylko w 3 dni.I winni ekuz bo jak zima to kto jeździ na wakacje...No jeżdża ludzie, jeźdżą..Zimowiska, narty ,Alpy, Słowacja, Francja, Włochy...
  Ale jak burok spod Chrzanowa nie jeździ to oczywiście winny NFZ , państwo i cały Świat.
  A kto broni przyjść suwerenowi w grudniu załatwić nowa kartę, co?/Skoro wiadomo ze sa kolejki w styczniu to po co przychodzic na ostatnia chwilę osobiscie jak mozna listem to załatwić!!!!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)