Chełmek. Sukces Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego...

  Chełmek. Sukces Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w międzynarodowym konkursie

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chełmek. Sukces Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w międzynarodowym konkursie
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chełmku

  Rozstrzygnięcie konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży nastąpi w styczniu 2019 roku. Obie strony projektu otrzymają nagrody finansowe po 3 tys. euro
  Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Chełmku znalazł się w ścisłym finale konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży prowadzonego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Poczdamie. Chełmecka placówka razem z niemieckim partnerem, tj. Villą Lampe, organizacją salezjańską zajmującą się młodzieżą, realizują projekt "Żyjemy razem w różnorodnym świecie".

  - Celem konkursu jest zorganizowanie spotkań poświęconych zagadnieniom związanym z różnorodnością kulturową, religijną, światopoglądową i językową - zaznacza Marek Idzik, dyrektor SZSP nr 2 w Chełmku.


  Młodzież z Chełmka wspólnie z niemieckimi rówieśnikami na terenie Turyngii i Brandenburgii, w Beinrode, Leinfelde - Worbis, Heilbad Heiligenstadt i Berlinie uczestniczyła we wspólnych zajęciach.

  Na początek odbyły się zabawy integracyjne, w tym pokonywanie toru przeszkód, bieg z piłeczką. Oczywiście przy tej okazji młodzi ludzie z Chełmka mieli też okazję doskonalenia znajomości niemieckiego.

  Trzydniowy pobyt w Berlinie pozwolił na poznanie historii stolicy Niemiec, zwiedzenie najważniejszych zabytków, w tym Bramy Brandenburskiej, Reichastagu, Uniwersytetu Humbolta. Dużo czasu uczestnicy projektu spędzili w Bundestagu, gdzie mieli okazję zapoznać się z charakterem pracy niemieckich parlamentarzystów i urzędu kanclerskiego.

  Jak podkreślali uczestnicy projektu, ważne jest przełamywanie stereotypów i walka z ksenofobią. - Dzielmy się tym, co dobre. Poprawiajmy to, co złe - podsumowali tę część projektu młodzi Polacy i Niemcy.

  Wyjazd do Turyngii był także okazją do odwiedzenia partnerskiego miasta Leinefelde - Worbis. Współpraca ta trwa od 2007 roku. Chełmecką delegację przyjął m.in. burmistrz Dirk Moll. Znalazł się tutaj także czas na relaks na nowoczesnej pływalni.

  Rozstrzygnięcie konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży nastąpi w styczniu 2019 roku. Obie strony projektu otrzymają nagrody finansowe po 3 tys. euro. - Mamy nadzieję, że będzie to nasz projekt, choć sam udział w finale jest już dużym sukcesem - dodaje Marek Idzik.

  Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyło 21 osób pod okiem Ewy Pilch, Renaty Księżarczyk i Marka Idzika. Projekt jest dofinansowany z Polsko-Niemieckiej Współpracy z Młodzieżą.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange