Chciał pomóc, dostał mandat

  Chciał pomóc, dostał mandat

  Monika Pawłowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chciał pomóc, dostał mandat
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Monika Pawłowska

  Jan Matusz z Brzezinki, który we wtorkowe przedpołudnie pomógł starszej kobiecie o kulach dostać się z przychodni zdrowia na oświęcimskim os. Zasole do Urzędu Gminy Oświęcim, miał zapłacić za dobry uczynek 50 zł. Tyle wynosi kara za postawienie samochodu na miejskim parkingu i nieuiszczenie opłaty.
  Po naszej interwencji nie zapłaci - nie anulowano mu mandatu, ale w biurze obsługi płatnej strefy poradzono, jak ma ominąć prawo. Mężczyzna czuje się z tym równie niekomfortowo.
  - Ale choć tyle, że nie muszę zapłacić tych 50 zł - mówi.

  Mandat za przysługę
  W oczekiwaniu na wizytę u lekarza Jan Matusz na korytarzu przychodni wdał się w rozmowę ze starszą panią. Kobieta poruszała się o dwóch kulach, a że miała w planach jeszcze wizytę w Urzędzie Gminy, zgodził się, że ją zawiezie.
  - Z natury uczynny jestem - mówi mężczyzna. - Żal mi się zrobiło tej kobiety, że będzie musiała się tłuc autobusem, a potem jeszcze dojść do urzędu - wyjaśnia.
  Kiedy przyjechali na parking przy ul. Zamkowej, przez głowę pana Jana przeleciała myśl, że mimo iż wiezie w samochodzie osobę niepełnosprawną, to jednak stanąć na niebieskiej kopercie nie może. Zajął miejsce tuż obok. Pomógł wyjść kobiecie z samochodu, a widząc jej nieporadność, zaprowadził do budynku i pomógł wejść do windy. Kiedy wrócił do samochodu, za wycieraczką znalazł mandat. - Nie było mnie raptem dwie minuty, za które muszę zapłacić 50 zł - mówi rozżalony. Jak przekonuje, nie wiedział, że ma uiścić jakąkolwiek opłatę, bo przecież zaparkował pod urzędem.

  Poszliśmy do urzędu, żeby opowiedzieć historię pana Jana. Zamiast zwyczajnie anulować mandat, poradzono nam, jak obejść przepisy.
  Wystarczy kupić karnet za 1 zł, zaznaczyć wsteczną datę i godzinę parkowania, a potem okazać to w pokoju, gdzie zajmują się płatną strefą. Naszemu czytelnikowi jednak takie rozwiązanie nie bardzo się podobało. Choć w końcu się na nie zdecydował, wciąż ma wątpliwości.
  - To jednak jest oszukiwanie - mówi pan Jan. - Nie lepiej byłoby po prostu wziąć pod uwagę normalne wycofanie mandatu? - pyta.
  Gdy przyszedł załatwić swoją sprawę, ok. 20 innych osób też starało się o uniknięcie mandatu. Jak informuje Katarzyna Kwiecień, jeśli między zakupem biletu a wystawieniem mandatu jest do 15 minut, to kara jest anulowana.

  Parking w strefie
  Pan Jan, jak wielu innych kierowców, nie rozumie również, dlaczego przy Urzędzie Miasta parkingi są bezpłatne, a przy Urzędzie Gminy trzeba biegać po bloczki umożliwiające parkowanie za darmo albo płacić za postój, a najbliższy parkomat jest ok. 130 metrów dalej, pod zamkiem.
  Ulica Zamkowa jest objęta miejską strefą płatnego postoju. - Informują o tym pionowe znaki drogowe już na skręcie w ulicę - tłumaczy Rafał Kozak z oświęcimskiego magistratu. Podkreśla, że kierowcy muszą stosować się do przepisów i nic nie zwalnia ich z tego obowiązku.

  Parkingowe zamieszanie próbował unormować Urząd Gminy, który dwukrotnie zwracał się do prezydenta Oświęcimia z prośbą o wydzierżawienie parkingu w okolicy swojej siedziby. - Jednak za każdym razem otrzymywaliśmy negatywną odpowiedź - mówi Robert Dziuba, sekretarz gminy.
  Urząd Miasta przekonuje, że z jego strony nie ma złej woli. Chcieliby załatwić problem parkingu w tym miejscu.
  - Aby wydzierżawić to miejsce, najpierw należy wyłączyć je ze strefy, podejmując odpowiednią uchwałę Rady Miasta - informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik Urzędu Miasta. - Później trzeba wystąpić o zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności. Po przeliczeniu koszt 1 miejsca postojowego miesięcznie to 160,43 zł. I taką odpowiedź otrzymał Urząd Gminy - dodaje.

  Gmina skierowała kolejną prośbę do prezydenta o zainstalowanie parkomatów w pobliżu budynku urzędu.
  - W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że zainstalowanie nowych parkomatów będzie rozważane w 2018 r. - wyjaśnia Dziuba. W związku z tym gmina kupiła 2/3 udziału działki bezpośrednio sąsiadującej z budynkiem urzędu, gdzie chce zrobić bezpłatne miejsca postojowe.

  WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

  Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   płatne parkowanie

   Miron Sowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Będąc w innych miasta i państwach widziałem , że tam parkowanie nawet w centrum jest płatne, ale pierwsze 15 minut w zależności , bo bylem w kilku miejscach, jest gratis . Wystarczy tylko zostawić...rozwiń całość

   Będąc w innych miasta i państwach widziałem , że tam parkowanie nawet w centrum jest płatne, ale pierwsze 15 minut w zależności , bo bylem w kilku miejscach, jest gratis . Wystarczy tylko zostawić za szybą swojego samochodu kartkę z napisanym na niej nr rejestracyjnym , datą oraz godziną . Takiej informacji udzielił mi strażnik miejski w Czeskim Cieszynie , gdzie pierwsza godzina parkowania na przeciwko dworca kolejowego jest za darmo . Podobną sytuacje widziałem w Wiedniu. Dlaczego w Oświęcimiu nie można by tak zrobić , że pierwsze 15 minut jest gratis ???? Ludzie wchodzą do sklepów , urzędów , kościołów na kilka minut, a pan kontroler , inkasent przyczajony w branie tylko czaka , żeby jak najszybciej włożyć bloczek mandatowy za wycieraczkę.
   .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama