Burmistrz Klinowski znów wezwał policję. Sesja Rady...

  Burmistrz Klinowski znów wezwał policję. Sesja Rady Miejskiej przerwana

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Burmistrz Klinowski wezwał policjantów i kazał im wyrzucić z sesji Rady Miasta kontrowersyjną blogerkę. Rozmawiał z nimi na siedząco, co oburzyło część
  1/6
  przejdź do galerii

  Burmistrz Klinowski wezwał policjantów i kazał im wyrzucić z sesji Rady Miasta kontrowersyjną blogerkę. Rozmawiał z nimi na siedząco, co oburzyło część mieszkańców, którzy byli świadkami tego zdarzenia ©Bogumił Storch

  Burmistrz Mateusz Klinowski znów wezwał policję do Urzędu Miasta. Tym razem domagał się by funkcjonariusze natychmiast wyprowadzili z sesji Rady Miasta blogerkę, słynącą z krytykowania jego poczynań, tę samą która miał go uderzyć w twarz kilka dni temu. Policjanci odmówili interwencji, tłumaczyli, że nie mają prawa tego zrobić. - Jeszcze dziś złożę zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - zapowiedział im Mateusz Klinowski.
  Czwartkowa, bardzo ważna dla mieszkańców sesja Rady Miejskiej w Wadowicach została przerwana i to w kluczowym momencie, gdy radni mieli głosować uchwały o drastycznej (prawie o 50 proc.) podwyżce opłat za śmieci i sprzedaży prywatnej firmie gminnego wysypiska.

  Mieszkańcy dostaną po kieszeni. Radny: mają 500 plus to sobie poradzą


  "Burmistrz Mateusz Klinowski się obraził i nie chce przyjść na obrady. Trwają negocjacje, by jednak łaskawie przyszedł. Tymczasem on w sekretariacie łaja policjantów, nie wstając nawet z fotela, jakby im mówił co mają zrobić" - relacjonowali na portalach społecznościowych mieszkańcy obecni na sesji.

  O co poszło?

  Wśród licznie zgromadzonej publiczności w sali sesyjnej pojawiła się również Elżbieta Łaski. Przypomnijmy. Kobieta wczoraj usłyszała w prokuraturze zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych. Stało się to po tym, jak spoliczkowała burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego. Tłumaczyła się, że zrobiła to w obronie własnej, gdy burmistrz chciał jej wyrwać z ręki telefon. Do gorszących scen doszło na korytarzu Urzędu Miasta.

  Wadowice. Aktywistka Elżbieta L. spoliczkowała burmistrza Klinowskiego


  W czwartek Łaski, jak zapewniają świadkowie, była wyjątkowo spokojna, po prostu stała w sali sesyjnej i wraz z innymi mieszkańcami przysłuchiwała się obradom, od czasu do czasu tylko robiąc zdjęcia.

  Burmistrz stwierdził, że tego tolerować nie zamierza i dopóki Łaski nie wyjdzie z sali, to on nie będzie kontynuował obrad.

  Zapanowała konsternacja, bo bez burmistrza nie można było zreferować projektu ważnych dla mieszkańców uchwał: o podwyżkach opłat za śmieci i prywatyzacji wysypiska. Urzędnicy z magistratu bezskutecznie namawiali burmistrz by kontynuował obrady. Udało się to dopiero po ok. 30 minutach, po tym, jak z burmistrzem "w cztery oczy" porozmawiał Robert Malik, przewodniczący Rady.

  Burmistrz Klinowski, jak sam się tytułuje na swojej stronie internetowej, doktor nauk prawnych, nadal jednak upierał się by wezwani przez niego do Urzędu Miasta czterej policjanci wyprowadzili stąd siłą Elżbietę Łaski. Funkcjonariusze próbowali przekonać burmistrza, że nie mają podstaw do takiej interwencji, bo Łaski, jak każdy inny obywatel, ma prawo przysłuchiwać się obradom.

  Te argumenty do włodarza Wadowic nie trafiały.

  - Mnie to nie interesuje. Interesuje mnie tylko to, że wcześniej wtargnęła do sekretariatu (w Wadowicach sekretariat jest równocześnie korytarzem, prowadzącym na salę sesyjną i każdy może w nim w tym czasie przebywać - przyp. red.) - przekonywał.
  - Jeszcze dziś złożę zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - oświadczył funkcjonariuszom.

  Do końca obrad Rady Miasta, na polecenie burmistrza, drzwi wejściowych na salę cały czas, na stojący pilnowało dwóch strażników miejskich. Elżbieta Łaski nadal zachowywała się bardzo spokojnie. Tym razem nie przyniosła ze sobą charakterystycznych transparentów "Odwołajmy Klinowskiego".

  - Skandalem było to że sesja została opóźniona przeszło pół godziny, bo burmistrz wpierw bezskutecznie próbował przekonać komendanta Straży Miejskiej do wyprowadzenia Łaski jeszcze przed rozpoczęciem sesji, a potem wezwał policję i próbował zmusić ich do tego samego. Sytuacja wyglądała tak że przewodniczący Malik latał za burmistrzem i prosił żeby ten zechciał przyjść i zreferować radnym swój własny projekt uchwały - oburza się wadowicki bloger Marcin "Dziadunio" Gładysz.

  Wadowice. Ludzie ze świecznika, a są jak para wyrostków

  Zaledwie dzień wcześniej, w środę Józef Brynkus (Kukiz'15) na debacie w polskim parlamencie wystąpił w obronie wadowickiej blogerki. Swoje wystąpienie z trybuny sejmowej skierował do wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, odpowiedzialnego za policję.Poseł , który uważa, że policja w Wadowicach jest "dyspozycyjna w stosunku do burmistrza" mówił m.in. tak:

  - W Wadowicach policja w sposób niezwykle brutalny wyprowadziła z Urzędu Miejskiego kobietę, kując ją kajdankami, nie pozwalając się ubrać i jeszcze wykręcając ręce tak że upadła.Kobieta ta przez kilka godzin była przetrzymywana w areszcie, ale dyspozycyjność policji poszła w tym przypadku znacznie dalej. Policja natychmiast, co dziwne, rozpoczęła przesłuchiwanie wskazanych przez burmistrza świadków. Nie jest to pierwszy taki przypadek współpracy miejscowej policji i burmistrza. Wcześniej policjanci nagrywali i wzywali na przesłuchania mieszkańców Wadowic, uczestników demonstracji przeciwko zlikwidowaniu przez burmistrza jednego z przystanków autobusowych Pytam więc komu służy policja?! - grzmiał poseł z mównicy.

  Nieoczekiwana zmiana komendanta policji w Wadowicach

  Nie wszystkim w Wadowicach jego słowa przypadły do gustu. "Parlamentarzysta schowany za immunitetem nie powinien wywierać nacisków na policję" - komentowano na lokalnych forach internetowych.
  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Morwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Widać, że Wadowice mają problemy z burmistrzem. Sami go sobie wybraliście. jak się wam teraz nie podoba, to nic prostszego jak zrobić referendum i go odwołać. Po co dalej wstydzić się za takiego...rozwiń całość

  Widać, że Wadowice mają problemy z burmistrzem. Sami go sobie wybraliście. jak się wam teraz nie podoba, to nic prostszego jak zrobić referendum i go odwołać. Po co dalej wstydzić się za takiego człowieka ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...............

  Katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Działania burmistrza są na tyle dziwne ,że nasuwa się pytanie: czy włodarz Wadowic jest przy zdrowych zmysłach????????????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chcieliście, to wybraliście go na Burmistrza.

  PL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Czy mieszkańcy Wadowic jeszcze nie wstydzą się za tego satrapę?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  Antylewak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Wybrali pajaca to sie teraz pośmiejemy z wadowic jak wczesniej z chrzanowa gdzie burmistrz pijany autem płoty przestawiał

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezpodstawne

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  Policjanci powinni wystosować wniosek do sądu o ukaranie burmistrza za bezpodstawne wezwanie. Nie doszło do przestępstwa ani wykroczenia. A sposób rozmowy z policjantami czy kimkolwiek - kulturę...rozwiń całość

  Policjanci powinni wystosować wniosek do sądu o ukaranie burmistrza za bezpodstawne wezwanie. Nie doszło do przestępstwa ani wykroczenia. A sposób rozmowy z policjantami czy kimkolwiek - kulturę wynosi się z domu. A poza tym burmistrz chyba unika wykonywania swoich obowiązków, powinny być wyciągnięte konsekwencje.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)