Brzeszcze. Zaczęli zbierać podpisy, by odwołać burmistrz

  Brzeszcze. Zaczęli zbierać podpisy, by odwołać burmistrz

  Zdjęcie autora materiału
  Taida Jasek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Brzeszcze. Zaczęli zbierać podpisy, by odwołać burmistrz
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Taida Jasek

  Mieszkańcy protestowali pod Urzędem Gminy przeciwko decyzjom i rządom Cecylii Ślusarczyk. Mają dość jej niezrozumiałych decyzji. Np. przez nią 10-letni chory Bartek Łęcki od września ma problemy z dowozem do szkoły.
  Dzisiaj o godz. 12 pod Urzędem Gminy Brzeszcze odbyła się demonstracja w sprawie burmistrz Cecylii Ślusarczyk, która odmawia dowozu niepełnosprawnego Bartosza Łęckiego do szkoły w Kozach. - Jestem oburzona jej postawą. Działa wbrew niepełnosprawnemu dziecku. Nie potrafi współczuć - mówi Michalina Czuwaj, jedna z obecnych tu kobiet. Protestować przyszło ok. 50 osób. Trzymali w rękach transparenty „Murem za Bartkiem“ oraz „Transport dla Bartka“.
  Mieszkańcy liczyli, że burmistrz spotka się z nimi, by przedstawić swoje stanowisko. Jak się okazało wyjechała na delegację do Tychów. Na tę wiadomość manifestujący zareagowali śmiechem i gwizdami.

  Jak mówią, protestują nie tylko w sprawie Bartka, ale także przeciwko rządom burmistrz. Zarzucają jej przede wszystkim likwidację straży miejskiej, brak oświetlenia świątecznego przez ostatnie lata, wprowadzenie cateringu w szkołach oraz zakup drogiego samochodu służbowego. - Nie podobają nam się jej decyzje. To człowiek z betonu - mówi Dominika Kołodziejska z Brzeszcz.

  Duże oburzenie wzbudziło również oświadczenie, które rano pojawiło się na stronie gminy informujące o tym, że burmistrz spełnia wszystkie obowiązki w zakresie transportu niepełnosprawnych dzieci. - Cecylia Ślusarczyk zarzuca mi, że poinformowałam o sprawie media - mówi Katarzyna Łęcka. - Gdybym tego nie zrobiła, to moim synem nikt by się nie zainteresował. Przypomina, że po publikacji reportażu w TVN obcy ludzie z Jędrzejowa zaofiarowali się opłacać mu busa. Liczy, że burmistrz ulegnie presji.

  Katarzyna Łęcka urzędniczą walkę prowadzi już od zeszłego roku. Największy problem pojawił się jednak dopiero w tym, kiedy postanowiła przepisać Bartka z ośrodka w Oświęcimiu, do tego w Kozach. Według niej miałby tam zapewnioną lepszą opiekę i więcej zajęć.

  Bartek przez ponad dwa miesiące nie chodził do szkoły. - Burmistrz nie chciała zapewnić mu transportu, bo twierdziła, że szkoła jest za daleko - opowiada Katarzyna Łęcka.


  Autor: Taida Jasek


  Sytuacja miała się zmienić, gdy pojawiło się drugie dziecko - Natalia, której rodzice też wybrali szkołę w Kozach. Warto zaznaczyć, że aktualnie transport dla Bartka i Natalii opłacany przez ludzi dobrej woli z Jędrzejowa. Od stycznia, to gmina miała zapewnić im dowóz. - Wtedy dowiedziałam się, że Bartuś nie może na to liczyć, bo brakuje mu orzeczenia z poradni i dowożona będzie tylko Natalia - dodaje załamana kobieta.

  Bartosz Łęcki przebywa teraz w szpitalu. Ma zapalenie oskrzeli oraz wykryto u niego bakterię układu moczowego. Nie wiadomo kiedy wyjdzie. Jego mama liczy, że orzeczenie uda zdobyć się jeszcze w tym roku. Do pomocy w uzyskaniu orzeczenia zobowiązała się też Naczelnik Wydziału edukacji, Anna Rusin.

  Jednym z ważnych punktów manifestacji miała być ugoda z burmistrz oraz przekazanie jej świątecznego prezentu z rąk Katarzyny Łęckiej. Jak się okazało burmistrz oraz jej zastępca wyjechali na delegację. - Zostawiliśmy prezent w urzędzie, ale wpierw musieliśmy go rozpakować! - opowiada Katarzyna Łęcka. Trochę ją to rozśmieszyło, bo czuła się jakby wnosiła bombę.

  Przy okazji manifestacji mieszkańcy składali podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Cecylii Ślusarczyk ze swojego stanowiska. Teraz na zebranie podpisów mają 60 dni, a inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10 proc. osób uprawnionych do głosowania czyli ok. 1700 podpisów. Następnie w ciągu 30 dni komisarz wyborczy wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku. Wtedy, by odwołać burmistrz potrzebnych będzie ok. 3300 głosów.

  Warto zaznaczyć, że poprzedniczka Cecylii Ślusarczyk, Teresa Jankowska również została odwołana ze stanowiska burmistrza.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Serce ?

  bubiusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Burmistrz nie ma serca ale wy, protestujący macie go tyle, że chyba możecie się zrzucić na transport ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podpisy

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na listach dotyczących cateringu było znacznie więcej podpisów niż wymagane tu 3300, więc mieszkańcy wtedy udowodnili że potrafią!!!! Uda się i teraz!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)