Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolesław, Bukowno. Przy ZGH "Bolesław" lepiej się żyje

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
ZGH "Bolesław"
ZGH "Bolesław" Katarzyna Ponikowska
Według prognoz, gminy Bukowno i Bolesław uzyskają najwyższe dochody z podatków w 2016 r. Najmniejsze wpływy podatkowe ma Stryszów. Wójt liczy, że sytuację poprawi sztuczne jezioro.

Autorka Katarzyna Ponikowska

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że Bukowno i Bolesław będą miały w tym roku największe wpływy podatkowe w przeliczeniu na mieszkańców w Małopolsce zachodniej. Dobra sytuacja finansowa gmin wynika przede wszystkim z dużej liczby przedsiębiorstw. Zarówno Bolesław, jak i Bukowno czerpią najwięcej dochodów z Zakładu Górniczo-Hutniczego „Bolesław”.

- Kiedy ZGH zakończy część swojej działalności, to sytuacja finansowa naszej gminy się pogorszy - mówi wójt Bolesławia Krzysztof Dudziński. - Ale staramy się na bieżąco stwarzać firmom warunki do rozwijania się, żeby otwierało się ich u nas jak najwięcej. W Bukownie urzędnicy liczą, że nie będzie źle. - Huta będzie działać dalej. Nie ulegnie też zmianie podatek od nieruchomości - zwraca uwagę Halina Lekston, skarbnik miasta.

Obie gminy, oprócz ZGH „Bolesław”, mają na swoim terenie kilku innych poważnych płatników podatków. W Bukownie to Schneider Electric Industries Polska, a w Bolesławiu m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej, firma fonograficzna Takt i Ingremio Peszel - zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ten ostatni zatrudnia obecnie już ponad 100 osób i cały czas się rozwija.
- Firmę założył mój ojciec w 1983 roku w Olkuszu. To była jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona na wynajętych 16 metrach kwadratowych - wspomina Artur Kotulski, właściciel Ingremio Peszel. Trzy lata później przedsiębiorstwo przeniosło się do Lasek, a w 1998 r. dokupiona została duża działka w Bolesławiu, gdzie obecnie znajduje się siedziba firmy. - Załatwienie czegokolwiek w tutejszym urzędzie było zawsze zdecydowanie łatwiejsze niż w Olkuszu - podkreśla Kotulski. - Bolesław jest o wiele bardziej otwarty na przedsiębiorców.

Zgadza się z tym Jacek Ćmiel, prezes firmy Constans Termit z Krzykawki. - Wójt interesuje się tym, co się dzieje w firmach. Zdaje sobie sprawę, że gmina żyje z tego, co zapłacą ludzie - podkreśla. - Mnie się dobrze tu żyje. Mam pracę, dzieci też. Mam gdzie mieszkać, samochód, mogę jechać na wczasy. Czego chcieć więcej?

Bukowno jako pierwsze w powiecie olkuskim wprowadziło pomoc „de minimis” dla przedsiębiorców. To zwolnienia z podatków od gruntów i budynków w związku z inwestycjami, w wyniku których utworzono nowe miejsca pracy. - Dla firm, które zaczynają dopiero swoją działalność w naszej Strefie Aktywności Gospodarczej może to być opłacalne rozwiązanie - zauważa Halina Lekston, skarbnik Bukowna.

Na ostatnim miejscu, według prognoz Ministerstwa Finansów, znalazła się gmina Stryszów, gdzie dochód na mieszkańca wynosi prawie trzy razy mniej niż w Bukownie. - Częściowo wynika to z tego, że w naszej gminie sporo gruntów leży 450 metrów nad poziomem morza. Są 5 i 6 klasy, a co za tym idzie zwolnione od podatku - wyjaśnia Jan Wacławski, wójt gminy Stryszów.
Jest przekonany, że będzie lepiej, bo gminą interesuje się coraz więcej inwestorów. - W związku z opóźnieniem budowy zbiornika wodnego w Świnnej Porębie potencjalni inwestorzy wstrzymują się z inwestycjami, ale są już właścicielami gruntów - podkreśla wójt. - W przyszłości nad jeziorem planowana jest budowa dużego centrum rekreacyjnego, co przełoży się na wzrost dochodów. Na zalanie zbiornika liczą też mieszkańcy okolicy. - Łatwiej będzie o pracę - podkreśla Maria Suska ze Stryszowa.

Dochody z podatków
Prognozowane dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2016 r. Ministerstwo Finansów co roku publikuje prognozy dochodów podatkowych. W odniesieniu do 2016 podstawę tych wyliczeń stanowią dane o dochodach podatkowych za 2014:
Bukowno - 2153,06 zł
Bolesław - 2103,02 zł
Trzebinia - 1910, 87 zł
Oświęcim - 1839,79 zł
Chrzanów - 1501,38 zł
Brzeszcze - 1479,52 zł
Gmina Oświęcim - 1454,23 zł
Libiąż - 1452,47 zł
Kęty - 1413,41 zł
Alwernia - 1408,74 zł
Wolbrom - 1404,86 zł
Klucze - 1398,14 zł
Olkusz - 1392,69 zł
Chełmek - 1275,30 zł
Zator - 1259,91 zł
Wadowice - 1249,29 zł
Babice - 1236,87 zł
Andrychów - 1210,64 zł
Mucharz - 1087,35 zł
Kalwaria Zebrzydowska - 1079,16 zł
Polanka Wielka - 1067,84 zł
Spytkowice - 1045,16 zł
Osiek - 1035,18 zł
Przeciszów - 1027,03 zł
Tomice - 937 zł
Brzeźnica - 928,85 zł
Trzyciąż - 852,78 zł
Wieprz - 851,98 zł
Lanckorona - 795,70 zł
Stryszów - 784,99 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska