Z noworocznego balu na sygnale do szpitala

  Z noworocznego balu na sygnale do szpitala

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Kojzar

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Z noworocznego balu na sygnale do szpitala

  ©Joanna Urbaniec

  W sylwestra wiele osób przekracza granice dobrej zabawy. W efekcie noworoczne szaleństwo kończy się w szpitalnym oddziale ratunkowym.
  Z noworocznego balu na sygnale do szpitala

  ©Joanna Urbaniec

  Nie ma czasu na jedzenie, chwilę snu ani nawet toaletę - śmieje się lek. Robert Szlęk z Izby Przyjęć i Pomocy Doraźnej Szpitala MSWiA w Krakowie. - Zwykle przez całą noc sylwestrową mamy wielki ruch - dodaje.

  Spektrum przypadków jest, jak sam przyznaje, ogromne.

  - Najwięcej, oczywiście, pijanych. To trochę irytujące, bo przecież mogliby trzeźwieć w domu, ale skoro trafiają na SOR, przyjmujemy ich - opowiada. W sylwestra ludzie tracą granice, stąd tragiczne skutki picia alkoholu bez opamiętania. Wymioty, bóle, zawroty głowy - to wszystko na oddziale jest sylwestrowym klasykiem.

  Ale pijani biesiadnicy to niejedyni pacjenci, jakich przyjmują lekarze. - Bardzo często trafiają do nas starsze osoby, które przez cały rok są same. Rodzina przypomina sobie o nich raz w roku, właśnie w okresie świąteczno-noworocznym i wysyła ich do szpitala. Nie wiem, na czym to polega. Czy starsi ludzie są dla nich obciążeniem? - zastanawia się dr Szlęk. - Żeby trafić na SOR, zgłaszają, że starsza osoba ma ból w klatce piersiowej. Wtedy ratownicy muszą takiego pacjenta przywieźć. My na miejscu robimy badania i często zdarza się tak, że musimy odesłać pacjenta do domu, bo nic mu nie jest - opowiada.

  Pełne ręce roboty mają też lekarze SOR-u w zakopiańskim Szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego. - W noc sylwestrową mamy nawet 200 wezwań - mówi kierownik oddziału, dr Ali Issa Darwich. Ludzie bardzo chętnie wybierają Zakopane jako miejsce, gdzie przywitają nowy rok. Tłum zaczyna napływać tuż po świętach. To widać też w szpitalnych statystykach.- W pierwszy dzień świąt nasz SOR miał 80 pacjentów, a już po Bożym Narodzeniu 120 - wylicza dr Darwich.

  Sylwestrowi goście często trafiają do szpitala ze złamaniami, zwichnięciami i potłuczeniami, których nabawili się na stoku. Zdarzają się też poparzenia - oczywiście od fajerwerków. To jeden z klasycznych sylwestrowych przypadków.

  Również statystyki zebrane przez pogotowie nie pozostawiają złudzeń - w sylwestra dzieje się o wiele za dużo.

  Wystarczy popatrzeć na komunikaty z kilku poprzednich lat - liczba interwencji zwykle oscyluje wokół trzystu w całym regionie. Suche raporty mówią o dramatach: „W Krakowie prowadziliśmy akcję ratunkową mężczyzny, który wpadł do Wisły przy bulwarze Czerwieńskim”, „W Wolbromiu kobieta została potrącona przez pociąg, doszło do amputacji obu nóg”, „Zabawę sylwestrową na Rynku Głównym w Krakowie zabezpieczało 5 ambulansów. Udzielały one pomocy około 100 razy. 25 pacjentów trafiło do szpitali”, „Pięć razy zespoły ratownictwa medycznego były wzywane do porodów.”

  - Kobiety nie chcą rodzić w sylwestra - przyznaje dr Paweł Orłowski ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek. - Mają, trochę irracjonalne, przeświadczenie, że kiedy dziecko urodzi się 1 stycznia, będzie miało o rok dłuższe dzieciństwo. Później pójdzie do szkoły, nie będzie najmłodsze w klasie - opowiada. A jak na oddziałach położniczych obchodzi się ten dzień? Dr Orłowski się uśmiecha: - Raczej nie ma mowy o symbolicznym toaście.

  *****

  Co roku pogotowie jest wzywane do poważnych zranień, będących efektem zabawy fajerwerkami.

  Najczęstsze i najpoważniejsze urazy to rozerwanie dłoni i palców oraz rany twarzy. Sztuczne ognie powodują też głębokie oparzenia oraz bardzo poważne uszkodzenia powiek i gałek ocznych. Dlatego pogotowie zaleca:

  należy używać tylko produktów atestowanych,ze sprawdzonego źródła,

  trzeba postępować zawsze zgodnie z instrukcją i zachować podane w niej środki ostrożności,

  petard nie mogą odpalać dzieci,

  nie powinny też tego robić osoby nietrzeźwe,

  nie wolno odpalać rac trzymanych w ręce,

  nie wolno odpalać rac w pomieszczeniach, w tłumie ani rzucać nimi w inne osoby.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Racja

  Michał Moś

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W te dni trzeba bardzo uważać. Mam tu na myśli petardy, alkohol. Mało kto wie, że nie wszystkie potrawy dobrze łączą się choćby z alkoholem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Po to co miesiąc płacimy haracz, żeby móc czasem skorzystać z dobrodziejstw "służby" zdrowia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do gość

  Mati (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I się trochę rozerwać... all inclusive.
  Płacę - wymagam. W cenie mam długoletnie leczenie i rehabilitację rozerwanej ręki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)