Ważne
  Wymiana pieców i kotłów gwałtownie wyhamowała

  Wymiana pieców i kotłów gwałtownie wyhamowała

  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wymiana pieców i kotłów gwałtownie wyhamowała
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press

  Miasto dopłaca do likwidacji palenisk, ale mniej. Liczba składanych wniosków spadła więc znacząco. W grudniu złożono ich rekordową liczbę - blisko 2300. W styczniu tylko 35. A smog ciągle atakuje
  W Krakowie znów mamy wielki smog. Wczoraj dla pyłu PM10 normy przekroczone były o 800 procent, a dla pyłu PM2.5 nawet 1300 procent! Dziś, już po raz 11 w styczniu, wprowadzono bezpłatną komunikację miejską dla osób z dowodem rejestracyjnym. Tymczasem wraz z początkiem roku drastycznie spadła liczba wniosków o dotację na wymianę palenisk węglowych, które głównie przyczyniają się do powstawania smogu. Powód? Zmniejszenie możliwości uzyskania dotacji miejskiej ze 100 do 80 proc. kosztów wymiany pieca.

  Tylko 35 wniosków

  Taką zmianę miasto zapowiadało od dawna. Maksymalnie 80-procentowa dopłata miała już obowiązywać w 2016 roku, ale okres pełnego dofinansowania wydłużono o rok. Dodatkowo w ostatnim tygodniu grudnia można było składać „niepełne” wnioski, byle tylko spełnić wymogi do otrzymania dotacji 100 proc. kosztów wymiany. W ten sposób tylko w samym grudniu złożono ich blisko 2300, a w całym minionym roku ponad 7300. W 2017 r., do wczoraj, wniosków złożono… 35.

  _________________________________________________________________________________


  _________________________________________________________________________________


  - Ta liczba jest następstwem rekordowej liczby wniosków złożonych w grudniu 2016 r., takiej samej jak w całym 2015 roku - zaznacza Jan Machowski z biura prasowego magistratu. Urzędnicy przekonują jednak, że zainteresowanie krakowian wymianą palenisk węglowych nie spadło. - Liczba mieszkańców odwiedzających oraz dzwoniących na punkty informacyjne utrzymuje się na wysokim poziomie. W styczniu mieliśmy ponad 600 zapytań - mówi Jan Machowski.

  16 tys. pieców do wymiany


  W 2016 roku w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zlikwidowano 4200 pieców i kotłów. Wykorzystano na to 63 mln zł. Udzielono także 770 dotacji (na 16,5 mln zł) na wymiany, które będą prowadzone w 2017 roku, co odpowiada likwidacji ok. 1200 palenisk. Średnia kwota dotacji w 2016 roku wyniosła ponad 21 tys. zł.
  14 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Kraków. Smog nad Prądnikiem Czerwonym [ZDJĘCIA]

  Kraków. Smog nad Prądnikiem Czerwonym [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Aneta Żurek


  Według danych z miejskiego Wydziału Kształtowania Środowiska na początku stycznia w Krakowie pozostawało ok. 16 tys. palenisk węglowych. Wydział obecnie rozpatruje ponad 5 tys. wniosków o udzielenie dotacji, które dotyczą likwidacji blisko 8 tys. pieców. Jest więc szansa, że na koniec roku 2017 w Krakowie pozostanie ok. 8 tys. palenisk. Zakładając, że wszystkie wnioski będą prawidłowe, a urzędnicy dotacje będą przyznawać szybko. Z czym wielokrotnie były problemy.

  A już od 1 września 2019 roku w mieście będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia drewnem i węglem. Oznacza to, że w ciągu niecałych dwóch lat musimy się pozbyć pozostałych palenisk. A przy obecnym tempie składania wniosków będzie o to szalenie trudno. Po 1 września 2019 palenie węglem będzie prawnie zabronione. Nikt jednak nie mówi o karaniu za łamanie tych przepisów, co mogłoby motywować do wymiany. Urzędnicy liczą, że mieszkańcy zdążą zlikwidować paleniska.

  Wróci 100 proc. dotacji?

  Dotacja 100 proc. kosztów wymiany paleniska była niewątpliwie zachętą. Teraz to 80 proc., a od 2018 r. będzie to 60 proc. Jeśli ktoś do tej pory nie wymienił pieca, to niższa dopłata na pewno go nie przekona.

  Co gorsze, przez dwa lata w Krakowie będzie można palić najgorszym rodzajem węgla, flotem i mułami. Co prawda sejmik wojewódzki przyjął niedawno uchwałę antysmogową dla Małopolski, która zakazuje stosowania takich paliw od lipca 2017 r., ale nie dotyczy to Krakowa. Ten ma swoją uchwałę.
  g]11679900[/g]
  - Mogą być takie przypadki, że ktoś będzie palił węglem najgorszego rodzaju. To pewne przeoczenie w tej uchwale, ale nie niszczy jej pozytywnego aspektu. Udział smogu w Krakowie z gmin ościennych jest znaczny i jego ograniczeniu ona służy - uważa radny miejski Dominik Jaśkowiec (PO). Opowiada się natomiast za przywróceniem stawki 100-procentowej dotacji.

  - To by dało możliwość wymiany wszystkich palenisk. Teraz mieszkańcy mogą zwlekać i czekać na jakieś rozstrzygnięcia. Zajmiemy się tą sprawą po feriach - deklaruje Jaśkowiec. Urzędnicy póki co trzymają się obecnej wysokości dotacji.

  - Reguły nie są jednak ustanowione na sztywno. Poza tym i tak decydują o tym radni - mówi Jan Machowski.

  Zdaniem radnego Michała Drewnickiego (PiS) zwlekający z wymianą palenisk to często osoby biedne, które nie stać na grzanie gazem czy prądem, nawet pomimo działania programów osłonowych, dofinansowania do opłat.

  - Być może potrzebny jest jakiś kolejny program. Bo ci ludzie często chcą wymienić piec, ale ich na to nie stać. W przyszłym roku może być bardzo duże zamieszanie z wymianą pieców - prorokuje radny Drewnicki.

  Uważa, że decyzję o utrzymaniu 100-procentowego dofinansowania trzeba było podjąć przed końcem 2016 roku.

  - Teraz byłoby to nie w porządku wobec osób, które złożyły już wnioski, bo nie wiadomo, czy miasto wypłaciłoby różnicę. Lepiej pomyślmy nad utrzymaniem 80-procentowej dopłaty w 2018 - zaznacza Drewnicki.

  WIDEO: Smog w Krakowie
  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spisek

  dziwny jest ten kraj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  eko oszołomów z tym smogiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  No i za styczeń za gaz za ogrzewanie przyjdzie mi 580PLN..... zaje....
  po prostu siąść i płakać. Za drewno do kominka 1m3 210PLN. Na miesiąc 2 kubiki wystarczą przy takiej zimie dość mocnej -10°C....rozwiń całość

  No i za styczeń za gaz za ogrzewanie przyjdzie mi 580PLN..... zaje....
  po prostu siąść i płakać. Za drewno do kominka 1m3 210PLN. Na miesiąc 2 kubiki wystarczą przy takiej zimie dość mocnej -10°C. Czyli mamy 420 vs 580PLN. Jeśli pomnożymy to razy 6 mscy to wypadnie nam 160 * 6 960PLN, prawie 1000zł!!! Niemal pensja dla wielu.... dziwicie się, że ludzie oszczędzają?
  Z innego domostwa:
  Tona węgla kosztuje 800PLN, na zimę schodzi 3,5... czyli koszt to 2800PLN.
  Za gaz to koszt 650PLN za miesiąc jak nie lepiej. Czyli za 6 miesięcy 3900PLN
  2800 vs 3900 - różnica 1100.

  Jak tysiąc złotych dla Polaka będzie tym czym dziś 10 zł to nie będzie trzeba dotować wymiany kotłów, nie trzeba będzie robić programów itp. A węgiel ze Śląska czy z Chin sam zweryfikuje popyt na rynku.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  płakać

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  to można, że taki smog.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a pozostałe koszty spalania

  rex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Doliczyłeś pozostałe koszty spalania - koszt czyszczenie pieca, miejsce na składowanie drewna, suszenie, wynoszenie popiołu, rozpalanie itp ?
  Sumarycznie gaz przy Twoim paleniu wychodzi taniej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiana pieca

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Ok. Wymieniłem piec na gazowy. Dostałem 100 procent dotacji . Teraz za gaz płacę 1000 zł.miesięcznie. Za wegiel płaciłem 800 zł i starczało na dwa miesiące. Interes życia robią na ludziach i chcą...rozwiń całość

  Ok. Wymieniłem piec na gazowy. Dostałem 100 procent dotacji . Teraz za gaz płacę 1000 zł.miesięcznie. Za wegiel płaciłem 800 zł i starczało na dwa miesiące. Interes życia robią na ludziach i chcą wymiany.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dopłaty do rachunków

  AntySknerus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Przecież możesz dostać dotację z MOPS do rachunków. A jeśli się nie łapiesz w kryterium, to znaczy ze masz dobre dochody, więc nie marudź.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  palenie

  kot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  I co z tego, że dają dopłaty do wymiany węgiel jest taniszy od gazu. Patrząc na początek roku gaz podwyszka o 12%! I co wymieni się piec, a rachunki człowieka zjedzą. I jak tu żyć pani premier?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlatego szukaj dotacji na ocieplenie

  rex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  szukaj dotacji na ocieplenie, bez tego wymiana nie opłaca się, przy ociepleniu będziesz odkładał kasę zamist wydawać więcej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wegiel

  Zenon P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  "Nikt jednak nie mówi o karaniu za łamanie tych przepisów, co mogłoby motywować do wymiany."

  To wróże sukces.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy są jakieś wyniki badań?

  Doubleb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Czy są dostępne wyniki badań określających źródła zanieczyszczenia? Skąd wiadomo że to piece a nie na przykład wpływ samolotów których obecnie nad moją wsią widać mnóstwo? Mój tok rozumowania:...rozwiń całość

  Czy są dostępne wyniki badań określających źródła zanieczyszczenia? Skąd wiadomo że to piece a nie na przykład wpływ samolotów których obecnie nad moją wsią widać mnóstwo? Mój tok rozumowania: wcześniej również palono w piecach, samolotów było znacznie mniej i nie pojawiały się alerty smogowe (być może kwestia informowania...), teraz ludzie dalej palą w piecach a jest mnóstwo samolotów i pojawiają się alerty smogowe....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100%

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  to wina samolotów!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za bzdura

  KK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Latem samoloty tez latają, może nawet więcej niż zimą, bo wszyscy lecą na wakacje, a smogu nie ma.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do roboty

  Mat Przeworski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Bardzo dobrze ż eprzeszła ustawa antysmogowa bo w końcu takich kmiotów jak ty zmusza do wymiany pieca.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do roboty

  kier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Doubleb ci hooju nie ubliża

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  węgiel

  Tyb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Były publikowane wielokrotnie. Tak że bierz sie za wymiane pieca a nie czekaj na cud.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie jest kwestia wymiany pieców za 100%

  Rob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16

  Paliwo będzie tańsze czyli gaz to ludzie sami wymienią za swoje


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ociepl dom będziesz mniej płacił

  rex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ociepl dom będziesz mniej płacił

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gaz

  bmbl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Dokładnie, niech gaz obniżą o połowę, to żadne dotacje nie będą potrzebne.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tańszy gaz o połowę?

  Podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  A z czego będą mieć na balangi?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!