Wkrótce koniec wielkich reklam i nowych ogrodzeń w Krakowie

  Wkrótce koniec wielkich reklam i nowych ogrodzeń w Krakowie

  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Andrzej Banas

  W Urzędzie Miasta powstaje uchwała krajobrazowa, która ma odmienić przestrzeń miejską. Radni zarzucają urzędnikom, że prace nad nią się wloką.

  ©Andrzej Banas

  Projekt uchwały krajobrazowej, w oparciu o ustawę z końca 2015 roku, zakłada zmianę w trzech ważnych aspektach - małej architektury, reklam oraz ogrodzeń. Najistotniejsze dla mieszkańców wydają się te dwa ostatnie. Tu zmiany mają być spore.

  Z miasta znikną wielko-formatowe reklamy, tzw. siatki, mniej będzie też dużych wolnostojących reklam. Zwłaszcza przy głównych trasach komunikacyjnych. Co do ogrodzeń, to nadal będzie nimi można otaczać domy jednorodzinne.
  Pozostaną też te wokół już istniejących osiedli. Natomiast nowe osiedla nie będą już mogły być grodzone. Gdy uchwała wejdzie w życie - najpewniej jesienią, to dotknie już te inwestycje deweloperskie, które będą w trakcie budowy, ale jeszcze przed odbiorem. To może wywołać spore emocje .

  - Mam jednak nadzieję, że część mieszkańców z czasem zrozumie, że lepiej jest zdjąć ogrodzenie. Bo bezpieczeństwo grodzonych osiedli moim zdaniem jest pozorne - przekonuje radny Jakub Kosek (PO).
  12 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Plac Wszystkich Świętych

  Lata 90. w Krakowie. Pamiętasz jak wyglądało miasto? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

  Link do głównego zdjęcia

  Plac Wszystkich Świętych ©Flickr / Sludge G


  Projekt uchwały trafił w poniedziałek na komisję planowania przestrzennego, a we wtorek na komisję kultury. Na żadnej z nich radni nie opiniowali projektu. Na pierwszej komisji punkt ten w ogóle ściągnięto z obrad. Na drugiej wysłuchano tylko wiceprezydent Elżbiety Koterby i urzędników z biura planowania przestrzennego.

  - To skomplikowana uchwała, potrzeba dla niej więcej czasu. Także dla radnych, którzy chcą się z nią zapoznać. Nam to w niczym nie będzie przeszkadzało, bo wyłożenie uchwały do publicznego wglądu planujemy na koniec sierpnia - zaznacza wiceprezydent.

  Radni mają pretensje, że zbyt późno dostali materiały w sprawie uchwały krajobrazowej i do tego były one zbyt lakonicznie. Dostali je 23 czerwca i uważają, że mają zbyt mało czasu, żeby wydać opinie w tej sprawie. Ostatecznie nie zrobili tego na dwóch komisjach.

  Z kolei 6 czerwca projekt uchwały został przekazany do zaopiniowania i uzgodnień w różnych instytucjach, np. do konserwatora zabytków. Te urzędy mają miesiąc na odpowiedź, czyli do czwartku.

  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?