Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć - odpowiedzi na pytania Czytelników, dotyczące różnych kwestii

Józefa Piotrowska-Strigl

Niepełnosprawność a niezdolność do pracy

Czytelniczka z Krakowa: Ze względu na upośledzenie narządu ruchu posiadam orzeczenie o niepełnosprawności. Czy jest to podstawa do ubiegania się o rentę w ZUS?

- Nie. Niepełnosprawność nie jest tożsama z niezdolnością do pracy. O rencie z tytułu niezdolności do pracy decyduje lekarz orzecznik ZUS, a o niepełnosprawności powiatowa komisja. Lekarz orzecznik ZUS, na podstawie dokumentacji medycznej i przeprowadzonego badania, wydaje orzeczenie o stopniu niezdolności do pracy, tj. częściowej lub całkowitej. Niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego stażu pracy, wynosi on:
- rok, jeśli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20. roku życia,
- 2 lata - w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata - w wieku od 22 do 25 lat,
- 4 lata - w wieku powyżej 25 do 30 lat
- 5 lat, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Nie dotyczy to osób, które ubiegają się o rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Terminy dodatkowego zarobku do świadczenia

Przemysław P. z Tarnowa: Po przejściu na rentę przez dwa lata pracowałem na podstawie umowy o pracę. Za dwa miesiące ukończę 65 lat i przejdę na emeryturę. Czy o zaliczenie tego okresu pracy do stażu mam wnosić teraz czy poczekać do uzyskania prawa do emerytury?

- Wniosek o zaliczenie stażu z tytułu zatrudnienia, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co ma wpływ na świadczenie, można składać po zakończeniu każdego kolejnego kwartału kalendarzowego ubezpieczenia, a więc odpowiednio w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku. Jedynie w przypadku, kiedy termin zakończenia pracy rencisty, np. w związku z przejściem z renty na emeryturę, następuje w innym czasie, z wnioskiem można wystąpić w dowolnym terminie.

,,Dobry start” dla każdego ucznia

Weronika B. z Krakowa: Czy dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną przysługują również dziecku, które ze względu na stan zdrowia przebywa w szpitalu i tam pobiera naukę?
- Tak. Ten specjalny dodatek w wysokości 300 zł, tzw. ,,Dobry start”, przysługuje każdemu uczniowi bez względu na rodzaj i sposób pobierania nauki, w tym również na terenie placówki leczniczej, takiej jak szpital czy sanatorium.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska