Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie właśnie powstaje największe polskie archiwum

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Nowoczesny budynek pomieści aż 70 kilometrów półek w magazynach. Ma być gotowy w przyszłym roku.

Wczoraj podpisany został akt erekcyjny oraz wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Archiwum Narodowego przy ul. Rakowickiej.

– To właśnie tutaj w Krakowie przechowujemy najcenniejsze źródła dotyczące historii Polski, poczynając od najstarszych z XII wieku po akta z 1795 roku. Jest to dla nas bardzo ważne, że mamy takie miejsce w Polsce, gdzie zgromadzona jest całość archiwaliów” – mówi Magdalena Gawin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gmach w niedalekim sąsiedztwie Dworca Głównego, pomiędzy ul. Rakowicką a Wita Stwosza, wznosi firma Skanska. Ma go zbudować do 2019 r. Koszt całego przedsięwzięcia - łącznie z wyposażeniem oraz przeprowadzką Archiwum z kilku obecnych lokalizacji - to ok. 110 mln zł. Jest to inwestycja finansowana z budżetu państwa.

W budynku, w którym będzie pracowało sto osób przewidziano 70 miejsc parkingowych dostępnych dla wszystkich.
– Zapewniamy, że użytkownicy budynku nie będą sprawiali problemów komunikacyjnych okolicznym mieszkańcom. Ruch będzie porównywalny do tego, który odbywał się w Bibliotece Jagiellońskiej – mówi Paweł Załczyński, specjalista od spraw budowy nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie.
To zdecydowanie największe w tej chwili Archiwum Narodowe budowane w Polsce. Składa się z dwóch segmentów: części magazynowej i części biurowej.

Papier najlepiej przechowuje się w temperaturze między 10 a 20 st. C. Oczekiwana temperatura w budynku będzie się utrzymywała dzięki odpowiednio zaizolowanym ścianom i stropom, a nie tradycyjnym grzejnikom i klimatyzacji. - Ten obiekt będzie działał na zasadzie termosu, budynku pasywnego. W lecie nie będzie się zbytnio ogrzewał, a zimą wychładzał. Ma się tam samoistnie utrzymywać odpowiednia temperatura - mówi Marcin Sieja, specjalista ds. inwestycji Archiwum Narodowego w Krakowie.

Budynek nie będzie miał własnej kotłowni, nie będzie też zasilany z sieci MPEC ani podłączony do sieci gazowej. Całe ciepło zimą, a chłód latem - ma pozyskiwać z gruntu. Zapewnią to głębinowe, stumetrowe pompy ciepła. – Ciekawostką jest, że wykorzystaliśmy tu system pali - element nośny pod budynkiem. W część z nich została wprowadzona specjalna instalacja, która właśnie będzie pozyskiwała ciepło i chłód z gruntu dla eksploatacji budynku. Jest to nowatorskie rozwiązanie, do tej pory nie było w Polsce stosowane - wskazuje Sieja.

Krakowskich archiwaliów, które zostaną tu przewiezione z dotychczasowych siedzib Archiwum, jest dziś łącznie ok. 30 km (tyle zajmują na półkach). Nowy obiekt zaś pomieści ok. 80 km archiwaliów. Zapełniony więc zostanie nawet nie w połowie, reszta miejsca czeka na przyszłe dokumenty. Segment magazynowy jest tak zaprojektowany, że możliwa będzie jeszcze jego rozbudowa o 30-40 proc.

W segmencie biurowy znajdą się: czytelnia do pracy z aktami na ok. 100 stanowisk, sala konferencyjna, pracownie konserwacji materiałów archiwalnych, digitalizacyjna i repozytorium cyfrowe, gdzie trafią elektroniczne kopie materiałów archiwalnych.
Dwa poaustriackie budynki na tym terenie - pozostałość dawnych tutejszych koszar - zostaną wkomponowane w nowy obiekt. W jednym będzie stacja trafo, drugi ma służyć jako budynek gospodarczy. Nieopodal nich zostanie wyeksponowana znaleziona przez archeologów studnia. Jak ustalono, woda z niej służyła niegdyś do mycia tu parowozów.

Do archiwum dojazd i dojście będą od strony ul. Rakowickiej. 400-metrowa dotąd polna droga jest teraz przebudowywana na te potrzeby; będzie też stanowiła drogę pożarową.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie właśnie powstaje największe polskie archiwum - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska