Szopki krakowskie są blisko tradycji, ale i współczesności...

  Szopki krakowskie są blisko tradycji, ale i współczesności [ZDJĘCIA]

  Łukasz Gazur

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  W szopkach zobaczymy m.in. Światowe Dni Młodzieży z papieżem...
  1/22
  przejdź do galerii

  W szopkach zobaczymy m.in. Światowe Dni Młodzieży z papieżem... ©fot. Andrzej Banaś

  Sztuka. Pokazy szopek krakowskich pozwalają zobaczyć „świat w pigułce”. Obok świętej rodziny pojawiają się więc m.in. piłkarze, demonstracje KOD, papież Franciszek oraz... smog.
  Z roku na rok pokonkursowe pokazy szopek krakowskich, odbywające się w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - czyli w pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym - biją rekordy popularności. Dość wspomnieć, że w zeszłym roku frekwencja wynosiła 40 tys. widzów. W tym roku, w pierwszym dniu pokazu, wystawę obejrzało 1600 osób.

  Wieże kościelne oraz budynki Talowskiego

  Krakowska szopka to fenomen na skalę światową, różniący się znacznie od typowych stajenek betlejemskich.
  Musi być budowlą wieżową i zawierać formy charakterystyczne dla architektury Krakowa. Chodzi nie tylko np. o wieże kościołów, ale także o detale przypominające Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Wawel. Ale czasem autorzy chętnie sięgają po wzory z kamienic.

  - W zeszłym roku jedna z szopek była zestawieniem różnych elementów charakterystycznych dla projektów budynków autorstwa Teodora Talowskiego - mówi Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

  Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy. Ale i tu z czasem sytuacja się zmienia. Pojawiają się nowe postacie i motywy, np. bohaterowie legend krakowskich. - Proszę pamiętać, że szopka to „Kraków w pigułce”. A to oznacza, że reaguje na rozmaite zjawiska społeczne. W tym roku np. w wielu szopkach pojawiły się motywy związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Są kolorowe flagi różnych krajów, figurki młodych ludzi reprezentujących różne regiony świata. No i oczywiście papież Franciszek - dodaje Małgorzata Niechaj.

  Na przestrzeni lat pojawiali się w szopkach m.in. bracia kurkowi, ale także np. Anna Szałapak, piosenkarka związana z Piwnicą Pod Baranami, która jest wielką fanką szopek. Zasiada nawet w jury konkursu.

  W tym roku w jednej z szopek obok papieża Franciszka pojawia się m.in. polski piłkarz, w koszulce z białym orłem.

  - Padało wielokrotnie pytanie, czy to jest Robert Lewandowski, który zdobył tak wielką popularność. Ale odpowiedź nie jest jednoznaczna - dodaje Małgorzata Niechaj.

  Wśród scenek, które możemy zobaczyć w wystawianych obiektach, jest m.in. protest KOD z antyrządowymi hasłami, czy też wpisany już w krakowską tradycję pochód jamników. Jednak jedną z najbardziej aktualnych szopek jest w tym roku ta, która ma być protestem antysmogowym.

  - Dostała wyróżnienie za nowatorstwo i polisensoryczność. Wykonana jest z blachy z komina. Dodatkowo ma obracający się talerz, na którym wypisane są wszystkie szkodliwe związki chemiczne tworzące smog - tłumaczy Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

  Konkurs szopek, czyli przedwojenna tradycja

  Tradycja szopki krakowskiej sięga jasełek, które organizowano w czasie Bożego Narodzenia, głównie w kościołach. Najstarsze z figurek jasełkowych, które znajdują się obecnie w Krakowie, pochodzą z XIV wieku. Są przechowywane w kościele św. Andrzeja.

  Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się przede wszystkim murarze z przedmieść Krakowa. W okresie świątecznym chodzili ze swoimi szopkami po mieszczańskich domach.

  Natomiast sam konkurs najpiękniejszych szopek organizowany jest od 1937 roku. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem II wojny światowej, konkurs odbył się ponownie w 1945 roku. Wtedy właśnie, na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza, pojawili się szopkarze. Od tego momentu konkursy organizowane są już nieprzerwanie co roku - w każdy pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w najbliższą po wspomnianym czwartku niedzielę.

  Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Część szopek muzeum zakupuje do swojej kolekcji. Najstarsza w zbiorach MHMK jest szopka wykonana przez Michała Ezenekiera z ok. 1900 roku, często nazywana „szopką-matką”. To z niej właśnie pochodzi charakterystyczna kopuła, często naśladowana przez współczesnych szopkarzy.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto wspomnieć o

  aaaaaaaaaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Warto wspomnieć o problemie ze smogiem w całej Polsce. Obecnie Kraków jest jednym z przodujących miast. Wszędzie można na niego natrafić.. osoby zainteresowane tematem zapraszam: http://smogster.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skoro Szopka ma reagować na rozmaite zjawiska społeczne

  # (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  to zdecydowanie brakuje PO.Nowoczesnego:

  • Turonia z kitą i kolczykami w uchu
  • 6 Króli
  • Rubikonia
  • Kostuchy w 12 miesiącu ciąży
  • Żyda Apostaty
  • i Zakompleksionej Myszki Maturzystki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Boże Narodzenie

  yogi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Bóg się rodzi! KOD truchleje...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Xmas

  stop hejt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Czy naprawdę jest tak łatwo się zeszmacić dla pisania takich postów?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!