Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studium dla Krakowa od nowa. Mieszkańcy chcą zmiany

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Odkąd powstało obecne studium, uchwalone w 2014 roku, złożono 1143 wnioski o jego zmianę
Odkąd powstało obecne studium, uchwalone w 2014 roku, złożono 1143 wnioski o jego zmianę Adam Wojnar
Przestrzeń miasta. Dokument określający, jak Kraków ma się rozwijać do 2030 r., istnieje zaledwie od 3,5 roku. I znów trafi na warsztat.

Na najbliższej sesji radni miasta mają zająć się prezydenckim projektem uchwały o przystąpieniu do sporządzania nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa. Przypomnijmy, że obecne studium - które określa wizję rozwoju miasta do 2030 roku - istnieje od połowy 2014 roku, a więc zaledwie od trzech i pół roku. Jednak już wymaga korekt.

Mieszkańcy chcą zmiany

- My już także przygotowywaliśmy się do złożenia takiego projektu uchwały - mówi zapytany o zasadność podejmowania na nowo prac nad tym dokumentem Włodzimierz Pietrus, szef klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Przede wszystkim oczekują tego mieszkańcy, szczególnie obrzeży miasta Krakowa. Jest tam stagnacja, jeśli chodzi o możliwość zabudowy. W obecnym studium została na tych terenach przewidziana zieleń, dominująca w nieuzasadnionych proporcjach - wyjaśnia.

Jak wymienia radny Pietrus, chodzi m.in. o obrzeża Nowej Huty - osiedla Wolica, Kantorowice - jak też np. rejon ul. Kolnej i Swoszowice. Studium odebrało wielu właścicielom działek na tych obszarach możliwość budowy domów. - Ci mieszkańcy podnoszą, i mają rację, że w Krakowie trzeba generować zieleń bliżej centrum, tam, gdzie faktycznie jej brakuje. A oni mają zieleni wręcz nadmiar - tłumaczy Włodzimierz Pietrus. - To są obszary, gdzie rodzice przekazują swoje nieruchomości dzieciom. Stąd pytanie: dlaczego mają kupować mieszkania u deweloperów, skoro tutaj mają swoje ojcowizny?

Również radny Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący komisji planowania przestrzennego Rady Miasta Krakowa, podkreśla, że zmiana studium była mieszkańcom obiecywana.

Odkąd powstało obecne studium, złożono 1143 wnioski o jego zmianę.

Nowy obszar i koncepcje

Studium uchwalone w lipcu 2014 r. również zwyczajnie straciło aktualność. Do Krakowa został przyłączony 4,6-hektarowy obszar gminy Kocmyrzów-Luborzyca i nie jest on objęty ustaleniami studium, a powinien.

Studium musi też zostać dostosowane np. do opracowanych nowych dokumentów dotyczących korytarzy przewietrzania, nowych przepisów czy zmian w rejestrze zabytków.

W uzasadnieniu prezydenckiego projektu uchwały podkreślono też, że Kraków od czasu uchwalenia obecnie obowiązującego studium intensywnie się rozwija, aspiruje dziś do roli jednego z dwóch najważniejszych miast Polski, pełni rolę międzynarodowego centrum turystycznego, w ostatnich latach wzbogacił się o długo oczekiwane inwestycje kształtujące metropolitalny charakter miasta. Otwierają się nowe możliwości dla dalszego rozwoju, dlatego też studium znów trzeba wziąć na warsztat i zaktualizować.

Projekt uchwały stwierdza, że potrzebne jest zwiększenie w nowym studium zasobów zieleni publicznej o funkcji rekreacyjnej. Uznano, że należy wyznaczyć dodatkowe takie tereny w tych obszarach miasta, gdzie postępuje lub jest planowana zabudowa mieszkaniowa i które są wskazane do zagospodarowania pod usługi. Zostanie też przeanalizowane m.in. to, w jakim zakresie Szybka Kolej Aglomeracyjna będzie mogła stanowić szkielet komunikacji zbiorowej.

Przygotowanie obecnego studium trwało 7 lat i kosztowało prawie 3 mln zł, przy czym kwota ta nie obejmuje wydatków związanych z wynagrodzeniami pracowników Biura Planowania Przestrzennego. Radni liczą, że nowe powstanie w 2-3 lata.

Władze miasta zakładają, że w pierwszym etapie prace nad nowym studium będą wykonywane siłami własnymi Biura Planowania. Natomiast wraz z postępem prac konieczne będą dodatkowe wydatki z budżetu miasta. Być może trzeba też będzie zwiększyć do obsługi tego zadania zatrudnienie.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studium dla Krakowa od nowa. Mieszkańcy chcą zmiany - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska