Smog w Krakowie. Prezydent apeluje

  Smog w Krakowie. Prezydent apeluje

  red.

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Smog w Krakowie. Prezydent apeluje

  © Adam Wojnar/ Polska Press Adam Wojnar/ Polska Press

  Od dwóch dni stacje monitoringu jakości powietrza, notują znaczne przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10. Z uwagi na brak wiatru i towarzyszące temu zjawisko inwersji zła Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Krakowa, Małopolski północnej oraz Małopolski południowej. Prezydent Krakowa apeluje o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania smogu.
  Smog w Krakowie. Prezydent apeluje

  © Adam Wojnar/ Polska Press Adam Wojnar/ Polska Press

  >> Zobacz dane na temat smogu w Krakowie  W związku z pojawiającymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach – apeluje Jacek Majchrowski. Prosi jednocześnie, by szczególnie w tych dniach uwagę zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.
  Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.

  40 zdjęć


  Poniżej przedstawiamy treść apelu prezydenta

  Szanowni Państwo, Mieszkańcy Krakowa!

  W związku z zarejestrowanymi na stacjach monitoringu WIOŚ, ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.

  Jednocześnie proszę tych wszystkich, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość spalanego w nich węgla i nie spalali w nich odpadów domowych.

  Jeżeli jesteście Państwo właścicielami kominków opalanych drewnem, nie będących jedynym źródłem ogrzewania mieszkania, uprzejmie proszę o rozważanie możliwości czasowego zaprzestania ich użytkowania.

  Straż Miejska została zobowiązana przeze mnie do podjęcia wzmożonych kontroli palenisk domowych. Proszę, by w przypadku uzasadnionego podejrzenia dotyczącego spalania śmieci lub odpadów, niezwłocznie skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod nr 986.

  Jeżeli macie Państwo znajomych, którzy dojeżdżają do pracy spoza granic naszego miasta, proszę o przekazanie mojego apelu o pozostawienie samochodu w miarę możliwości jak najbliżej węzłów komunikacyjnych i korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

  Takie działania pomogą w częściowym ograniczeniu stężeń zanieczyszczeń, które zalegają nad Krakowem.

  Jacek Majchrowski
  Prezydent Miasta Krakowa


  Czytaj więcej o smogu w Krakowie

  Komentarze (40)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SMOG

  Edmund Warzecha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ....To..NIESAMOWITE..
  NIESAMOWITE..
  i zarazem OKROPNE - OKRUTNE -ZBRODNIA TO NIESŁYCHANA..
  czyżby nareszcie jesteśmy u progu NAJWIĘKSZEJ-AFERY-SKANDALU GOSPODARCZEGO I SPOŁECZNEGO...rozwiń całość

  ....To..NIESAMOWITE..
  NIESAMOWITE..
  i zarazem OKROPNE - OKRUTNE -ZBRODNIA TO NIESŁYCHANA..
  czyżby nareszcie jesteśmy u progu NAJWIĘKSZEJ-AFERY-SKANDALU GOSPODARCZEGO I SPOŁECZNEGO OGÓLNOLUDZKIEGO NA CAŁYM ŚWIECIE, który na razie jest poszlaką-hipotezą ale dla mnie przekonującą.
  Ktoś zakpił potężnie z ludzi i ich INSTYTUCJI na całym świecie ROZPYLAJĄC PYŁY ODPADOWE Z ELEKTROWNI itp. pod postacią białych smug masowymi-totalnymi nalotami samolotowymi chemtrails-pryskanie-sztuczne .
  Z artykułu załączonego wynika, że to NIEPRAWDA że główną przyczyną smogów jest niska emisja z kotłów mieszkaniowych, samochodów. ..
  Główną przyczyną smogów sa naloty samolotowe chemtrails-pryskanie-sztuczne rozpylające właśnie POPIOŁY WĘGLOWE wytwarzające widoczne białe smugi z trucicielem ALUMUNIUM..
  https://www.nwo.report/nwo/zatruwanie-swiata-aluminium-ramach-geoinzynierii-dr-j-marvin-herndon.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a zieleń się dalej betonuje

  jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zobacz koniecznie
  https://youtu.be/s6Do2BYRI74

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRZESTANCIE NAS TRUC!

  Krakowianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Zchyba Pan zartuje ? Panie Prezydencie APELUJEMY niech Pan sam przesiadzie sie na Mpk :)Jak PAnu nie wstyd udawac zatroskaanego o Swoje miasto? Sam robi pan z niego Chiny wydajac kolejne pozwolenia...rozwiń całość

  Zchyba Pan zartuje ? Panie Prezydencie APELUJEMY niech Pan sam przesiadzie sie na Mpk :)Jak PAnu nie wstyd udawac zatroskaanego o Swoje miasto? Sam robi pan z niego Chiny wydajac kolejne pozwolenia na budowy biurowcow :) zabudowal Pan betonem 50% krakowa I to noe koniec a Pan ma czelnosc zwalic teraz wszystko na samochody Wolne zarty ! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smog

  Obiektywna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Kraków to nic przy Wieliczce!!! -sypialni miasta. Tu stężenie jest wyższe niż w Kr.Nikt z włodarzy miasta nie zwraca uwagi na problem a nasze dzieci się trują!!UCIEKAJCIE Z WIELICZKI!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sypialnia to ruczaj

  kellu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  a nie turystyczna wieliczka :P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Blokowiska

  Prywatne miasto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Weź zbuduj Błonia wiezowcami to będzie mniejszy smog i apeluj do mieszkańców żeby przestali oddychać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam prośbę do mieszkańców krakowa

  mar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Jeżeli macie problemy zdrowotne spowodowane fatalna jakością powietrza, pozywajcie do sądu bezpośrednio Majchrowskiego OSOBIŚCIE a nie urząd miasta. W tym drugim przypadku za wszelkie kryminalne...rozwiń całość

  Jeżeli macie problemy zdrowotne spowodowane fatalna jakością powietrza, pozywajcie do sądu bezpośrednio Majchrowskiego OSOBIŚCIE a nie urząd miasta. W tym drugim przypadku za wszelkie kryminalne działania urzędników płacimy my Bogu ducha winni mieszkańcy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent apeluje .

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Tylko Majchrowski , nic nie robi, winien , przez niego smog ! A co Majchrowski ma zrobic - ma iść i każdemu wygaszać ogień w piecu , kominku , ma zabronić poruszania się autami , ma iść od domu do...rozwiń całość

  Tylko Majchrowski , nic nie robi, winien , przez niego smog ! A co Majchrowski ma zrobic - ma iść i każdemu wygaszać ogień w piecu , kominku , ma zabronić poruszania się autami , ma iść od domu do domu i w piec zaglądać czym kto pali !! ? A palą wszystko śmieci , plastiki stare meble - wszystko co podtrzymuje ogień . I tak wiele robi podstawiając wygodnickim komunikację za darmo już któryś dzień w tym roku . Ale ludzie i tak to w doopie mają - każdy wali autem ino smród pozostaje smog powiększając . A potem wieczór gdy się wszyscy śmierdziele spotkają to mówią "ten smog to przez Majchrowskiego " --- zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sanctus

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Bo to po części jest jego wina. Smogu nie byłoby tyle gdyby też nie wycinka terenów zielonych i zabudowa miasta też na korytarzach przewietrzania. Już w planach mieli zbudowanie parku na Zakrzówku,...rozwiń całość

  Bo to po części jest jego wina. Smogu nie byłoby tyle gdyby też nie wycinka terenów zielonych i zabudowa miasta też na korytarzach przewietrzania. Już w planach mieli zbudowanie parku na Zakrzówku, czyli wejście tam koparek, wlanie betonu i wycięcie kolejnych drzew. Posadzenie nowych nic nie da, bo miną lata nim urosną na tyle, by zrównać się z wyciętymi.

  Prezydent i jego urzędnicy nawołują do korzystania z MPK, ale sam nie słyszę by korzystali. Wręcz na odwrót, jeszcze dają darmowe parkingi dla swoich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak się kończą rządy idiotów

  mar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Chcieliście idioty u władzy to macie. Teraz się dusicie we własnej głupocie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj mierny ty mierny.

  Jogi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Bo gdyby innego wybrali - jakiegoś pisiora najlepiej to ale było by wszystko zrobione I smogu by nie było , i korków w miescie, tramwaje by się nie wykolejały , obwodnice ze 4 by Krakow okrążały...rozwiń całość

  Bo gdyby innego wybrali - jakiegoś pisiora najlepiej to ale było by wszystko zrobione I smogu by nie było , i korków w miescie, tramwaje by się nie wykolejały , obwodnice ze 4 by Krakow okrążały .ALE BYŁ BY DOBROBYT ! Tylko tak po prawdzie to Zaden prezydent w Krakowie nie zrobił w mieście tyle co pan Majchrowski . zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oczywiście cieszmy sie

  mar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Z tych biurowców bez parkingów co to nam machlojski pobudowal. A ten smog to Bóg nam zesłał wiec po prostu musi być . No i bójmy się pisu. Alleluja i do przodu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przecież to są bzdury

  qazq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Smog atakuje w weekendy - a właśnie w weekendy jest dużo mniej samochodów.
  Za to ludzie siedząc cały dzień w domu, cały dzień palą w piecach.

  Problemem są indywidualne piece grzewcze.
  I nie jest...rozwiń całość

  Smog atakuje w weekendy - a właśnie w weekendy jest dużo mniej samochodów.
  Za to ludzie siedząc cały dzień w domu, cały dzień palą w piecach.

  Problemem są indywidualne piece grzewcze.
  I nie jest rozwiązaniem wymiana starego indywidualnego pieca, na nowszy indywidualny piec.
  Jedyne rozwiązanie tego problemu to inwestycje w ogrzewanie zbiorcze.
  Budowa kotłowni w blokach zamiast indywidualnych pieców.
  Nawet jeśli miałoby to nadal oznaczać ogrzewanie węglem, to piece zbiorcze mają dużo wyższą sprawność i konstrukcję nie wysyłającą kominem pyłu z niespalonego węgla.
  Drugi temat to jakość tego węgla.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejne pozwolenia...

  Profesor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 2

  Walcząc ze smogiem prezydent Majchrowski w tym tygodniu wydał dwa pozwolenia deweloperom na zabudowanie ostatniego korytarza powietrznego Krakowa.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejna budowa ruszyła...

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zobacz koniecznie
  https://youtu.be/s6Do2BYRI74

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejne pozwolenia...

  Profesor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Walcząc ze smogiem prezydent Majchrowski w tym tygodniu wydał dwa pozwolenia deweloperom na zabudowanie ostatniego korytarza powietrznego Krakowa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)