Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog nie odpuszcza Krakowowi. Bezpłatna komunikacja drugi dzień z rzędu

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Andrzej Banas / Polska Press
Smog nie odpuszcza Krakowowi. Bezpłatna komunikacja drugi dzień z rzędu

Od kilku dni mamy w Krakowie bardzo zły stan jakości powietrza. Dopuszczalne normy dla pyłów zawieszonych są wielokrotnie przekroczone. Wczoraj i dziś władze miasta wprowadziły bezpłatną komunikację dla kierowców (na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego plus tyle osób, ile dane auto ma wpisane w dowodzie). Wczoraj średnia ze wszystkich stacji monitorujących jakość powietrza, do godziny 14, wyniosła ponad 170 mikrogram na metr sześcienny. Bezpłatne przejazdy wprowadza się po przekroczeniu 150. Norma to 50.

Wkrótce jednak model wprowadzanie bezpłatnej komunikacji zmieni się i będzie taki jak np. w Warszawie.

- Teraz będziemy się opierać o prognozy na dzień następny, a nie o średnie z dnia poprzedniego - zapowiedział Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Przy obecnym modelu zdarzało się bowiem, że bezpłatne przejazdy obowiązywały, kiedy powietrze było już względnie czyste. Zmiana ma wejść w życie jeszcze w tym okresie grzewczym, w ciągu miesiąca lub dwóch. Nie ma natomiast planów rozszerzenia bezpłatnej komunikacji na wszystkich - wciąż będzie tylko dla kierowców.

Miasto przygotowało też specjalną aplikację dla mieszkańców - Powietrze Kraków, do ściągnięcia na smartfony i tablety (na razie tylko Android iOS). Znajdują się w niej informacje o średnim stężeniu dla pyłów PM10, PM2.5 oraz dla dwutlenku azotu. Średnie są godzinowe dla poszczególnych stacji monitoringowych lub dla całego miasta. Przykładowo średnie stężenie pyłu PM10 dla całego miasta o godzinie 11 wynosiło 198 mikrogram, czyli 397 proc. normy.

Z aplikacji dowiemy się też, czy obowiązuje bezpłatna komunikacja, jakie są zalecenia dotyczące ochrony zdrowia przed smogiem czy jak wymienić piec węglowy. Umożliwia też przesłanie zdjęcia wydobywającego się dymu z komina. Dzięki temu odpowiednie służby mogą sprawdzić, czy w danej lokalizacji nie są palone śmieci.

Za zły stan powietrza odpowiada przede wszystkim palenie węglem, drewnem i w najgorszym wypadku śmieciami. O ile w Krakowie będzie obowiązywał pełny zakaz palenia węglem i drewnem od września 2019, to problemem są gminy ościenne. Dlatego radny miejski Łukasz Wantuch (klub Przyjazny Kraków) przygotował projekt rezolucji do sejmiku wojewódzkiego ws. zakazu palenia węglem w nowo powstających budynkach w 14 podkrakowskich gminach. Inny jego apel, to pełny zakaz palenia węglem i drewnem w tych gminach na obszarach, gdzie istnieje miejska sieć ciepłownicza lub gazowa.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog nie odpuszcza Krakowowi. Bezpłatna komunikacja drugi dzień z rzędu - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska