Skwer Eilego wzbogacił się o nowe drzewa oraz trawniki

  Skwer Eilego wzbogacił się o nowe drzewa oraz trawniki

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Skwer Eilego wzbogacił się o nowe drzewa oraz trawniki
  1/41
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Banaś

  Zakończył się pierwszy etap budowy tzw. Superścieżki. Od wczoraj w końcu można spacerować po odnowionym skwerze Eilego.
  Od końca lutego aż do wczoraj skwer Eilego przy alei Powstania Warszawskiego był niedostępny dla mieszkańców. Na wtorkowe otwarcie przyszły tłumy mieszkańców. Miejsce zmieniło się na lepsze, ale niektórzy uważają, że wspólna inwestycja magistratu oraz prywatnych inwestorów, a taką jest budowa tzw. Superścieżki, której skwer jest jednym z elementów, to przerost formy nad treścią. Co prawda posadzono tam około pięćdziesięciu nowych drzew, ale wcześniej pozwolono na zabudowę okolicznych terenów.
  Nad niewielkim zieleńcem dominuje potężny biurowiec Axis, do którego już jakiś czas temu wprowadziła się firma ABB. Budynek, który wybudowała Skanska, miał wczoraj oficjalne otwarcie, wraz z pierwszym fragmentem Superścieżki, czyli projektu, który między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim przewiduje tereny rekreacyjne.
  19 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Międzynarodowe Zawody Kolarskie w Krakowie (1926). Kolarz włoski F. Zuchetti z bukietem kwiatów na rowerze.http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/1947

  Rowerowy Kraków sprzed wojny [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Defilada Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Krakowie (brak daty). Defilada samochodów strażackich na dziedzińcu koszarowym. Z lewej widoczni strażacy z odświętnie udekorowanymi rowerami.
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/93745/db50b69f43561951e105c4b649b43766/ ©NAC


  Przypomnijmy, że pierwszy etap inwestycji miał być gotowy już w październiku ubiegłego roku. Przedstawiciele Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która koordynuje projekt, tłumaczyli, że przyczyną opóźnienia jest duża liczba formalności, które trzeba załatwić. Co zmieniło się na skwerze? Poza kolejnymi drzewami pojawiły się tam również huśtawki, hamaki, ławki, nowe alejki oraz rzeźba, która jest kompozycją wydłużonych, drukarskich czcionek. Projekt odwołuje się do dorobku „Przekroju”, czyli pisma założonego przez patrona skweru. Pierwszy etap kosztował 2,5 miliona złotych brutto - takie koszty poniosła Skanska. Gmina dołożyła 131 tys., które zostały przeznaczone na sadzonki roślin. Rewitalizacja skweru to pewna forma rekompensaty ze strony inwestora, który wcześniej zabudował dość spory kawałek terenu biurowcem. Co dalej? Zarząd Zieleni Miejskiej już ogłosił przetarg na modernizację ścieżki pieszo-rowerowej od ulicy Sądowej do ronda Mogilskiego. To właśnie ZZM będzie koordynował kolejne etapy tzw. Superścieżki.

  Otwarte pozostaje pytanie, co z drogą wjazdową do nowego biurowca Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Miałaby zająć część terenu, który był planowany pod zieleń.

  - MARR złożył wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Teraz trwają odwołania od tej decyzji. Czekamy na informację, jak to się skończy - twierdzi Iwona Kluza-Wąsik z zespołu projektów inwestycyjno-remontowych Zarządu Zieleni Miejskiej.
  WIDEO: Wiosenny serwis rowerowy. Co trzeba sprawdzić?

  Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robotnicy do pracy, urzędnicy przed kamery!

   KRK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Prezydent Trzmiel i ZIKIT-owcy chętnie spacerują po obcych inwestycjach chwaląc się nie-swoim sukcesem. Może już wystarczy, czas na zmiany, Kraków czeka.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama