Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siarczyste mrozy i duszący smog zaatakowały Kraków. Pękały szyny tramwajowe, rury ciepłownicze

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
W niedzielę Kraków spowijała gruba warstwa smogu
W niedzielę Kraków spowijała gruba warstwa smogu Fot. Anna Kaczmarz
Zima. Silny mróz mocno dał się we znaki mieszkańcom Krakowa. Ujemne temperatury spowodowały awarie sieci ciepłowniczej, rozszczelnienia rur wodociągowych i pęknięcia szyn, utrudniające ruch tramwajowy.

W piątek wieczorem doszło do awarii rury ciepłowniczej na ul. Zyblikiewicza. Ciepła woda nie docierała do kranów i kaloryferów w czterech budynkach. Awarii uległa także sieć na osiedlu Ruczaj, dostarczająca ciepło do 14 bloków przy ulicach Chmieleniec i Szwai. - Kiedy nasi pracownicy dotarli na miejsce i odkopali fragment ziemi, okazało się, usterka nie jest aż tak poważna. Szybko udało się przywrócić przesył do 13 budynków. W ostatnim kaloryfery były zimne przez kilka godzin - informuje Renata Krężel, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

WIDEO: Alert smogowy w Polsce. Bardzo zły stan powietrza w wielu miastach

Źródło: TVN24/x-news

W rejonie Tyńca wysokiego poboru nie wytrzymała sieć gazowa. Z powodu obniżenia ciśnienia gaz nie docierał do kilku tysięcy mieszkańców 22 ulic, m.in. Benedyktyńskiej i Toporczyków. Naprawa trwała całą noc z soboty na niedzielę. Problem całkowicie udało się wyeliminować w niedzielę po popołudniu.

Z mrozem przegrały także rury wodociągowe. Do rozszczelnień doszło m.in. w rejonie ulic Korepty, Popiełuszki, Królowej Jadwigi, Brogi i Lea. Z najpoważniejszą awarią służby musiały zmierzyć się na ul. Wolskiej. Woda z pękniętej rury zalała tam ulice i chodniki, utworzyła bardzo niebezpieczną taflę lodu.

Zima dała się we znaki również pasażerom komunikacji miejskiej. Zespoły pogotowia torowego przez cały weekend walczyły z pękającymi szynami utrudniającymi ruch tramwajowy. Z powodu awarii torowiska tramwaje nie dojeżdżały m.in. do Bronowic, wstrzymany był także ruch przez al. Pokoju w kierunku ronda Czyżyńskiego. W niektórych miejscach dodatkowo pojawiały się problemy z napięciem w sieci trakcyjnej.

Jakby siarczystego mrozu było mało, stolicę Małopolski zaatakował również potężny smog. W niedzielę rano średnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło aż 262 mikrogramy na metr sześc. To ponad pięć razy więcej niż wynosi norma!

Jednogodzinne stężenia pyłu PM10 w Krakowie i Małopolsce w poniedziałek 9 stycznia:

Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiarowych WIOŚ w Krakowie, www.malopolska.pl

Władze Krakowa nie zdecydowały o natychmiastowym wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Decyzja została dopiero podjęta w niedzielę po godz. 17.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W poniedziałek darmowa komunikacja dla kierowców

Władze miasta zaapelowały jedynie do mieszkańców, by unikali długotrwałego przebywania poza domem. Wielu krakowian zbulwersował ten brak szybkich działań urzędników, które mogłyby pomóc w walce ze smogiem.

- W sobotę nic nie wskazywało, że jakość powietrza tak gwałtownie się pogorszy. Stężenia zaczęły rosnąć dopiero po godz. 21, zgodnie z procedurą nie było więc podstaw do wprowadzenia darmowej komunikacji - tłumaczy Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

- Pracujemy jednak nad zmianą tego modelu i nowym systemem, który pozwalałby na podejmowanie decyzji o bezpłatnych przejazdach na podstawie prognozowanej pogody. Niedługo przedstawimy go opinii publicznej i jeszcze w tym sezonie grzewczym powinno udać się go zastosować.

Synoptycy przewidują, że najmroźniejszy okres już za nami. Temperatura będzie stopniowo rosnąć. W poniedziałek w Krakowie termometry wskażą -11 stopni, a w nocy temperatura spadnie do -18 st. Dodatnie temperatury mają wrócić w czwartek. Stopniowo powinien zmniejszać się też smog.

O godzinie 14 w poniedziałek w stacjach pomiaru zanotowano następujące wyniki stężenia pyłu PM10:

  • Aleja Krasińskiego - 200 µg/m3
  • Kraków - Kurdwanów - 88 µg/m3
  • Kraków - ul. Dietla - 142 µg/m3
  • Kraków, os. Piastów - 93 µg/m3
  • Kraków, os. Wadów - 108 µg/m3
  • Kraków, ul. Telimeny - 99 µg/m3
  • Kraków, ul. Złoty Róg - 87 µg/m3
  • Nowa Huta - 95 µg/m3
  • Nowy Sącz - 41 µg/m3
  • Nowy Targ - 48 µg/m3
  • Olkusz - 137 µg/m3 (godz. 12)
  • Skawina - 95 µg/m3
  • Tarnów - 54 µg/m3
  • Trzebinia - 184 µg/m3
  • Zakopane - 27 µg/m3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska