Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd odrzucił skargi na zakaz palenia węglem i drewnem

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
fot. archiwum Polskapress
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że uchwała anty-smogowa jest zgodna z prawem. Wyrok nie jest jednak prawomocny.

Na uchwałę antysmogową dla Krakowa, którą sejmik województwa uchwalił na początku tego roku, złożono cztery skargi. Ostatecznie WSA dopuścił do rozpatrzenia trzy, bo czwarta nie spełniła warunków formalnych (odpowiedź po terminie na jedno z pism). Sąd pozostałe trzy odrzucił, bo uznał, że uchwała jest zgodna z prawem - zarówno z konstytucją, jak i ze znowelizowaną ustawą prawo ochrony środowiska.

Sąd po ponad dwugodzinnym posiedzeniu przyznał, że zakaz używania paliw stałych ma istotny wpływ na strony skarżące i ich sytuację, w tym materialną. Uznał jednak, że zajmuje się sprawdzaniem uchwały pod kątem jej zgodności z prawem. Sędzia podkreślił także wpływ uchwały na większe dobro społeczne, jakim jest zdrowie mieszkańców.

- Ten wyrok nie jest dla nas zaskoczeniem. Sąd potwierdził, że uchwała jest zgodna z prawem. Jesteśmy zdeterminowani, aby walczyć o czyste powietrze w Krakowie i Małopolsce. Uchwała dla Krakowa zacznie obowiązywać zgodnie z planem od września 2019 roku - komentuje wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Jedną ze stron skarżących było małżeństwo, które przekonywało, że palą ekologicznym ekogroszkiem, a miasto nie może im zagwarantować dożywotnich dopłat do wyższych rachunków za ogrzewanie. Po decyzji sądu nie wiedzą jeszcze czy będą wnosić o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Taki ruch zalecają pełnomocnicy pozostałych dwóch skarżących, ale o tym zadecydują oni sami po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Z wczorajszej decyzji sądu cieszą się działacze społeczni, którzy byli też stroną w rozprawie.

- Wyrok utwierdza nas w przekonaniu, że walka o czyste powietrze ma sens. Wymiana kotłów na węgiel i drewno w Krakowie, która w ostatnich miesiącach nabrała tempa nie ulegnie zatrzymaniu - mówi Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego. - To pierwszy i najważniejszy krok ku czystemu powietrzu w naszym mieście. Nie zapominajmy jednak o pozostałych źródłach zanieczyszczeń, samochodach i przemyśle - dodaje.

Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?

Źródło: gazetakrakowska.pl

Władze miasta zapowiadają, że dalej będą prowadzić działania i programy wspierające wymianę palenisk, w tym dopłaty do wyższych rachunków.

Uchwała z tego roku to drugie podejście do zakazu palenia węglem. Poprzednia, z 2013 r., została uchylona przez WSA w 2014r. Dopiero nowelizacja prawa przez poprzedni rząd i podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę otworzyło drogę do uchwały zgodnej z prawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska