Rumuni z Krakowa solidarni z rodakami [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Rumuni z Krakowa solidarni z rodakami [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Drabik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Podczas sobotniego protestu Rumunów na Rynku Głównym
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Drabik

  Kilkunastu studiujących i pracujących w Krakowie Rumunów demonstrowało na Rynku Głównym, w odpowiedzi na wielotysięczne protesty przeciwko rządowi socjaldemokratów w ich ojczyźnie.
  "Nie jesteśmy w domu, ale interesujemy się sprawami naszego kraju" - podkreślali uczestnicy protestu, który w sobotnie popołudnie odbył się pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku. Pojawiło się około 30 osób z rumuńskimi flagami i transparentami przeciwko korupcji. W ten sposób wyrazili poparcie dla swoich rodaków, którzy od kilku dni protestują na ulicach rumuńskich miast. Tylko w piątek w Bukareszcie demonstrowało ponad 100 tys. ludzi.

  - Nasze władze są bardzo skorumpowane, a dzięki nowemu prawu z więzienia wyjdą ich poplecznicy - podkreśla Claudia z Bukaresztu, która mieszka w Krakowie od pięciu miesięcy. Podobnie jak setki tysięcy Rumunów jest oburzona ustawą socjaldemokratycznego rządu premiera Sorina Grindeanu, która w części znosi karalność za korupcję.

  Ponadto zmienia ona próg ścigania z urzędu łapówek dopiero, gdy skarb państwa straci kwotę powyżej 198,2 tys. lejów (ok. 187 tys. złotych). Rząd rumuński również opracował projekt ustawy o amnestii dla 2,5 tys. skazanych odsiadujących wyroku do 5 lat pozbawienia wolności.


  Autor: Piotr Drabik

  - Obecne protesty są znacznie liczniejsze w rumuńskich miastach, niż te w 1989 roku. Po prostu chcę lepszej przyszłości dla moich dzieci - tłumaczyła Claudia, która na krakowskim proteście pojawiła się z dwójką swoich młodych synów.

  Rumuni mieszkający w Krakowie dostrzegają, że w ciągu 10 lat członkostwa ich kraju w Unii Europejskiej wiele się zmieniło. - Jednak u władzy wciąż są ludzie z komunistyczną przeszłością - dodał Adrian z Suczawy (północna Rumunia), który w Krakowie studiuje na Uniwersytecie Pedagogicznym.

  Zdaniem części komentatorów, kontrowersyjne prawo ma służyć przede wszystkim liderowi Partii Socjaldemokratycznej Liviu Dragneowi, którego ugrupowanie wygrało grudniowe wybory parlamentarne w Rumunii. On sam jest oskarżony o zatrudnianie fikcyjnych osób w swoich spółkach, czym naraził skarb państwa na straty ok. 108 tys. lejów. Oznacza to, że według nowych przepisów uniknie odpowiedzialności.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a on

  Rudy z Budy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  A gdzie Petru, nie widac tego Rumuna, pewnie znow siedzi na Maderze z jakas kochanka.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!