Pilne
Rozpoczyna się projektowanie budżetu obywatelskiego 2016

Rozpoczyna się projektowanie budżetu obywatelskiego 2016

Piotr Rąpalski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

©Andrzej Wisniewski / Polskapresse

W marcu krakowianie mają zgłaszać propozycje inwestycji. Głosowanie odbędzie się w czerwcu. Urzędnicy wydadzą 450 tys. zł na promocję całej akcji.

©Andrzej Wisniewski / Polskapresse

Rozpoczęło się składanie projektów inwestycji do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mają na to czas do końca marca. Później do czerwca urzędnicy zweryfikują ich pomysły. Część zapewne odrzucą, ale krakowianie będą mieli jeszcze szansę złożyć protest od decyzji - w dniach od3 do 7 czerwca - i uratować swoje propozycje.

Głosowanie nad zaakceptowanymi projektami odbędzie się w dniach 18-30 czerwca, już tylko drogą internetową, a nie jak w poprzednich latach, także w sposób tradycyjny. Głosować mogą mieszkańcy Krakowa, którzy ukończyli 16 lat. Każdy odda głos na trzy różne zadania - najwyżej ocenione otrzymuje trzy punkty, a najniżej oceniane jeden punkt.

Wymóg ukończenia 16 lat dotyczy też osób składających projekty. Muszą ponadto uzyskać podpisy 15 zwolenników swojego pomysłu. Należy pamiętać, że minimalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 25 tys. zł, a maksymalna 2,5 mln zł.

Wybrane w demokratycznym głosowaniu inwestycje poznamy do końca lipca, a będą one realizowane w roku 2017. Na te ogólnomiejskie przeznaczono 8,5 mln zł, a na te mniejsze, dzielnicowe 2,3 mln zł. To łącznie mniej pieniędzy, niż przekazano na zadania budżetu obywatelskiego w roku 2015 (wtedy było łącznie 14 mln zł).

Równocześnie urzędnicy miejscy będą zachęcać mieszkańców do tworzenia projektów i samego głosowania. Na akcję promocyjną wydadzą 450 tys. zł, w marcu i w czerwcu. Będą 122 reklamy w mieście, w tym wyświetlana na ekranie LED Kraków Areny. Ponadto 3 tys. plakatów, 100 tys. ulotek, ogłoszenia w mediach. Najlepiej jednak budżet obywatelski promuje realizacja inwestycji, a nie wszystkie wybrane w latach 2014 i 2015 zostały wykonane.

W dniach od 1 do 20 marca działać będą tzw. punkty obywatelskie w galeriach handlowych M1, Bronowice, Bonarka, gdzie można skonsultować swój projekt z ekspertami. W czerwcu będzie można w tych miejscach głosować. Więcej informacji: www.krakow.pl/budzet.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Budżet

Thomas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dokładnie, jaki jest sens wybierania nowych projektów, skoro na stare została zabrana kasa?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a poprzednie projekty?

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

a co się stało z poprzednimi projektami które wygrały (między innymi tablice z informacją o stanie powietrza). Władza jak zawsze ma w d...e ludzi.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce