Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciętna przerwa w szkole? Im starszy uczeń, tym częściej w samotności lub wraz z kolegami jest zajęty smartfonem

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Niektóre szkoły już zakazują używania smartfonów
Niektóre szkoły już zakazują używania smartfonów Paweł Relikowski
Kiedy, jak często i w jakim celu dzieci i młodzież korzystają z urządzeń elektronicznych i internetu? Na te pytania miały odpowiedzieć badania wśród uczniów i nauczycieli z Krakowa. Na zlecenie Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przeprowadził je Instytut Badawczy IPC Sp. z o.o.

Właśnie został przedstawiony raport z badań. Trwały one na przełomie września i października tego roku. Ankiety wypełniło ponad 6 tys. uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Ankieterzy „odpytali” też ponad 250 nauczycieli krakowskich szkół.

- To materiał wyjściowy, żeby zastanowić się, jakie działania powinniśmy podjąć - mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król. Zwraca uwagę, że będzie on także pomocą dla rodziców - korzystanie z mediów cyfrowych i internetu ma miejsce głównie w godzinach pozaszkolnych.

Krakowscy uczniowie byli pytani m.in. o czas korzystania z ulubionego urządzenia elektronicznego (którym najczęściej jest telefon komórkowy). Z wiekiem ten czas się wydłuża. W grupie uczniów w wieku 10-13 lat największy odsetek - jak wykazały badania - korzysta z urządzeń cyfrowych do trzech godzin dziennie, natomiast w starszych przedziałach wiekowych ten czas ten wynosi od 3 do 5 godzin lub powyżej 5 godzin dziennie. - To bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ oznacza, że starsi uczniowie korzystają ze swojego ulubionego urządzenia przez połowę dnia - kwitują autorzy raportu z badań.

24 zawody deficytowe. Sprawdź, których specjalistów szukają

Okazuje się też, że używanie sprzętów elektronicznych jest najpopularniejszą formą spędzania czasu wolnego wśród najmłodszych dzieci - prawie trzy czwarte z nich po szkole gra i bawi się na laptopie, komputerze, tablecie, konsoli czy na telefonie.

Korzystający z urządzeń również używają internetu. Z wiekiem rośnie odsetek przeglądających portale społecznościowe. Najbardziej popularną aplikacją jest natomiast YouTube, a idolami młodzieży stają się youtuberzy.

25 proc. nauczycieli twierdzi, że przeciętna przerwa w szkole wygląda tak, że każdy uczeń jest zajęty swoim telefonem. Im uczeń starszy, tym częściej w samotności lub wraz z kolegami korzysta na przerwie z urządzeń elektronicznych.

- Wszyscy wiemy, że telefon i internet jest nadużywany przez młodzież. Teraz wiemy, że młodzież nie tylko w szkole ich nadużywa, ale także w domu - komentuje Adam Chrapisiński, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Niepokojąca jest też dla niego bardzo duża grupa młodych ludzi, którzy spędzają powyżej 5 godzin dziennie w internecie.

W opinii nauczycieli najpilniejszym problemem z zakresu zagrożeń, jakie niesie ze sobą internet, są uzależnienia (28,5 proc. wskazań). 14,1 proc. nauczycieli za najpilniejszy temat uznaje z kolei udostępnianie swoich danych w sieci, a 13,7 proc. wskazuje na przemoc w internecie i zagrożenia od osób nieznajomych (rozmowa, zapraszanie do grona znajomych, chęć spotkań osobistych).

Raport z badań zostanie udostępniony na stronie MCPU, a jego wersja drukowana do końca pierwszego kwartału 2018 r. ma dotrzeć do wszystkich krakowskich szkół. Z budżetu miasta na badania, raport i związane z nim konferencje popłynęło 65 tys. zł.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Świąteczne targi na krakowskim Rynku

Źródło: TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przeciętna przerwa w szkole? Im starszy uczeń, tym częściej w samotności lub wraz z kolegami jest zajęty smartfonem - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska