Powstanie sześć Parków Krakowian

  Powstanie sześć Parków Krakowian

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Powstanie sześć Parków Krakowian

  ©fot. Andrzej Wiśniewski

  Parki Krakowian to parki, w których mieszkańcy będą mogli zasadzić drzewa, kiedy urodzi im się dziecko. W sumie powstanie sześć takich parków.
  Powstanie sześć Parków Krakowian

  ©fot. Andrzej Wiśniewski

  Parki mają mieć łączną powierzchnię ok. 35 hektarów, z możliwością poszerzenia do 62. Szacuje się, że na jednym hektarze będzie nasadzanych 100 drzew, co da łączną liczbę 6,2 tys. sadzonek.

  - Nowe parki będą symbolem narodzin najmłodszych krakowian i powstaną w sześciu lokalizacjach - powiedział prezydent Jacek Majchrowski. - Pomysł krakowskich aktywistów na stworzenie parku dla nowo narodzonych dzieci bardzo nam się spodobał. Niebawem każdy mieszkaniec Krakowa na cześć urodzenia swojego dziecka będzie mógł posadzić drzewo, które będzie mogło być pielęgnowane i odwiedzane przez lata - dodał prezydent.

  Parki znajdą się w następujących lokalizacjach: ul. Księcia Józefa (ok. 6,5 ha, możliwość poszerzenia o 1,5 ha), ul. Markowskiego (obok Muzeum Lotnictwa, ok. 3,8 ha), ul. Ptaszyckiego (ok. 4,4 ha, możliwość poszerzenia o ok. 3 ha), ul. Falista (Kostrze, ok. 9 ha), ul. Puszkarska (Bonarka, ok. 3 ha, możliwość poszerzenia o 14 ha), ul. Węgrzecka (Górka Narodowa-Wschód, ok. 8 ha, możliwość poszerzenia o 9 ha).

  - Zasady i kryteria wskazywane przy wyborze lokalizacji parków dla krakowian dotyczą przede wszystkim dostępności komunikacyjnej i własności terenów Gminy Miejskiej Kraków, by możliwie szybko je uruchomić oraz dać możliwość rozwoju i poszerzania terenu w wypadku konieczności dużego zainteresowani. Każda z przedstawionych lokalizacji występuje w sąsiedztwie terenów zielonych i można ją powiększyć - powiedziała Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta.

  Opracowaniem regulaminu oraz szczegółów tego, na jakich zasadach będzie można posadzić drzewo zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej.

  Radna miejska Anna Szybist podkreśla, że Parki Krakowian to oddolna akcja mieszkańców i aktywistów, na podstawie której powstała interpelacja i uchwała kierunkowa, a w konsekwencji akceptacja radnych.

  - Nie każdy w Krakowie ma swój ogródek, dlatego inicjatywa ta wydaje się tym bardziej cenna na świętowanie narodzin dziecka. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą chcieli te miejsca odwiedzać oraz że będzie to park z piknikami i organizowanymi urodzinami. Mieszkańcy mają szansę stworzyć parki od zera i połączyć ich istnieje także z aspektem edukacyjnym, ucząc szacunku do drzew - powiedziała Szybist.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdety

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Na ul Markowskiego będą sadzić drzewa, ciekawe kto tam mieszka z radnych. Po drugiej stronie za to Park Lotników z roku na rok urywają po kawałeczku. Pierwsze ogrody działkowe zamienią w...rozwiń całość

  Na ul Markowskiego będą sadzić drzewa, ciekawe kto tam mieszka z radnych. Po drugiej stronie za to Park Lotników z roku na rok urywają po kawałeczku. Pierwsze ogrody działkowe zamienią w deweloperkę, plan już jest aż do stawku dąbskiego. Wszystko ładnie pięknie z 1,2 miejsca parkingowego na lokal mieszkalny. Jakimi trzeba być osobami, tutaj głównie o prezydencie i dyrektorce biura planowania przestrzennego aby coś takiego wymyślić i skazywać całe dzielnice na życie w betonowej pustyni? Jak ktoś myśli, że plany robi się po to aby zapewnić ład i porządek to może tak było w idei, ale jak wezmą się ludzie tacy jak w Krakowie to wszystko zabudują blokami. Pytanie dlaczego tak robią?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oby tylko nikt nie zdewastował

  - oby (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Trzeba pilnować aby nikt drzew nie poniszczyl , bo jak przyjdzie dziecko z rodzicami za pare lat zobaczyć drzewo -rówieśnika dziecka , a okaże się że drzewa nie ma to będzie płacz i trudno to...rozwiń całość

  Trzeba pilnować aby nikt drzew nie poniszczyl , bo jak przyjdzie dziecko z rodzicami za pare lat zobaczyć drzewo -rówieśnika dziecka , a okaże się że drzewa nie ma to będzie płacz i trudno to będzie dziecku wytłumaczyć.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)