Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik jak nowy, lecz z historią…

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w obecności reprezentanta konserwatora zabytków odebrał po odnowie pomnik Adama Mickiewicza. Czyszczenie figur i kamienia trwało 1,5 miesiąca. Konserwatorzy dołożyli wszelkich starań, aby obiekt zyskał estetyczny wygląd i jednocześnie zachowana została szlachetna patyna. Stąd postacie mają teraz zielonkawy odcień, a kamień cokołu jasną tonację. Pozostawione zostały też przetarcia na figurach, w miejscach gdzie pozują do zdjęć mieszkańcy i turyści, które są jednym z dowodów na to, jak wielką sympatią darzony jest ten pomnik.

Do czyszczenia pomnika użyto najpierw pary wodnej, następnie ścierniwa (sproszkowanych i spreparowanych łupin orzechów arachidowych), a na końcu figury zostały pokryte woskiem na ciepło, aby efekt konserwacji udało się utrzymać jak najdłużej. Wosku zużyto około 6 kg, a ścierniwa 40 kg. Dla porównania w ubiegłym roku przy Pomniku Grunwaldzkim było to 60 kg ścierniwa, ale pomnik z królem Jagiełłą jest większy – 24 metry (pomnik Adama Mickiewicza – 10 m). Oba pomniki odnawiane były na zlecenie ZIKiT-u. Prace były konieczne ze względu na widoczne zabrudzenia: pomnik Mickiewicza czekał na konserwację prawie 20 lat, a Grunwaldzki – 40.

Odnowę pomnika Mickiewicza wykonało konsorcjum dwóch firm: z Krakowa i Warszawy. Oba miasta były też zaangażowane w renowację pod względem artystycznym. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie przygotowała kolorowe plansze z wizerunkiem wieszcza, a krakowscy artyści w każdy poniedziałek czerwca organizowali czytanie dzieł Mickiewicza pod pomnikiem, w czym uczestniczyli mieszkańcy Krakowa.

Odnowa pomnika Adama Mickiewicza kosztowała 78 tysięcy złotych. W ramach prac została uzupełniona także brakująca struna w harfie Poezji oraz przymocowano lepiej miecze należące do Męstwa i Ojczyzny. W trakcie remontu okazało się, że podstawa pomnika (dwa ostatnie stopnie) wymagają lepszej stabilizacji. Ponieważ te prace nie zostały uwzględnione w programie konserwatorskim, ZIKiT wróci do nich po zakończeniu sesji Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobaczcie niesamowitą panoramę Krakowa [ZDJĘCIA]

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska