Polski Alarm Smogowy apeluje do premier Beaty Szydło

  Polski Alarm Smogowy apeluje do premier Beaty Szydło

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Polski Alarm Smogowy apeluje do premier Beaty Szydło

  ©brak

  W ostatnich dniach mamy fatalny stan powietrza. W Krakowie już drugi dzień z rzędu obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców. Z powietrzem nie lepiej jest w innych częściach Polski. Żeby samorządu mogły skutecznie walczyć ze smogiem, potrzebne są zmiany w prawie krajowym. I o to do rządu apeluje Polski Alarm Smogowy.
  Polski Alarm Smogowy apeluje do premier Beaty Szydło

  ©brak

  Ostatnie dni, w których po raz kolejny w wielu miejscach w kraju zarejestrowano katastrofalny poziom zanieczyszczeń powietrza, są efektem wieloletnich zaniedbań, które powodują zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. Dlatego Polski Alarm Smogowy wystosował apel do Pani Premier Beaty Szydło w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce.

  Oto jego treść.

  Szanowna Pani Premier,
  Zwracamy się do Pani z apelem o jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

  Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 45 tysięcy polskich obywateli.
  Ostatnie dni, w których po raz kolejny w wielu miejscach w kraju zarejestrowano katastrofalny poziom zanieczyszczeń powietrza, są efektem wieloletnich zaniedbań, które powodują zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. O ile niektóre samorządy podejmują próby walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, to trudno dostrzec jakiekolwiek działania ze strony rządu.

  Czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd. Od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną. Ta sytuacja musi ulec natychmiastowej zmianie.
  Dlatego postulujemy o:

  1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.

  W Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla – ani jednej. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych. Węgiel niskiej jakości o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, w żadnym wypadku nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza.

  2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń.

  40 zdjęć


  Poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły niespełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza. W skali kraju aż 50% pyłów oraz około 85% rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk.

  3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych. Bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa.

  Brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany.


  Źródło: TVN24


  Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że
  Pani Premier dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację milionów Polaków i Polek, zmuszonych oddychać powietrzem, które zagraża ich zdrowiu i życiu.

  W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego
  Andrzej Guła

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  priorytety

  edoo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla takiej premier o niebo ważniejsze są prawidłowo ułożone kości smoleńskie niż życie milionów polskich obywateli!!! Pieniądz musi iść do toruńskiego sztabu i dla lobby górniczego! Czyż nie? Niby...rozwiń całość

  Dla takiej premier o niebo ważniejsze są prawidłowo ułożone kości smoleńskie niż życie milionów polskich obywateli!!! Pieniądz musi iść do toruńskiego sztabu i dla lobby górniczego! Czyż nie? Niby pani premier!?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaproszenie do inhalacji pyłowej!!!

  milka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Narazie strach palonych opon i sprzedanie nas na łaskę lobby węglowego nic nie zmieni!! Jedynie zaproszenie i przytrzymanie kliki rządowej, powiedzmy w Rybniku na parę dni dałoby jakieś efekty!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oddanie nas na śmierć w oparach pyłu węglowego i innych syfów

  wiki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oni już się oddali do bezterminowego służenia lobby węglowemu. Tak ma im dopomóc bóg z Torunia i inni święci w kieckach!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto się tym martwi ?

  Na-rita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ten apel do p. Szydło to przysłowiowa "kula w płot". Przecież jeszcze nie tak dawno p. Szydło, Kaczyński i Prezydent Duda obiecywali, że kopalnie węgla nie będą likwidowane, a więc nadal na rynku...rozwiń całość

  Ten apel do p. Szydło to przysłowiowa "kula w płot". Przecież jeszcze nie tak dawno p. Szydło, Kaczyński i Prezydent Duda obiecywali, że kopalnie węgla nie będą likwidowane, a więc nadal na rynku będzie tani węgiel, ktorym pali się w polskich domach. Wszak to obietnica na miarę spokoju obecnie rządzących. A że więcej ludzi będzie umierać. No cóż , mniej emerytów to mniejsze wyplaty z kasy państwa i więcej zostanie na rozdawnictwo. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko ekonomia

  Witold (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  By powietrze było czyste należy zmienić ceny:
  1/ wprowadzić wysoką akcyzę na węgiel
  2/ znieść akcyzę na gaz
  Wtedy będzie się opłacało i powietrze będzie czyste.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)