PO pisze do PiS. "Niech połączy nas Nowa Huta"

  PO pisze do PiS. "Niech połączy nas Nowa Huta"

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chodniki w Nowej Hucie

  Chodniki w Nowej Hucie ©Joanna Urbaniec/Polska Press

  Radni miejscy Platformy Obywatelskiego z Nowej Huty napisali do swoich kolegów z Prawa i Sprawiedliwości list, w którym apelują o wspólne działanie na rzecz dzielnicy. Chodzi o program "Nowa Huta Dziś", który przewiduje 2 mln zł na remont nowohuckich chodników.
  Chodniki w Nowej Hucie

  Chodniki w Nowej Hucie ©Joanna Urbaniec/Polska Press

  W tegorocznym budżecie miasta dla Nowej Huty, na remonty chodników i ulic, zarezerwowano 2 mln zł. Choć radni PO chcieli 8 mln zł. Zostało to nazwane programem "Nowa Huta Dziś". Program jednak nie został uchwalony przez Radę Miasta Krakowa, bo zaczęły się podnosić głosy, że to faworyzowanie jednej dzielnicy kosztem innych.

  Nie zgodzili się z tym m.in. szefowie czterech dzielnic nowohuckich, którzy zaapelowali o przyjęcie programu. Zwracali uwagę, że stan chodników, ulic i oświetlenia w Nowej Hucie jest katastrofalny, a dzielnice same nie uciągną finansowo ich modernizacji.

  O przyjęcie programu apelują teraz też jego pomysłodawcy, radni PO z Nowej Huty - Teresa Kwiatkowska, Wojciech Krzysztonek, Tomasz Urynowicz i Stanisław Zięba. Wystosowali specjalny list do radnych miejskich PiS z Nowej Huty - Michała Drewnickiego, Jana Franczyka, Adama Greleckiego, Andrzeja Mazura, Włodzimierza Pietrusa i Edwarda Porębskiego, aby poparli program.

  "Zwracamy się do Panów, Radnych Miasta Krakowa, podobnie jak my wybranych w okręgach wyborczych obejmujących dzielnice nowohuckie. Problemy Nowej Huty, plany jej rozwoju, oraz troska o codzienność życia mieszkańców naszej dzielnicy wymagają naszego szczególnego zainteresowania, poświęcenia i wrażliwości.

  Dla naszego środowiska, sprawy Nowej Huty są jednymi z najważniejszych problemów, jakie musimy rozwiązać. To nami kieruje w pracach na forum Rady Miasta. Wierzymy głęboko, żeby takie podejście będzie nas łączyło, bez względu na poglądy polityczne.

  Chcemy pracować wspólnie ze wszystkimi, dla których sprawy nowohuckie mają szczególną wagę. Współpraca przy najważniejszych wyzwaniach dla dzielnicy jest naszym obowiązkiem! Czeka nas realizacja projektu Nowa Huta Przyszłości; aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów poprzemysłowych; utworzenie Parku Kulturowego Nowa Huta; programy rewitalizacji i gospodarcze.

  Jednym z projektów, który jest szczególnie oczekiwany przez mieszkańców jest program zwiększenia środków na remonty dróg, chodników i oświetlania. Przewodniczący rad dzielnic nowohuckich wystosowali apel z poparciem dla tej inicjatywy. Program „Nowa Huta Dziś” jest odpowiedzią na bieżące problemy infrastrukturalne, katastrofalny stan chodników i ulic w nowohuckich dzielnicach. Skromność środków, jakie na ten cel mają Rady Dzielnic, a przez to tempo realizacji, jest dalece nie wystarczający. W założeniu jest to program, który dzięki aktywności rad dzielnic i mieszkańców Nowej Huty, oraz sprawnej pracy służb miejskich ma szanse radykalnie poprawić stan infrastruktury.

  W trakcie prac na budżetem na 2017 r. zaproponowaliśmy utworzenie programu „Nowa Huta Dziś” z przeznaczeniem na ten cel 8 mln złotych. Pan Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował w autopoprawce o przeznaczeniu 6 mln złotych mniej, deklarując przy tym korektę tej kwoty w trakcie roku. W przyjętym na rok 2017 budżecie środki na realizację programu zabezpieczone są w rezerwie celowej. Równocześnie zabezpieczona jest kwota 3 mln złotych, która ma być przeznaczona dla wszystkich dzielnic Krakowa.

  Chcielibyśmy, by jak najszybciej zostały uruchomione środki przeznaczone na program „Nowa Huta Dziś”. Zawsze po okresie zimowym niezbędne są liczne, pilne prace w zakresie m.in. remontów dróg i chodników. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera sprawa pilnego uruchomienia tego funduszu. Nie zmuszajmy mieszkańców dzielnic nowohuckich do chodzenia po klawiszujących chodnikach i jeżdżenia po dziurawych drogach! Liczymy też, że program dający szansę rozwiązania jednego z najpoważniejszych problemów Nowej Huty, będzie okazją do naszej wspólnej pracy ponad podziałami politycznymi.

  Zwracamy się do Panów Radnych o współpracę przy rozwiązywaniu problemów Nowej Huty. Wszyscy mamy mandaty do pracy samorządowej udzielone przez mieszkańców naszej dzielnicy i powinniśmy bez względu na polityczne sympatie działać dla dobra wspólnego. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości w sprawie programu i włączyć się w każde działanie, które będzie służyło rozwiązywaniu problemów Nowej Huty.

  Jeżeli Panowie uznają to za wskazane, możemy zorganizować spotkanie wszystkich radnych miasta z dzielnic nowohuckich, by wspólnie, ponad wszelkimi politycznymi podziałami, porozmawiać o tym, jak razem możemy jeszcze skuteczniej działać na rzecz naszych mieszkańców. Mogą dzielić nas poglądy, ale łączy nas Nowa Huta!".

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę