Po opadach śniegu teraz nadciągają mrozy [ZDJĘCIA]

  Po opadach śniegu teraz nadciągają mrozy [ZDJĘCIA]

  Piotr Drabik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Po opadach śniegu teraz nadciągają mrozy [ZDJĘCIA]
  1/18
  przejdź do galerii

  ©fot. Andrzej Banaś

  O tym się mówi. Opóźnione autobusy oraz zaśnieżone i śliskie chodniki - takiego ataku zimy w Krakowie dawno nie było. W najbliższych dniach do obfitych opadów śniegu dołączy mróz.
  Przez całą środę na ulicach miasta ze skutkami niekorzystnej aury walczyły wszystkie siły Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. - Czyli 244 pojazdy, w tym 66 solarek - informuje rzecznik MPO Piotr Odorczuk. Te ostatnie samochody wykorzystywane są głównie na drogach, gdzie na zalegający śnieg sypana jest sól.


  Źródło: TVN Meteo Active/x-news


  O ile większość tras w Krakowie wczoraj była „czarna”, to znacznie większy problem był z chodnikami. - My odśnieżamy tylko te, które należą do miasta lub przylegają do dróg. O pozostałe powinni zadbać właściciele nieruchomości - wyjaśnia Piotr Odorczuk. A ci najczęściej zamiast odgarniać śnieg łopatami, posypują chodniki solą. Efekt? Błoto pośniegowe, po którym równie ciężko się poruszać. Tymczasem nieprzyjemna aura nie zwalnia właścicieli i administratorów budynków z obowiązku usunięcia błota i śniegu z chodników. Za ich nieuprzątnięcie można otrzymać mandat w wysokości 100 zł.

  Ratownicy krakowskiego pogotowia odnotowali większą liczbę interwencji, głównie do upadków na śliskich chodnikach. - Jednak nie jest to lawinowy wzrost tego typu wypadków, jak to miało miejsce podczas poprzednich zim - uzupełnia Joanna Sieradzka z krakowskiego pogotowia.

  Atak zimy odczuli również pasażerowie komunikacji miejskiej, zwłaszcza na trasach aglomeracyjnych. - Największe utrudnienia wystąpiły na kilku liniach między godz. 8 a 9 - podkreśla Liliana Jakiel z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Skrócone zostały trasy na podmiejskich liniach nr 210, 213, 215, 225, 242, 258, 265, 267 i 278. Jakiel dodała, że podobnych problemów nie było z autobusami i tramwajami kursującymi w graniach miasta. MPK zapewnia, że jest przygotowane na ewentualne awarie. - Mamy do dyspozycji m.in. nowy holownik do transportu uszkodzonych autobusów - mówi nam Liliana Janik.

  Problemów z powodu ataku zimy nie odczuli na razie uczniowie z krakowskich szkół. Natomiast w podstawówce na os. Krzyszkowice w Wieliczce doszło do awarii gazu.

  Przez obfite opady śniegu więcej pracy nie miało pogotowie energetyczne. - Nie odnotowaliśmy większych awarii. Są tylko pojedyncze, niewielkie, usuwane na bieżąco przez nasze służby techniczne - informuje Ewa Groń z Tauron Dystrybucja. Do zamknięcia tego numeru gazety, pozbawionych prądu było 400 odbiorców w całej Małopolsce. - Takie warunki pogodowe nie są dla nas jednak tak bardzo uciążliwe, jak bardzo silny wiatr. Jednocześnie nie obserwujemy zwiększonego zużycia prądu - dodała Ewa Groń.

  We środę nie odnotowano również większych problemów z siecią ogrzewania. - Nie dzieje się nic, co by nas niepokoiło. System cały czas działa i oczywiście wciąż go monitorujemy. Mamy nadzieję, że taki stan rzeczy się utrzyma - powiedziała Renata Krężel z Miejskiego Przedsiębiorstwa Enegetyki Cieplnej.

  Atak zimy nie spowodował również przerw w dostawach wody. - Większym problemem dla naszych sieci są niskie temperatury - informuje Robert Żurek z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. A srogi mróz ma się pojawić już w piątek. Na południe Polski przesuwa się niż Axel odpowiedzialny za znaczny spadek temperatury. Najbliższej nocy w Krakowie spodziewane jest minus 12 stopni Celsjusza wraz z opadami śniegu. Nieco cieplej ma być w Święto Trzech Króli (minus 9 stopni).

  Joanna Sieradzka z krakowskiego pogotowia przypomina, że podczas mrozów znacznie wzrasta ryzyko hipotermii. - Powinniśmy reagować za każdym razem, gdy widzimy osobę siedzącą na ławce podczas mrozów, nawet po spożyciu alkoholu - uczula Sieradzka. Po wezwaniu pomocy, w pierwszej chwili wychłodzona osoba powinna zostać położona w bezpiecznej pozycji, żeby zapobiec odpływowi ciepłej krwi. Jeśli nie ma możliwości wezwania pomocy, trzeba taką osobę przenieść do ciepłego pomieszczenia i stopniowo ją ogrzewać np. podając jej ciepłe napoje.


  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Atak zimy"?

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jakieś dziecko pisze te wypociny?
  Śnieg i mróz to normalne typowe zjawiska dla tej pory roku. To, że przez kilkanaście lat nie było zim, nie oznacza że "klimat globalnie się ocieplił".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma metra czyli jest komunikacyjny kataklizm

  Burmistrz Nowej Huty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nie tylko w zimie.Potrzeba chwili jest jedna meska (uczciwa) decyzja czy budujemy metro-wtedy miasto bedzie sie liczyc i rozwijac,czy go nie budujemy a wtedy ludzie z ambicjami przeniosa sie do...rozwiń całość

  Nie tylko w zimie.Potrzeba chwili jest jedna meska (uczciwa) decyzja czy budujemy metro-wtedy miasto bedzie sie liczyc i rozwijac,czy go nie budujemy a wtedy ludzie z ambicjami przeniosa sie do innych cywilizowanych miast w kraju przez co krakowek sie wyludni i metra nie bedzie potrzeba budowac.Znikna korki i scisk we wrakach E1 oraz c3 nazywanych tramwajami.Decyzja oczywiscie na teraz a nie na po wyborach,sprytna gra na czas tematem budowy metra juz sie mieszkancom znudzilazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak odwagi

  turysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niema znajomej firmy Pan M.zeby zlecic budowe metra.Wiec wszyscy czekaja az go emerytura zastanie.A lepiej by bylo z wagonikami nad ziemia jak w Kopenhadze ale do tego brak odwagi lepiej rozkopac...rozwiń całość

  Niema znajomej firmy Pan M.zeby zlecic budowe metra.Wiec wszyscy czekaja az go emerytura zastanie.A lepiej by bylo z wagonikami nad ziemia jak w Kopenhadze ale do tego brak odwagi lepiej rozkopac miasto i zostawic z braku funuszy!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)