Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierogi ruskie Babci Władzi wygrały 16. Festiwal Pierogów, publiczność za najlepsze uznała pierogi z Pierogowych Wariacji

Marian Satała
Dobiega końca trwający od środy 16. Festiwal Pierogów na Małym Rynku. Impreza organizowana przez Krakowską Kongregację Kupiecką i Krakowskie Biuro Festiwalowe gromadziła codziennie tłumy krakowian i turystów, którzy degustowali rozmaite rodzaje pierogów przygotowanych przez 15 restauratorów.

Corocznie podczas Festiwalu odbywają się dwa konkursy na najsmaczniejsze pierogi. W pierwszym nagrodą jest przechodnia figurka św. Jacka z pierogami a o zwycięstwie decyduje profesjonalne jury. W tym roku zadaniem restauratorów było wykonanie najsmaczniejszych pierogów ruskich. Przewodniczący jury Kuba Pieróg strasznie grymasił jeśli chodzi o te pierogi. Narzekał, że restauratorzy za wszelką cenę chcą je uatrakcyjnić, zapominając o tym, że dominujące w tym rodzaju pierogów powinny zostać ziemniaki i ser. Z opinią tą zgodził się też juror Zbigniew Kurleto, który jako znany mistrz kuchni prowadził podczas Festiwalu warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, których głównym tematem były pierogi. Stanowisko jury było jednoznaczne - pierogi ruskie Babci Władzi w tym roku dzierżą palmę pierwszeństwa.

Drugi werdykt ogłosiła Malina Szczepańska reprezentująca KBF. Zadaniem organizatorów w tym przypadku było policzenie głosów publiczności na najsmaczniejsze pierogi. W tym przypadku nie chodziło o konkretny rodzaj pierogów, tylko firmę która je oferowała. Różnicą 1 głosu wygrały Pierogowe Wariacje i ta firma przez rok będzie się szczyciła posiadaniem statuetki króla Kazimierza Wielkiego.

16. Festiwal Pierogów w Krakowie.  Przyjdź na Mały Rynek [ZDJĘCIA]

Kraków. Przyjdź na Mały Rynek i skosztuj pysznych pierogów

Leszek Lejkowski, zastępca prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej dziękując restauratorom za wysiłek stwierdził, że ten Festiwal przyczynia się do wielkiej promocji naszego miasta. W tym roku wśród gości było wyjątkowo dużo obcokrajowców. Nawet bliscy nam kulturowo Włosi, Francuzi czy Hiszpanie ze zdziwieniem odkrywali nowe smaki polskich potraw.

Kuba Pieróg, przewodniczący jury przypomniał, że w przyszłym roku Kraków będzie gastronomiczną stolicą Europy. Z popularności krakowskiego Festiwalu Pierogów można wnioskować, że właśnie pierogi będą jednym z przysmaków, który przyciągnie do nas za rok rzesze smakoszy.

Marta Zdebska i Agnieszka Gomółka szefujące firmie "Magi" z Trzciany, której pracownicy ręcznie lepią pierogi, robią krokiety, gołąbki, naleśniki według receptury Babci Władzi z dumą prezentują statuetkę św. Jacka. - W krakowskim Festiwalu uczestniczymy po raz czwarty, a trzykrotnie otrzymaliśmy pierwsze miejsce. To zobowiązuje do dalszych starań. Mamy nadzieję na rozbudowę naszej firmy, mamy już wybudowane fundamenty pod nowy zakład. Na razie gnieździmy się na 80 metrach kwadratowych i jest naprawdę ciasno. Szczególnie, że wzbogaciliśmy ofertę o wyroby cukiernicze tez wg. receptur Babci Władzi.

Pomału więc tegoroczny Festiwal Pierogów przechodzi do historii. Jeszcze tylko wieczorem o godz. 19 wystąpi grający swing zespół Lazy Swingers Band, który rozkołysze wszystkich zgromadzonych i zachęci do wspólnej potańcówki. A stoiska czynne będą do wyczerpania pierogowych zapasów.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: “Mały ZUS” - większe oszczędności dla firmy

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska