Ważne
  Pawilon w Lesie Wolskim zamieni się w ośrodek dla ekologów

  Pawilon w Lesie Wolskim zamieni się w ośrodek dla ekologów

  Anna Agaciak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Modernistyczny pawilon Okocimski jest wpisany do ewidencji zabytków. Nie był gruntownie remontowany od lat 80.
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Anna Kaczmarz

  Zwierzyniec. Przekształcenie popadającego w ruinę modernistycznego obiektu w rejonie ogrodu zoologicznego ma kosztować 5 mln zł.
  Niszczejący w Lesie Wolskim pawilon Okocimski może zostać odnowiony. Gmina Kraków stara się o unijną dotację na przystosowanie tego obiektu, mieszczącego się przy Polanie Lea, dla potrzeb ośrodka edukacji ekologicznej.

  Zarząd Zieleni Miejskiej złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace wyceniono na prawie 5 mln zł. Dofinansowanie ma wynieść 3 mln zł. Szanse na to są bardzo duże.

  - Projekt został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany do kolejnego etapu postępowania związanego z unijnym dofinansowaniem - informuje Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

  Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta dodaje, że wkład własny będzie zabezpieczony w budżecie.

  Jak wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Dziennika Polskiego”, pawilon Okocimski (mieszczący się w rejonie ogrodu zoologicznego) od lat popada w ruinę. Budynek został wzniesiony w 1936 roku według projektu Jana Ogłódka. Była to inwestycja przedsiębiorstwa Skład Piwa Okocimskiego i Krakowskiego. Pierwotnie pełnił funkcję kawiarni i restauracji. Był bardzo popularny.

  Po wojnie pawilon został odebrany właścicielowi i upaństwowiony. Początkowo działała tu jeszcze restauracja. Później szukano dla niego najemców. W ostatnich latach obiekt wynajęło Studio Filmów Animowanych, z którym gmina rozstała się po egzekucji komorniczej. Potem pawilon zajęła fundacja Slovak Foundation, jednak i tę umowę rozwiązano.

  Nieremontowany od lat 80. obiekt jest w coraz gorszym stanie. Pomimo że Zarząd Budynków Komunalnych usiłował znaleźć dla niego najemcę, nie było zainteresowania.

  Wreszcie z ofertą wyszli ekolodzy, sugerując miastu, że obiekt można przekształcić w centrum edukacji ekologicznej. Pojawiły się jednak problemy dotyczące możliwości budowy oczyszczalni ścieków. W tym roku pawilon Okocimski przejął Zarząd Zieleni Miejskiej i zgodnie z wolą ekologów chce go przekształcić w ośrodek edukacji ekologicznej.

  - Powinniśmy mówić o adaptacji pawilonu przy Polanie Lea na ośrodek edukacji ekologicznej, a nie o remoncie, ponieważ budynek będzie miał nową funkcję - zaznacza Łukasz Pawlik.

  Przy adaptacji budynku przewidziano zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Budynek zostanie wyremontowany w technologii pasywnej (pozwalającej na minimalne zużycie energii), okryty zielonym dachem, a w ogrodzie będą założone uprawy permakulturowe czyli na przykład samowystarczalny ogród warzywny, bez sztucznych nawozów.

  Zamierzeniem jest, by w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, pierwszym jak dotychczas na terenie Krakowa, był realizowany program zajęć kierowany zarówno do dzieci i osób starszych. W ramach zajęć odbywałyby się m.in. warsztaty, spacery, spotkania z ciekawym ludźmi.

  Zarząd Zieleni Miejskiej planuje, by ośrodek poprowadził operator wyłoniony na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Gdy tylko dotacja unijna zostanie zatwierdzona, ZZM zamierza ogłosić konkurs na operatora.

  - Krakowscy ekolodzy chcą wystartować w konkursie jako nowa fundacja, wywodząca się z fundacji Bioregion Jura - mówi Mariusz Waszkiewicz prezes fundacji Bioregion Jura. - Pomysłów na działalność ośrodka mamy wiele, ale przed konkursem nie będziemy ich zdradzać - dodaje.

  anna.agaciak@dziennik.krakow.pl

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dawno powinno to być odnowione

  waweldragon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Taki piękny budynek-aż się płakać chce jak się tamtędy przechodzi. Odnawiać, byle prędko!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!