Otoczenie Bagrów wypiękniało [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Otoczenie Bagrów wypiękniało [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Paulina Szymczewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Mieszkańcy mogą się już cieszyć nowymi, wygodnymi alejkami z oświetleniem i małą architekturą
  1/21
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy mogą się już cieszyć nowymi, wygodnymi alejkami z oświetleniem i małą architekturą ©Fot. Anna Kaczmarz

  Inwestycje. Mieszkańcy cieszą się z nowych alejek i drzew, ale liczą na więcej. Trzeba zadbać m.in. o tereny po wschodniej stronie zalewu.
  Uporządkowana plaża, nowe alejki z oświetleniem i ławkami, więcej drzew, a nawet hamaki - tak zmieniło się otoczenie Bagrów. Prace przy zagospodarowaniu terenów nad zalewem praktycznie dobiegły już końca.


  Autor: Paulina Szymczewska


  Przypomnijmy, największy zalew w Krakowie przez całe dekady pozostawał zaniedbany. Przełom nastąpił wreszcie w zeszłym roku: projekt zagospodarowania terenów nad Bagrami został zgłoszony do budżetu obywatelskiego i zwyciężył w głosowaniu. Opiewał na kwotę ok. 2,7 mln zł i objął obszar po północnej stronie zalewu: między ulicami Kozią i Kaczą - od parkingu i ogródka jordanowskiego przy głównej plaży do cypla (znajdującego się niedaleko ul. Batki).

  Prace trwały od sierpnia. Polegały m.in. na remoncie istniejących alejek przy plaży i budowie promenady (z ekologiczną nawierzchnią), która biegnie wzdłuż brzegu w kierunku cypla. Przy alejkach stanęło nowe oświetlenie, ławki i kosze, na łące przylegającej do ul. Kaczej (niedaleko ul. Batki) są m.in. hamaki, a przy górce saneczkowej pojawiła się drewniana przebieralnia. Uporządkowano też plażę (została wzmocniona linia brzegowa itp.) oraz zasadzono nowe drzewa i krzewy. - Wiosną zostaną jeszcze m.in. posadzone rośliny wodne - uzupełnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej, który nadzorował inwestycję.

  Prace są już właściwie skończone, wykonawca musi jeszcze zrobić kilka poprawek, na które ma czas do 19 grudnia. Następnie inwestycja zostanie zgłoszona do nadzoru budowlanego celem dokonania odbioru. Natomiast wiosną będą przeprowadzone prace, których teraz - ze względu na porę roku i niskie temperatury - nie można wykonać. To m.in. wyrównanie terenu, posianie trawników i poprawienie nawierzchni alejek. Wiosną nad Bagrami stanie również długo oczekiwana toaleta.

  Wykonana inwestycja cieszy, mieszkańcy liczą jednak na więcej. Wskazują, że zagospodarowania wciąż wymagają tereny po wschodniej i południowej stronie Bagrów. - Szkoda, że druga plaża (ta bliżej kładki nad torami) nie jest zagospodarowana - mówi pani Agnieszka. - Przydałoby się również zrobić porządek na odcinku wzdłuż torów kolejowych, bo tam wygląda to okropnie: ścieżka jest rozjeżdżona przez auta, w tych koleinach błoto, że o śmieciach już nie wspomnę - wymienia pan Grzegorz.

  Jak informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik, ZZM wystąpił z wnioskiem o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie miasta kwoty na przygotowanie projektu zagospodarowania terenu po wschodniej stronie Bagrów (tam, gdzie druga plaża). To ok. 200 tys. zł.

  - Prace projektowe na pewno będą prowadzone w przyszłym roku, ale nie wiadomo, czy uda się uzyskać pozwolenie na budowę. Jesteśmy bowiem na etapie zmiany miejscowego planu dla tego obszaru. Dobrze byłoby, żeby projekt uwzględniał zapisy jakie się w nim znajdą - mówi Jacek Bednarz, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

  ZZM ma również w planach konsultacje społeczne i warsztaty, dzięki którym urzędnicy poznają oczekiwania mieszkańców.

  - Bardzo ważne jest, by znaleźć możliwość połączenia zagospodarowanej już części północnej Bagrów z częścią wschodnią, a docelowo również z południową, czyli tą wzdłuż torów, w kierunku estakady tramwajowej - wskazuje Jacek Bednarz. Według niego (jak i okolicznych mieszkańców) należy bowiem stworzyć wygodny ciąg komunikacyjny wokół całego zalewu.

  Z zagospodarowaniem obszaru po południowej stronie Bagrów może być jednak problem, ponieważ nie należy on w całości do gminy. Jest tam sporo prywatnych działek, więc najpierw trzeba uregulować ich stan. - Mamy nadzieję, że w przyszłości zostaną one wykupione przez miasto - mówi przedstawicielka ZZM.

  paulina.szymczewska@dziennik.krakow.pl

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie betonujcie Bagrów

  lala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jestem przeciwna, żeby po południowej stronie Bagrów powstało takie betonowe gu... Tam wystarczy zrobić tylko naturalną ścieżkę. Cała zieleń powinna zostać nienaruszona. Wyrównać drogę, wprowadzić...rozwiń całość

  Jestem przeciwna, żeby po południowej stronie Bagrów powstało takie betonowe gu... Tam wystarczy zrobić tylko naturalną ścieżkę. Cała zieleń powinna zostać nienaruszona. Wyrównać drogę, wprowadzić zakaz wjazdu samochodów (skuteczny) i już. A tak właściwie, to skąd wezmą tyle prostytutek, żeby stały pod tymi latarniami?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2700000

  Krakowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Krakowianie powinni sami ocenić czy to cos jest wart 2700000 PLN ?!
  Nie dziwi że w Krakowie nie ma terenów zielonych. Za takie pieniądze powstało by tyle samo chodników i jeszcze devloper postawił...rozwiń całość

  Krakowianie powinni sami ocenić czy to cos jest wart 2700000 PLN ?!
  Nie dziwi że w Krakowie nie ma terenów zielonych. Za takie pieniądze powstało by tyle samo chodników i jeszcze devloper postawił by jeden blok mieszkalny na 30 mieszkań każde średnio za 300000 PLN !

  Po co te hamaki ? Ile miasto zapłaciło za pseudo kładkę ? Ile kosztowały latarnie (jedna obok drugiej)? Taki park ma sens ale tylko w większej skali. Jeżeli nie będzie rozbudowy to będzie jak deptak w Sopocie (tłum)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Aż pojadę sobie to oglądnąć, jeśli wsadzili w mały odcinek 2.7 miliona zł to musi być pięknie chyba że znowu skończyło się na 2 chodnikach 10 wywrotkach piachu wartych może 100 tys a reszta...rozwiń całość

  Aż pojadę sobie to oglądnąć, jeśli wsadzili w mały odcinek 2.7 miliona zł to musi być pięknie chyba że znowu skończyło się na 2 chodnikach 10 wywrotkach piachu wartych może 100 tys a reszta poszła na wille w Woli Justowskiej dla decydentów zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wypieknialo

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  zostało zabetonowane nie oznacza to ze wypiekniało.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)