Opozycja i ZNP inicjują akcję referendalną przeciw reformie...

  Opozycja i ZNP inicjują akcję referendalną przeciw reformie edukacji

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Fot. Karolina Misztal

  Związek Nauczycielstwa Polskiego i cała opozycja wspólnie zainicjowali zbieranie podpisów pod referendum przeciw reformie edukacji, która ma wejść w życie 1 września. Do połowy marca chcą zebrać wymagane pół miliona podpisów. ZNP liczy, że w samej Małopolsce zdobędą 200 tys. podpisów.

  ©Fot. Karolina Misztal

  Pytanie jakie ma się pojawić w referendum brzmi: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Zdaniem Grażyny Ralskiej, prezes małopolskiego okręgu ZNP, pytanie jest proste i konkretne. Uważa, że nie jest sugerujące

  - Chcemy zapytać mieszkańców, czy są za tą reformą, czy są przeciwko niej. Wcześniej będziemy prowadzić szeroką akcję informacyjną Znajdujemy coraz większe zrozumienie w społeczeństwie. Według sondaży nasz wniosek o referendum popiera już 60 proc. Polaków, a do niedawna było to 40 proc. - przekonuje Grażyna Ralska.

  Jej zdaniem rodzice nie mają pełnych informacji o reformie, bo te nie były przekazywane. - Nauczyciele w szkołach nie mogli przekazywać np. krytycznych informacji o reformie, ponieważ są pracownikami szkoły i muszą realizować zadania im powierzone. A MEN powierzyło dyrektorom szkół zadania informowania o pozytywach reformy – przekonuje Grażyna Ralska.

  Wraz z ZNP podpisy pod wnioskiem o referendum będzie zbierać cała opozycja. W Krakowie w skład komitetu referendalnego weszli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowoczesnej, Partii Razem, Komitetu Obrony Demokracji, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także licznych stowarzyszeń czy inicjatyw, m.in. Forum Rad Rodziców, Inicjatywa Polska czy Rady Uczelniane AGH.

  ZNP bywa krytykowane, że teraz broni gimnazjów, ale 17 lat temu była przeciwko ich powstaniu. - Nie wyrzekamy się tego. Ale obecna reforma nie uwzględnia dorobków i osiągnięć gimnazjów. Nie można tego zaprzepaścić – uważa Ralska.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)