Okręgowa Rada Adwokacka: reforma uderzy w zwykłych ludzi

  Okręgowa Rada Adwokacka: reforma uderzy w zwykłych ludzi

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie podjęła stanowisko w sprawie przyjętych przez Sejm i Senat RP ustaw reformujących sądownictwo oraz projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem ORA w Krakowie reforma uderzy w zwykłych ludzi, a nie rozwiąże realnych problemów sądownictwa.
  Okręgowa Rada Adwokacka: reforma uderzy w zwykłych ludzi
  – Nikt nie kwestionuje, że reforma sądownictwa jest potrzebna. I trzeba ją zrealizować. Chodzi jednak o jej ostateczny kształt. Mam nadzieję, że Prezydent RP Andrzej Duda zawetuję reformę sądownictwa w tym kształcie. Proponowane rozwiązania zagrażają bowiem prawom każdego obywatela do sprawiedliwego procesu oraz do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu – komentuje sprawę Dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras.

  W swoim stanowisku Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie wyraża głębokie zaniepokojenie wobec przyjętych oraz proponowanych rozwiązań legislacyjnych. Przyjęte przez Sejm ustawy zagrażają – jej zdaniem - konstytucyjnym prawom każdego obywatela: do sprawiedliwego procesu oraz do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu.


  ORA w Krakowie liczy na prezydenta RP i jego krytyczne stanowisko w kwestii przyjętych i proponowanych legislacyjnych rozwiązań. Ma nadzieje, że Prezydent RP skorzysta z konstytucyjnych uprawnień oraz autorytetu Głowy Państwa w celu wyeliminowania przyjętych rozwiązań.  Krakowska ORA, mająca w swoich szeregach wielu wybitnych ekspertów i praktyków, deklaruje także wszelką pomoc i wsparcie w procesie tworzenia dobrego i przyjaznego obywatelom prawa. – Tak fundamentalne zmiany wymiaru sprawiedliwości powinno się przeprowadzać w stylu koncyliacyjnym, a więc we współpracy ze środowiskami prawniczymi, a nie konfrontacyjnym, jak to ma miejsce obecnie,. To wywołuje dodatkowe napięcia i nie służy wymiarowi sprawiedliwości, który działa jak system naczyń połączonych – puentuje sprawę Dziekan ORA w Krakowie.  WIDEO: "Reforma sądownictwa zostanie zrealizowana, czy podoba się to Grzegorzowi Schetynie, czy też nie"

  Źródło: TVN24, x-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów Małopolski

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów Małopolski