Nowe centrum rekreacyjne w Dolinie Raby

  Nowe centrum rekreacyjne w Dolinie Raby

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Janiszewska

  Gazeta Krakowska

  Wizualizacja: tak ma wyglądać strefa rekreacyjna w rejonie stacji kolejowej w Kłaju

  Wizualizacja: tak ma wyglądać strefa rekreacyjna w rejonie stacji kolejowej w Kłaju ©fot. materiały Urzędu Gminy w Kłaju

  Malownicze tereny Gdowa, Drwini i Kłaja, przez które przepływa rzeka Raba to miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych. To właśnie tu powstanie Dolina Raby – czyli cały kompleks rekreacyjno-turystyczny, w ramach którego zaplanowano m.in. piaszczystą plażę z promenadą, skateparki, boiska sportowe, siłownie pod chmurką, place zabaw i wygodne parkingi.
  Wizualizacja: tak ma wyglądać strefa rekreacyjna w rejonie stacji kolejowej w Kłaju

  Wizualizacja: tak ma wyglądać strefa rekreacyjna w rejonie stacji kolejowej w Kłaju ©fot. materiały Urzędu Gminy w Kłaju

  Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec września 2018 roku.

  - Z roku na rok przybywa turystów odwiedzających nasz region – mówi Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiego. - W ubiegłym roku do Małopolski przyjechała rekordowa liczba prawie 15 mln osób z kraju i zagranicy.
  To powód do dumy, ale również świetna motywacja do dalszych działań i inwestycji. Dlatego w całym województwie na rozwój infrastruktury rekreacyjno-turystycznej przeznaczyliśmy z RPO prawie 69 mln zł, co pozwoli nam zrealizować aż 38 projektów, a wśród nich właśnie ożywić Dolinę Raby

  Dolina Raby to inwestycja, dzięki której zaniedbane tereny zmienią się wkrótce nie do poznania. Projekt swoim zasięgiem obejmie trzy gminy: Gdów, Drwinę i Kłaj, w których powstanie 7 stref rekreacyjno-turystycznych.

  - Już za 12 miesięcy tereny wzdłuż rzeki Raby zyskają na atrakcyjności. Wszystko z korzyścią dla mieszkańców oraz turystów, których będziemy mogli zaprosić do spędzenia u nas urlopu, weekendu czy choćby popołudnia. Pobyt nad rzeką oferującą bogate zaplecze i nowoczesną infrastrukturę będzie doskonałym sposobem na nudę i urozmaicenie wolnego czasu. Z dala od zgiełku miast, obcując z naturą, podziwiając krajobrazy będzie można oderwać się od codziennych spraw i po prostu aktywnie wypocząć – mówi Zbigniew Wojas – wójt gminy Gdów.


  Gmina Gdów – piaszczysta plaża i skatepark  Już wiadomo, że w gminie Gdów powstaną dwie strefy. W strefie Zarabie I zostanie rozbudowany Park Przygody i Rozrywki. Powstanie tu skatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia terenowa, boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. W otoczeniu zamontowane zostaną stojaki na rowery, ławki i wiaty oraz wydzielone zostanie miejsce na ognisko. Nieopodal powstaną ścieżki oraz alejki spacerowe. W pobliżu zlokalizowany zostanie też parking na ok. 50 miejsc postojowych. Z kolei w strefie Zarabie II, usytuowanej w pobliżu mostu w Gdowie, dla miłośników spacerów i kąpieli słonecznych powstanie piaszczysta plaża wraz z urokliwą promenadą.

  Gmina Kłaj – dla lubiących aktywny wypoczynek  Także gmina Kłaj zyska dwie strefy aktywnego wypoczynku. W Targowisku powstanie specjalnie przygotowany teren, gdzie miłośnicy rowerów crossowych będą mogli szlifować swoje umiejętności. Dla najmłodszych dostępny będzie plac zabaw, a nieco starsi będą mogli poćwiczyć na siłowni oraz pograć na nowych boiskach. Spacerowicze będą mogli przechadzać się po nowych ścieżkach. W planach jest też parking.
  Z kolei w Kłaju, na niezagospodarowanym terenie w sąsiedztwie dworca kolejowego, już wkrótce powstanie eko-plac zabaw – atrakcje dla najmłodszych zostaną wykonane z wikliny i drewna. Młodzi odkrywcy z kolei będą mogli korzystać z oferty parku nauki. Dla cyklistów przygotowany zostanie bike park z nowoczesnymi ścieżkami rowerowymi, siłownia terenowa oraz alejki spacerowe. Przyjezdni będą mogli zostawić swój samochód na przestronnym parkingu.

  Gmina Drwinia – wieża widokowa dla turystów  W gminie Drwinia powstaną z kolei trzy strefy rekreacyjno-turystyczne. Strefa w Drwini będzie sąsiadować z istniejącym boiskiem piłkarskim oraz kąpieliskiem. Właśnie w tym miejscu powstanie świetne miejsce do wakacyjnego wypoczynku – w planach jest m.in. wybudowane drewnianej kładki nad rozlewiskiem, altany czy wiaty z tarasem. Miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać okoliczną panoramę z nowej wieży widokowej.

  Natomiast dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek, zarówno w strefie w Drwini, jak i w pozostałych dwóch lokalizacjach – czyli w Grobli i Mikluszowicach, przygotowane zostaną siłownie pod chmurką, alejki spacerowe, a dla dzieci place zabaw. Również tutaj nie zabraknie dużych parkingów, wiat, pod którymi będzie można się schronić przed słońcem czy deszczem oraz toalet.
  WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?