Niewidomi aktorzy kręcą film w Krakowie

  Niewidomi aktorzy kręcą film w Krakowie

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Kojzar

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Niewidomi aktorzy kręcą film w Krakowie
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Banaś

  Artyści chcą zwrócić uwagę na brak wsparcia dla ich inicjatywy ze strony władz . Jednocześnie w sądzie trwa proces teatru z miastem
  - Nasz film opowiada o niewidomych aktorach, ich piętnastoletniej karierze, o całej drodze, jaką przeszli. Ale też o życiu prywatnym, więc będzie wielowymiarowy - opowiada reżyser, aktor i szef Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN), Artur Dziurman. Mowa o filmie dokumentalnym pt. „Wykluczeni”. Właśnie rozpoczęły się zdjęcia i potrwają ponad tydzień. Ekipa będzie kręcić w Krakowie, ale też w Słomnikach, Szczawnicy, Wadowicach i Skawinie.

  Głównym celem filmu jest zwrócenie uwagi na problem, z jakim ITAN walczy od lat - brak własnej siedziby i statusu instytucji kultury. Bez tego aktorzy nie mogą być w teatrze zatrudnieni na etat i nie mogą wystawiać sztuk na własnej scenie.

  - Gdyby nie to, żylibyśmy z grania. To stałoby się naszym prawdziwym, dającym zarobek zajęciem - mówi Danuta Damek, kierownik produkcji i jednocześnie aktorka. - Oszacowaliśmy nasz roczny budżet na 600 tysięcy złotych. To nie jest dużo. Ale brakuje dobrej woli władz, zarówno miejskich i wojewódzkich.

  Ten temat będzie przewijał się przez cały film. - Grając, dajemy radość ludziom, ale dla urzędów jesteśmy chyba solą w oku. Po co taki teatr? Po co oglądać niewidomych aktorów? Czuję się z tym źle, moi koledzy chyba też. Jakbyśmy byli trędowaci - mówi w jednej ze scen aktorka Małgorzata Walkosz.

  Artur Dziurman podkreśla, że dokument jest już drugą produkcją filmową ITANa.

  - Pierwsza, fabularna, miała tytuł „Marzenie”, bo była właśnie o marzeniach, o teatrze, własnej scenie, normalnej pracy. Teraz dokument nazwaliśmy „Wykluczeni”, bo tak właśnie się czujemy. Mamy w sobie żal i niesmak, bo wygrywamy granty, dajemy niepełnosprawnym aktywizację zawodową i społeczną, wszyscy nam gratulują, ale wciąż nie udało się nic wskórać - podkreśla reżyser.

  Na razie aktorzy spotykają się w podziemiach kościoła świętego Stanisława Kostki na Dębnikach.
  Ich pierwsza siedziba mieściła się przy ulicy Szewskiej. Tam urządzali próby i grali do 2011 roku. Wtedy miasto, które jest zarządcą lokalu, rozwiązało umowę najmu.

  Sprawa trafiła do sądu i wciąż pozostaje nierozwiązana. Miasto domaga się spłaty zaległego czynszu, a Dziurman zwrotu kosztów, jakie poniósł remontując lokal i przekształcając go z piwnicy oraz kotłowni w teatr. Aktor nie chce komentować tej kwestii.

  „Wykluczeni” powstaną dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury. ITAN dostał na ten cel 118 tys. zł. Film ma mieć premierę jesienią w TVP.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powodzenia

   Oli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Powodzenia Artur!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama