Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalnie sprowadzali cudzoziemców do Polski

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Archiwum
Członkowie grupy zajmującej się nielegalnym sprowadzaniem cudzoziemców do Polski zasiądą na ławie oskarżonych.

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom - obywatelom polskim, pochodzącym z Iraku i kobiecie - obywatelce Iraku. Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, a jednemu z mężczyzn kierowanie tą grupą.

Zarzucił im również organizowanie cudzoziemcom nielegalnego przekraczaniu granicy Polski oraz wyłudzanie poświadczania nieprawdy w dokumentach wystawianych przez funkcjonariuszy publicznych.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza, w skład której oprócz oskarżonych wchodziły także osoby zamieszkałe na terenie Iraku, działała w latach 2011 - 2016 na terytorium Polski, Iraku, Niemiec, Holandii, Szwecji i Finlandii.

W swojej przestępczej działalności członkowie grupy wykorzystywali procedurę wydawania zaproszeń dla cudzoziemców. Wyłudzali oni decyzje Wojewody Małopolskiego w przedmiocie wpisania zaproszeń do ewidencji prowadzonej przez Urząd Wojewódzki. Zaproszenia te stanowiły istotny dokument przy staraniu się przez cudzoziemca o uzyskanie wizy.

Oskarżeni wyłudzili poświadczające nieprawdę zaproszenia dla łącznie co najmniej 109 cudzoziemców. Skorzystała z nich około połowa zaproszonych.

Wystawiano sfałszowane zaproszenia

Oskarżeni oraz współdziałające z nimi osoby wyszukiwali i nawiązywali kontakt z Irakijczykami, którzy byli zainteresowani przedostaniem się do państw Unii Europejskiej, a nie spełniali wymagań koniecznych do uzyskania wizy. Następnie przedstawiane im były warunki, na jakich będą mogli nielegalnie przedostać się na terytorium Unii Europejskiej. Konieczne było przekazanie organizatorom procederu opłaty w wysokości kilkuset euro lub dolarów amerykańskich. Była ona wręczana w zamian za możliwość nielegalnego uzyskania wizy uprawniającej do przekroczenia granicy i pobytu w Polsce.

Dane cudzoziemców akceptujących warunki nielegalnego uzyskania wizy były ujmowane w zaproszeniach i w formularzach wniosków o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń. Oskarżeni oraz inne ustalone osoby składali te dokumenty w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. W zaproszeniach przedstawiano niezgodne z prawdą dane dotyczące między innymi: znajomości, względnie pokrewieństwa łączącego zapraszającego z cudzoziemcem, warunków i celu planowanego przyjazdu zapraszanego cudzoziemca do Polski, który wskazywano jako turystyczny lub mający na celu odwiedziny członków rodziny, względnie przyjaciół, a także miejsca jego zakwaterowania oraz posiadania przez zapraszającego środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z pobytem cudzoziemca.

Tak sfałszowane zaproszenia uzyskiwały ważność w dacie wpisania ich do ewidencji zaproszeń. Dochodziło do tego na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego.

Wręczano gratyfikacje finansowe

Oskarżeni nakłonili łącznie piętnaście osób do złożenia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim takich sfałszowanych wniosków. Wcześniej udzielili im wskazówek, w jaki sposób należy wypełnić formularze, by nie wzbudzały one zastrzeżeń ze strony weryfikujących wnioski pracowników Urzędu. Udzielili im też pożyczek pieniężnych, by zapraszający mogli wykazać się wymaganym przez ustawę o cudzoziemcach posiadaniem środków finansowych pozwalających na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z pobytem cudzoziemca w Polsce.

Osoby, które zgodziły się na udział w wyłudzaniu fikcyjnych zaproszeń, były motywowane finansowo przez oskarżonych. Zależało im również na udzielaniu pomocy osobom zamieszkałym w Iraku.

Celem były kraje Europy Zachodniej

Wyłudzone zaproszenia były przedkładane przez cudzoziemców przy ubieganiu się o wizę w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych funkcjonujących na terenie Iraku. Zaproszenia uwiarygadniały deklarację cudzoziemca o zamiarze opuszczenia Polski przed upływem okresu ważności wizy. W rzeczywistości cudzoziemcy nie zamierzali we wskazanym terminie opuścić obszaru Schengen. Udawali się bowiem do innych niż Polska państw, w których łatwiej mogli uzyskać status uchodźcy - np. do Finlandii.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni przygotowywali także cudzoziemców do spotkań z funkcjonariuszami polskich i europejskich służb migracyjnych oraz organów zajmujących się ochroną granic. Udzielali im również instruktażu co do sposobu zachowania w przypadku zatrzymania i kontroli przez służby graniczne. Także oni organizowali im pobyt w Polsce i pomagali w wyjeździe do innych krajów europejskich, w których cudzoziemcy starali się o status uchodźcy.

Śledztwo było prowadzone przez Śląski Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nielegalnie sprowadzali cudzoziemców do Polski - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska