Pilne
NFOŚ nie dał na walkę ze smogiem, ale porozumiał się z...

NFOŚ nie dał na walkę ze smogiem, ale porozumiał się z fundacją o. Rydzyka

Piotr Rąpalski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków spowity smogiem

Kraków spowity smogiem ©fot. Anna Kaczmarz

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przyznał Małopolsce 20 mln zł na program antysmogowy LIFE. Jednocześnie dzisiaj ogłoszono zawarcie ugody między NFOŚiGW a fundacją Lux Veritatis. Na jej mocy fundacja związana z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzyma 26 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami.
Kraków spowity smogiem

Kraków spowity smogiem ©fot. Anna Kaczmarz


Autor: Piotr Rąpalski, Gazeta Krakowska


NFOŚ nie dał na walkę ze smogiem, ale porozumiał się z fundacją o. RydzykaLIFE ma pomóc Małopolsce walczyć ze smogiem, m.in. dzięki ekodoradcom zatrudnionym w 37 gminach, którzy będą nakłaniać mieszkańców do wymiany pieców węglowych na lepsze źródła ogrzewania i pomagać im w tym.

Urząd Marszałkowski mimo, niekorzystnej decyzji NFOŚiGW zapowiada walkę o utrzymanie programu. Ma miesiąc, aby znaleźć brakujące pieniądze. Inaczej może straci 42 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, która czeka na decyzję w tej sprawie.

Więcej pieniędzy będą musiały wyłożyć gminy, część z nich się już jednak wycofała. - Decyzja Funduszu jest polityczna, nie było merytorycznych przesłanek, aby nie dofinansować programu LIFE - komentuje Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Sąd Okręgowy w Warszawie zaakceptował ugodę między Fundacją Lux Veritatis a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym samym Fundacja otrzyma ponad 26 milionów złotych odszkodowania oraz odsetki.

NFOŚiGW cofnął przyznaną w 2007 roku dotację, tłumacząc się wątpliwościami związanymi z prawami własności nieruchomości, które stanowiły zabezpieczenie dla wypłaty dotacji. Nieoficjalnie mówiło się jednak, że decyzja podyktowana była względami politycznymi. Lux Veritatis pozwała Fundusz w 2009 roku.

Brak dofinansowania nie przeszkodził jej jednak w przeprowadzeniu odwiertów. Z tamtejszych źródeł geotermalnych - zdaniem Fundacji - można ogrzać m.in. znaczną część Torunia.

Oświadczenie NFOŚ:

"Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaleciła Zarządowi NFOŚiGW przyznanie preferencyjnej pożyczki na ten projekt. W związku z upowszechnianymi w mediach, nieprawdziwymi doniesieniami, jakoby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odmówił wsparcia finansowego dla projektu Program LIFE – „Małopolska w zdrowej atmosferze”, Zarząd NFOŚiGW informuje: Podczas posiedzenia Rady Nadzorczej NFOŚiGW, które odbyło się w piątek 19 lutego 2016 roku, Rada Nadzorcza nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie (w formie bezzwrotnej dotacji) przedsięwzięcia o nazwie „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla
województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, które jest realizowane przez Województwo Małopolskie.
Decyzja ta w żadnym razie nie oznacza jednak odmowy wsparcia finansowego dla wspomnianego projektu. Rada Nadzorcza NFOŚiGW zaleciła bowiem Zarządowi ponowne rozpatrzenie wniosku pod kątem ewentualnego udzielenia wnioskodawcy dofinansowania w formie preferencyjnej, czyli nisko oprocentowanej pożyczki. Kwestia ta będzie procedowana przez Zarząd NFOŚiGW."

Odpowiedź Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego na stanowisko NFOŚ:

"Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie Programu LIFE” obowiązujący w 2015 r. przewidywał dofinansowanie dla projektów LIFE w formie dotacji w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Co więcej zgodnie z pkt 7.2 ppkt 1) i 5) oraz pkt 7.2 ppkt 1) lit. d) ww. programu priorytetowego NFOŚiGW pożyczka mogła stanowić tylko uzupełnienie dotacji – możliwe było uzyskanie dodatkowych 5% pożyczki do 30% dotacji. Na tych zasadach oparła się konstrukcja budżetu projektu i zaplanowane zadania.

Obecne tłumaczenie NFOŚiGW świadczy więc o braku znajomości własnych regulaminów i zasad dofinansowywania przedsięwzięć.

Wniosek Województwa Małopolskiego o dofinansowania projektu LIFE złożony w NFOŚiGW dotyczył przyznania dotacji a nie pożyczki. Promesa dofinansowania projektu LIFE z kwietnia 2015 r. również dotyczyła przyznania dotacji w wysokości ponad 20 mln zł. Na tym etapie procedowania wniosku – już po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie finansowania projektu, nie jest możliwa zmiana formy wsparcia z dotacji na pożyczkę.

Należy zauważyć, że działania realizowane w ramach projektu przez Województwo Małopolskie, samorządy gminne oraz pozostałych partnerów nie mają charakteru komercyjnego i nie są zadaniami inwestycyjnymi. Większość partnerów projektu to samorządy. Działania, które podejmują w ramach projektu nie są nastawione na zysk lub zwiększenie majątku gminy, ale są podejmowane dla dobra mieszkańców. Ich celem jest pomoc dla mieszkańców w zakresie likwidacji niskiej emisji a w konsekwencji poprawa jakości powietrza w Małopolsce.

Co więcej zadania z zakresu ochrony powietrza stanowią dla samorządu województwa zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Oznacza to, że budżet państwa powinien być zobowiązany do pokrycia w całości wszystkich wydatków związanych z zadaniami w zakresie opracowania i wdrażania Programu ochrony powietrza.

Zaciąganie pożyczki na realizację zadań projektu LIFE nie miałoby uzasadnienia. Decyzja Rady Nadzorczej o odmowie przyznania dotacji na realizację projektu zintegrowanego LIFE w praktyce oznacza więc brak wsparcia tej instytucji dla tego projektu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy odwlekanie decyzji Rady Nadzorczej spowodowało duże opóźnienie realizacji projektu i poważne ryzyko utraty środków z Komisji Europejskiej."

Komentarze (33)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mam pomysł

As (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

może niech województwo wycofa się z projektu LIFE, zwróci pieniądze do Brukseli i w uzasadnieniu decyzji załączy komunikat wydany przez NFOŚiGW w tej sprawie tego Projektu:...rozwiń całość

może niech województwo wycofa się z projektu LIFE, zwróci pieniądze do Brukseli i w uzasadnieniu decyzji załączy komunikat wydany przez NFOŚiGW w tej sprawie tego Projektu:
https://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,781,komunikat-dotyczacy-programu-ochrony-powietrza-dla-wojewodztwa-malopolskiego.html
.... myślę, że byłoby ciekawie.

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ukarać wiceministra z PO

kot (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jak wyżej: za szkody wyrządzone krajowi oglądaj telewizję TRWAM bo tytuł artykułu w tej niemieckiej gazecie dla Polaków tak rzetelny jak ta szczująca gazeta

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ładne te kominy za Wawelem

Aaron (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Skąd wklejone?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog zabija 45 000 Polaków rocznie! W samym Krakowie 1000. Dalej głosujcie na PiS...

ghj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog

azerty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Drodzy Krakowianie, po świeże powietrze i gorącą kąpiel w jacuzzi już za niedługo zapraszam do Torunia :) a tymczasem w ramach walki z zanieczyszczeniem Krakowa warto oczyścić Wawel.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To tylko redystrybucja pieniedzy spoleczenstwa - lepiej dac "ksiedzu" czy pierdzistolkom?

Lysek_z_pokladu_idy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

I jedno i drugie rozwiazanie nie ma zadnego sensu - zarowno danie Rydzykowi 26 mln zl, jak i utworzenie 37 etatow dla "doradcow-pierdzistolkow" do spraw oczyszczania powietrzam nic nie zmieni w...rozwiń całość

I jedno i drugie rozwiazanie nie ma zadnego sensu - zarowno danie Rydzykowi 26 mln zl, jak i utworzenie 37 etatow dla "doradcow-pierdzistolkow" do spraw oczyszczania powietrzam nic nie zmieni w meritum sprawy - jest to tylko kwestia redystrybucji dochodu.
Gdyby te pieniadze przeznaczyc na obligatoryjna wymiane piecow dla najubozszych, ktorych na to nie stac, to moze zobaczylibysmy jakies realne efekty - ale do tego nie ma woli sprawczej..zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Widać kto rządzi w naszym kraju.Gdzie jest Pan Prezydent Duda i Pani Premier Szydło? Jakie teraz mają miny?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
takie -> :D w końcu biorą po 20 000 zł miesiecznie, a że zapomnieli o Małopolsce... kogo to

dfg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

dg

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobrze wam tak

Nixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

Macie za swoje w końcu Małopolska to matecznik PiSu


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Władze województa tworzy koalicja PO i PSL

cd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

wiec centrala PIS robi im schody.
Oczywiście jak PO rządziło to robiło dokładnie to samo PISowi.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy się stoi czy się leży O. Rydzykowi się należy!

Sylwia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Oto sedno problemu i nie chodzi tutaj o moją niechęć do tego człowieka ale bądźmy szczerzy dług polityczny Pana Kaczyńskiego w ten czy inny sposób musiał zostać spłacony! To chyba proste! Jeśli nie...rozwiń całość

Oto sedno problemu i nie chodzi tutaj o moją niechęć do tego człowieka ale bądźmy szczerzy dług polityczny Pana Kaczyńskiego w ten czy inny sposób musiał zostać spłacony! To chyba proste! Jeśli nie z budżetu to w formie odszkodowania a drobne kilka milionów gratis to na waciki:)

Inne sprawy mogą poczekać no chyba że O. Rydzyk przeniesie się do Krakowa to i na walkę ze smogiem znajdą się pieniądze. Ale wolę aby był w Toruniu niż tutaj robił ludziom wodę z mózgu.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale ból doopy

LOL (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 19

Jak rząd PO dawał 180 mln na muzeum żydów polskich, to nikt nie jątrzył.
Jakby chodziło o finansowanie jakiejkolwiek innej fundacji, to by były pochwały.
Ale na hasło Rydzyk niemieckie gazety...rozwiń całość

Jak rząd PO dawał 180 mln na muzeum żydów polskich, to nikt nie jątrzył.
Jakby chodziło o finansowanie jakiejkolwiek innej fundacji, to by były pochwały.
Ale na hasło Rydzyk niemieckie gazety dostają rozwolnienia.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ale twojej

bubiusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

A nie liczyłeś ile milionów poszło na muzeum Wojtyły i Wyszyńskiego ( czyt. świątyni opatrzności bożej) ? Tych oficjalnych. A tych ukrytych, rabowanych ukradkiem z finansowania kultury ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce