Nakręcili film o smogu. Ma służyć edukacji

  Nakręcili film o smogu. Ma służyć edukacji

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nakręcili film o smogu. Ma służyć edukacji
  - Wiedzę o tym, co zanieczyszczone powietrze robi z naszym zdrowiem, najłatwiej jest zdobyć w Krakowie – mówią Tomasz Borejza i Tomasz Wełna, którzy zapytali znanych krakowskich lekarzy o wpływ smogu na ludzki organizm. Efektem tych rozmów jest film „Cały ten smog”, który powstał z myślą o rodzicach i nauczycielach, i trafia do szkół oraz przedszkoli.
  Nakręcili film o smogu. Ma służyć edukacji
  Film ma niewiele ponad 30 minut. Pojawiają się w nim rozmowy z prof. Ewą Czarnobilską, prof. Ewą Konduracką i dr hab. Agnieszką Pac. Uzupełniają go animacje wykonane przez Tomasza Wełnę, który jest wykładowcą krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Znane krakowskie lekarki opowiadają w nim między innymi o wpływie zanieczyszczonego powietrza na serce, rozwój dzieci w okresie płodowym oraz zachorowalności na alergię i astmę. Radzą też, jak można się chronić.

  - Wyjątkowość Krakowa nie polega na tym, że jest to najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie lub nawet w Polsce. Są miejsca, gdzie jest równie źle lub jeszcze gorzej. Wśród nich wiele mniejszych miasteczek oraz największe metropolie Bałkanów. Jednak Kraków jest wyjątkowy, bo jest pierwszym polskim miastem, które zorientowało się, że ma problem, a jednocześnie jest miastem akademickim, w którym od lat bada się jego zdrowotne skutki – można usłyszeć w filmie.

  40 zdjęć

  Autorzy postanowili tę wiedzę upowszechnić w innych miastach.

  Film jest udostępniany bezpłatnie wszystkim, którzy chcą zorganizować pokaz np. w szkole, przedszkolu lub trafić z nim do sąsiadów i znajomych. - Kiedy informacja o nim pojawiła się w sieci, cały czas otrzymywaliśmy prośby od rodziców, nauczycieli, ale też ludzi, którzy chcieli go na przykład pokazać kopcącym sąsiadom. Byli i tacy, którzy planowali uświadomić rodziny – mówi Borejza. Film trafił też do serwisu YouTube, był pokazywany przez portal Onet.pl.

  - Jestem tatą. Nie mogłem znieść świadomości, że moje dziecko oddycha trującym powietrzem. Postanowiłem wykorzystać mój warsztat grafika i filmowca aby zrealizować film, który pokaże innym prawdę o smogu – opowiada Tomasz Wełna o tym, dlaczego zdecydował się poświęcić swój czas na zrealizowanie dokumentu na temat smogu. W przygotowaniu filmu pomogli muzycy z Trio YATERA. Tekst przeczytał dziennikarz Radia Kraków Grzegorz Krzywak.  Osoby zainteresowane otrzymaniem kopii w celu obejrzenia filmu i pokazania go innym, mogą wysłać wiadomość na adres e-mail: film@smogisbad.com. Film jest udostępniany bezpłatnie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Plebiscyt Strażak Roku 2017 [GŁOSOWANIE]

  Plebiscyt Strażak Roku 2017 [GŁOSOWANIE]

  O tym powinien pamiętać każdy kierowca

  O tym powinien pamiętać każdy kierowca

  Egzamin gimnazjalny 2017 [PYTANIA, ARKUSZ, ODPOWIEDZI]

  Egzamin gimnazjalny 2017 [PYTANIA, ARKUSZ, ODPOWIEDZI]

  Prenumerata cyfrowa Gazety Krakowskiej. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Gazety Krakowskiej. Kup już teraz >>