Most im. kard. Macharskiego, sześć nowych ulic, kłótnia o...

  Most im. kard. Macharskiego, sześć nowych ulic, kłótnia o skwer Szymborskiej

  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Most im. kard. Macharskiego, sześć nowych ulic, kłótnia o skwer Szymborskiej
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Anna Kaczmarz

  Radni zdecydowali, że nowy most na Wiśle będzie nosił imię kard. Macharskiego. Zdekomunizowali także sześć ulic i pokłócili się o skwer Szymborskiej.
  Na środowej sesji radni zdecydowali o nazwie nowego mostu nad Wisłą oraz nazwach sześciu ulic. W tym drugim wypadku nie mieli wyjścia w związku z ustawą dekomunizacyjną.

  Podwójny most w ramach trasy S7 i wschodniej obwodnicy Krakowa został oddany do użytku w lipcu. Równo rok temu z pomysłem nazwania go imieniem zmarłego kardynała Franciszka Macharskiego wyszedł krakowski fotograf Marek Lasyk. Jak mówi, metropolita ludzi zawsze łączył, a nie dzielił, stąd apel o most jego imienia. Wczoraj radni zagłosowali za taką nazwą.

  Więcej emocji wzbudziła kwestia dekomunizacyjna. Zgodnie z ustawą, samorządy miały rok, do 2 września, na zmianę nazw ulic i placów, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. W przeciwnym razie miał się tym zająć wojewoda. W Krakowie Instytut Pamięci Narodowej wskazał kilka miejsc do zmiany: ulice Szenwalda, Dziedzica, Kajty, Szumca, Szwai i Marcika. Później doszły ulice Zygmunta Młynarskiego, Żemaitisa i Danka. Pierwsi patroni byli działaczami Komunistycznej Partii Polski, a później Polskiej Partii Robotniczej. Większość z nich została zabita przez Niemców podczas II wojny światowej. W ocenie IPN prowadzili jednak także działalność antypolską i byli wykonawcami woli Związku Radzieckiego.

  Sprzeciw wobec dekomunizacji ulic Żemaitisa i Danka wyraziły odpowiednio Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Pedagogiczny. Kiejstut Żemaitis tworzył polskie hutnictwo przed wojną, a po niej był ministrem w rządzie PRL. Z kolei prof. Danek współtworzył polskie szkolnictwo. Należał do PPR.

  Ostatecznie zmieniono nazwy ulic: Dziedzica na Marka Eminowicza (historyk), Kajty na prof. Henryka Wereszyckiego, (walczył w obu wojnach), Młynarskiego na Marka Nawary (były marszałek województwa), Szenwalda na Pilota Majora Stefana Janusa (walczył w Bitwie o Anglię), Szumca na Wiktora Zina (architekt), Szwai na prof. Władysława Konopczyńskiego.

  - Historię tworzy się dwa razy. Raz, gdy ona się dzieje, a drugi raz, gdy się wybiera z niej to, co chce się przekazać następnym pokoleniom. Teraz jesteśmy świadkami tego drugiego procesu - mówił wczoraj Jacek Majchrowski.

  Prezydent przypomniał, że w latach 1990-1991 Kraków miał swoją dekomunizację, która objęła 7 procent wszystkich nazw i wtedy była konieczna. Uznał, że obecne „administrowanie pamięcią nie jest dobre”.

  Przeciwko zmianom ulic na Prądniku Czerwonym (Szenwalda, Dziedzica i Kajty) protestowali mieszkańcy i rada dzielnicy. Radny Łukasz Wantuch chciał, aby uszanować głos mieszkańców. Proponował także, aby przy okazji nazwać skwer u zbiegu ulic Reformackiej, Pijarskiej i św. Marka imieniem Wisławy Szymborskiej. Radni uznali, że nie jest to dobre miejsce dla noblistki. Urzędnicy wskazali natomiast na skwer przy Lea i Szymanowskiego, koło parku Krakowskiego. Pod to miejsce przygotują wkrótce stosowną uchwałę.

  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cuda

  ogłaszają ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  "cudaki miejscy" ..winni pamiętać żeby te (konfliktowe ) inwestycje - poświęcić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]