Marszałek chce, by prof. Sadowski wciąż operował

  Marszałek chce, by prof. Sadowski wciąż operował

  Grzegorz Skowron

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Odwołanie Anny Prokop-Staszeckiej teoretycznie jest możliwe
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Anna Kaczmarz

  Konflikt wybitnego kardiochirurga z dyrektorką szpitala Jana Pawła II stał się sprawą polityczną. Dziś zajmie się nią Zarząd Województwa, któremu podlega lecznica.
  - Najważniejsze, by prof. Jerzy Sadowski pozostał w Krakowie i nadal operował - mówi marszałek województwa Jacek Krupa pytany, jaki jest cel wezwania na dzisiejsze posiedzenie Zarządu Województwa dyrektorki szpitala Jana Pawła II Anny Prokop-Staszeckiej. - Pani dyrektor powinna zaproponować rozwiązanie, które zakończy spór między nią a profesorem Sadowskim - dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny za szpitale podległe samorządowi regionalnemu.

  Jak już informowaliśmy, znanemu kardiochirurgowi wygasła umowa z krakowskim szpitalem Jana Pawła II. Dyrekcja nie chce, by dalej operował, zaproponowała mu jedynie pracę w przyszpitalnej przychodni kardiologicznej przez osiem dni w miesiącu, za 800 zł miesięcznie. Prof. Sadowski nie przyjął tej propozycji i oznajmił, że ma ofertę pracy w Zabrzu.

  W internecie ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją do marszałka w obronie kardiochirurga. Jego pacjenci i przyjaciele (ok. 1,2 tys. osób) chcą, by marszałek nakazał dyrektorce wznowienie współpracy z prof. Sadowskim.

  - Ta sprawa ma już charakter polityczny - podkreśla Jacek Krupa. W kuluarach obradującego wczoraj sejmiku ze strony radnych PO padały sugestie, by zdymisjonować dyrektorkę, jeśli nie zażegna konfliktu. Ale marszałek Krupa nie krył, że nie jest to takie proste. Anna Prokop-Staszecka jest bowiem krakowską radną. Aby ją odwołać, marszałek musiałby wystąpić do Rady Miasta Krakowa o zgodę na jej zwolnienie.

  Tylko teoretycznie taki scenariusz jest możliwy. Anna Prokop-Staszecka zdobyła mandat radnej z listy komitetu prezydenta Jacka Majchrowskiego, a na niej znalazła się z rekomendacji PSL. Ludowcy są koalicjantem Platformy w sejmiku. I jakby tego było mało, w Krakowie PO tworzy koalicję z prezydentem i jego klubem radnych, a więc również z Anną Prokop-Staszecką. Wniosek o jej odwołanie ze stanowiska dyrektora szpitala byłby więc wywołaniem wojny wewnątrz koalicji w województwie i jego stolicy, co mogłoby ułatwić przejęcie władzy w regionie przez PiS. - Utrzymanie obecnej koalicji PO-PSL do końca tej kadencji to priorytet - przypomina marszałek. I daje do zrozumienia, że wniosek o odwołanie dyrektorki szpitala nie wchodzi w rachubę.

  Oficjalnym powodem zakończenia współpracy szpitala z wybitnym kardiochirurgiem jest jego wiek. Prof. Sadowski ma już 73 lata. Prof. Antoni Dziatkowiak, twórca krakowskiej kardiochirurgii, odszedł od stołu operacyjnego w wieku 70 lat.

  Konflikt z dyrektorką ma też drugie dno, o którym pisze Onet oraz „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o prywatną przychodnię kardiochirurga, z której część pacjentów po wizycie kosztującej kilkaset złotych dostaje skierowanie na operację finansowaną przez NFZ w szpitalu. Tam trafiają pod opiekę profesora lub lekarzy pracujących także w jego przychodni. Oficjalnie dyrektorka nie podnosiła tej sprawy.
  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama